Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Kouč Martinec: Agresivním hokejem můžeme dělat problémy každému

2. 9. 2021

Kouč Martinec: Agresivním hokejem můžeme dělat problémy každému 13 snímků
Většinu přípravných zápasů hradecký Mountfield vyhrál. Přesto je hlavní kouč Tomáš Martinec před začátkem extraligy opatrný. „Výsledkově byla příprava vydařená, ještě nás ale čeká spousta práce. Ukázaly to například oba zápasy s Libercem. Věřím, že se budeme dál zlepšovat,“ prohlásil.

Hokejový Hradec už kdysi trénoval. Vrátil se po odchodu defenzívou proslulého kouče Vladimíra Růžičky. Mužstvu nyní vrací aktivnější a ofenzívnější tvář.

Je těžké nasměrovat mužstvo k vašemu hernímu stylu?
Je to jiná situace, je tu spousta jiných hráčů, kádr se za dva roky hodně obměnil. Hráči mají nějaké návyky, automatismy a není jednoduché některé kluky rychle předělat. Samozřejmě se o to snažíme, každý den na tom pracujeme, ale určitě to bude chvíli trvat. Uvidíme, jak se s tím popasujeme.

Bude Mountfield mančaftem jedné pětky, nebo budete mít tři, čtyři vyrovnané řady?
Už příprava ukázala, že nemáme jednu dominantní pětku, nemáme tady útok Sobotka - Řepík - Horák jako má Sparta. Nemáme tady žádnou hvězdu, byť bych si přál, aby Radek Smoleňák dal víc jak dvacet gólů, a byl lídrem, což doufám bude. Spíš to máme rozložené, věřím, že tým bude soudržný, kompaktní a že to budeme mít postavené na týmovosti.

Brankáři se začnou střídat, nebo uděláte z některého z nich jedničku?
V tuhle chvíli nemáme vyloženou jedničku a dvojku. Oba kluci se střídali, víceméně podávali solidní výkony. Máme ještě jeden přípravný zápas v Olomouci, chytat bude Štěpán Lukeš a pak máme týden na to se rozhodnout, kdo půjde do branky. Může to ovlivnit nemoc nebo zranění, ale zatím nejsme rozhodnuti, že by měl být někdo první brankář.

Jaké to je pro kouče, když polovinu jeho týmu tvoří cizinci? Trénuje se takové mužstvo lépe než hromada českých hráčů?
Složitá otázka. Neřekl bych lépe nebo hůř. Jsem rád za kluky, kteří sem přišli. Ahti (Oksanen), Chris (Lalancette) a Graeme (Mc Cormack) nám přinesli kvalitu do tréninku a zvedli úroveň tréninků. Jsou to charakteroví kluci a trénují výborně. Je přáním každého trenéra, aby cizinec byl pracovitý a měl správně nastavenou pracovní morálku. Tihle kluci nám to sem přinášejí. Jsem rád, že je tu máme a věřím, že se rychle aklimatizují a přetaví ve výkony do zápasů.

 

Sezóna bude dlouhá. Co byste si přál: dobře začít nebo radši obětovat opatrnější začátek za to, že by forma gradovala těsně před play-off?
To je zase dobrá otázka. Rozdělil bych sezónu na dvě části: Základní a play-off, což je samostatná soutěž. Pro nás je nejdůležitější dobře odstartovat, výborně vkročit do soutěže a mít dobrý start. Začátek vždycky na dlouhou dobu ovlivní průběh sezóny. Přál bych si, abychom odstartovali co nejlépe, protože rozlosování nemáme úplně nejlepší, z prvních pěti utkání hrajeme třikrát venku.

Co říkáte na cíl, který zazněl z úst generálního manažera klubu Aleše Kmoníčka? Tedy znovu se probojovat mezi osm nejlepších týmů.
Souhlasím s tím, že tým má kvalitu na to, aby byl schopný konkurovat komukoliv. Musíme být ale pokorní, klíčový pro nás bude vstup do soutěže. Věřím našemu systému, věřím týmu, a věřím, že naším agresivním a organizovaným hokejem můžeme dělat problémy každému soupeři.

Když sezóna bude povedená, kdo by mohl hrát s Hradcem finále extraligy?
Určitě mám tipy na to, kdo má na zálusk na finále, kdo se k tomu upíná a cíle nemá menší. Sparta, Třinec, Kometa a Pardubice. Týmů, které mají nejvyšší cíle je hodně, posílily o skvělé hráče, reprezentanty. My se tak daleko nekoukáme.

Kdybyste si mohl přát, tak ve finále byste chtěl koho?
Já bych si hlavně přál, aby mohli na zápasy fanoušci, abychom si finále zahráli před plnou halou. To by si přál každý trenér. A koho? Pro fanoušky by asi nejvíc bylo finále proti Pardubicím.

čtěte také: Základem je čtvrtfinále, potvrdil Hradec tradiční cíl


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Ondřej Littera
Audio: Pavel Cajthaml