Středa

29. listopadu 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Mountfield se chystal na Berany a řešil tvrdý trest pro Janka

25. 12. 2021

page.Name
Hokejistům Hradce Králové bude v nejbližších zápasech chybět obránce Bohumil Jank, který za zákrok na Ondřeje Machalu, útočníka Kladna, vyfasoval dodatečný trest na osm zápasů. Jednalo se o utkání 33. kola extraligy. Mountfield, který stejně jako devětadvacetiletý hráč zákroku litují, se proti výši trestu ohradil. Ve sváteční neděli na Štěpána východočeský klub vyrazí k dalšímu duelu na led posledního Zlína.

V posledním předvánočním utkání hokejisté Hradce Králové podali fantastický výkon v Chomutově, v azylu kladenských Rytířů tým Jaromíra Jágra, který ovšem do utkání nezasáhl, roznesli vysoko 9:2. Šestým a sedmým gólem v úvodní minutě utkání v letošní sezoně dokonce vytvořili nový rekord extraligy.

Kromě gólové show ovšem byly k vidění i dva ostré zákroky. Ten první předvedl ve druhé třetině hradecký obránce Bohumil Jank, který za jednoznačného stavu 7:1 tvrdě trefil domácího Ondřeje Machalu po odehrání puku. Dvacetiletý útočník Rytířů zůstal bezvládně ležet na ledě. Hrací plochu poté opustil na nosítkách a zamířil na vyšetření do nemocnice. Jank byl vyloučen na 5 minut a do konce utkání. Vzápětí kladenský Nicolas Hlava sestřelil Graeme McCormacka a se stejným trestem také zamířil do šaten, ale pykat za to nebude.

Předseda disciplinární komise extraligy Viktor Ujčík dodatečně zadáka Mountfieldu potrestal ve zkráceném řízení, udělil mu za nedovolený zásah do hlavy nebo krku zákaz startu v osmi soutěžních zápasech a Jank také přijde o 10 procent základního měsíčního platu.

 „Hráč vedl svůj zákrok zvlášť nebezpečným a bezohledným způsobem, bez jakékoliv snahy hrát kotouč. Zákrok směřoval na protihráče, který se po odehrání kotouče nacházel ve zranitelné pozici a neměl možnost se střetu vyhnout, přičemž následkům zásahu nezabránilo ani to, že prudce brzdil a vystrčil ruce před sebe,“ uvedl Ujčík po zhlédnutí videozáznamu.

„Hráč před střetem přenesl veškerou váhu na pravou stranu a nade vší pochybnost zasáhl protihráče se značnou razancí pravým ramenem přímým úderem do oblasti hlavy," pokračoval Ujčík k důvodům trestu a navíc prý přihlédl k tomu, že Jank byl v uplynulých dvou letech dvakrát disciplinárně trestán a za druhé, že Machala utrpěl při zákroku zranění hlavy, kvůli němuž zápas nedokončil.

Trest je vysoký, ohradil se klub

Proti trestu se okamžitě ohradil Mountfield, trest je podle vedení klubu absolutně nepřiměřený, Jank proti němu podal odpor. „Klub i sám hráč v první řadě vyjadřují lítost nad následky uvedeného zákroku. Doufají, věří a přejí Ondřeji Machalovi, aby byl co nejdříve zdravotně v pořádku a brzy se vrátil na extraligový led," uvádí Mountfield na svém webu v prohlášení k celému incidentu.

„Zákrok Bohumila Janka vyplynul ze hry a v žádném případě nebyl veden s úmyslem zranit protihráče. Výše trestu se vymyká všem ostatním, které byly v uplynulých sezonách v extralize uděleny," pokračuje ve vyjádření hradecký klub.

Při argumentaci se klub odkazuje na verdikty sudích Micky a Svobody. „Na základě komunikace mezi hlavními rozhodčími a hradeckou střídačkou vyplynulo, že se nejednalo o nikterak závažný faul, který by měl být trestán vyšším trestem. Za stavu 7:1 pro Mountfield HK rozhodčí dle vlastního vyjádření potrestali až následky zákroku, aby se utkání v klidu dohrálo a Bohumil Jank v něm nepokračoval," sdělil své stanovisko Mountfield.

Předseda Ujčík ovšem dále uvedl, že za zarážející skutečnost považuje, že ačkoli Machala utrpěl při střetu zranění, které si vyžádalo rychlý zásah lékaře, a zůstal bezvládně ležet na ledové ploše, neprojevil Jank odjíždějící okolo něho na trestnou lavici o protihráčův stav sebemenší zájem nebo lítost nad následky svého zákroku.

Mountfield k události dále doplnil, že v dosavadním průběhu sezony byly k vidění mnohem ostřejší a vážnější zákroky, a to včetně některých s úmyslem zranit protihráče, které nebyly potrestány vůbec, nebo s výrazně nižší sazbou. Klub poukázal, že bylo možné uložit trest v rozmezí od jednoho do čtyř utkání.

Pokud nedojde k přehodnocení výše trestu, bude moci obránce Bohumil Jank nastoupit až 19. ledna ve 43. kole v Litvínově.

Berani se zvedají. Srazí je Hradečtí? 

Ve sváteční neděli na Štěpána hradecký klub vyrazí na led posledního Zlína, který se ovšem herně zvedá, na předposlední Kladno už ztrácí jen tři body. Beranům se zatím vyplácí nový kouč Luboš Jenáček a nové posily, Roberts Mamčics a Patriks Zabusovs z Lotyšska, Rus Vladimir Michasjonok či Kanaďan Alexandre Mallet. 

„Očekávám důrazný a bojovný hokej. Přece jenom se jim až tolik nedaří, takže nebudou hrát asi úplně skvěle kombinačně, ale budou bodovat, chtít urvat body. Očekávám vyrovnaný zápas,“ uvedl útočník Martin Štohanzl na webu hradeckého klubu, který půjde do utkání posílen devítigólovou kanonádou proti Kladnu.

„Šli jsme si pro vítězství už od první minuty, kdy jsme dali dva góly. Kladno mi pak už přišlo trochu odevzdané, ale i tak si myslím, že jsme odehráli solidní zápas a vyšlo nám to,“ řekl Štohanzl.

Hradečtí, kteří naopak ze druhé příčky nahánějí vedoucí Třinec, jenž má náskok 9 bodů, vyrukují se stejnou taktikou i na zlínské Berany. Zápas 35. kola extraligy začíná na stadionu Luďka Čajky v 15.30 hodin.  

Jiří Tůma, ČTK
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/Mountfield HK