Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Soupeř otrávený z toho, že přijede Hradec? Taková vizitka by se mi líbila!

2. 9. 2021

Soupeř otrávený z toho, že přijede Hradec? Taková vizitka by se mi líbila! 0 snímků
Na začátku přípravy zbrzdilo kapitána hokejového Mountfieldu HK Radka Smoleňáka zranění. O to víc musel po léčení dřít, aby vše dohnal. Teď už ale znovu hraje, a netrpělivě vyhlíží start nového soutěžního ročníku.

„Zranění nebylo úplně standardní, nebylo to nic jednoduchého. Díky našim doktorům, fyzioterapeutům a trenérům jsem se dal dokupy, a jsem schopný na sto procent hrát. Cítím se dobře,“ hlásil na středeční tiskové konferenci hradeckého hokeje.

Jak zapadli do týmu noví hráči?
Vše klaplo na výbornou. Před sezónou jsme celá parta vyrazili na víkend do hor, abychom se poznali i mimo led. Byl to určitě dobrý nápad. Kluci jsou snaživí. Znám z vlastní zkušenosti, když přijde cizinec do týmu, tak se musí ukázat od začátku a musí šlapat naplno. Kluci si to uvědomují a makají na sobě. Vím, že budou velkými posilami.

Je výhodou mít tým z poloviny tvořený cizinci?
Dlouhodobě je těžké získat kvalitní české hráče. Buďto nejsou, hrají v cizině, nebo jsou příliš drazí. Tak se musí hledat mezi cizinci. Kluci v našem týmu jsou na tom charakterově i hokejově velmi dobře. Věřím, že budou posilami, jak se dosud jeví. Doufám, že jim to půjde.

Příchod staronového kouče Tomáše Martince znamená návrat k ofenzivnímu stylu hry. Panuje z toho v kabině nadšení?
Nevím, jestli ofenzivní, ale je to určitě fyzicky hodně náročný styl. Člověk hraje nonstop nahoru dolů, v plné jízdě. Když na tom není někdo fyzicky dobře, tak to není dobré. Od toho jsme měli léto, abychom natrénovali. Pro nás je důležité, že víme už z předchozího působení Máti (Tomáše Martince - pozn. redakce), že ten systém funguje. Jako hráči mu věříme, věříme trenérům, což je ohromně důležité. Byl bych rád, kdybychom si vrátili tvář, kterou jsme měli dřív za Máti, kdy jsme věděli, že proti nám soupeři nechtěli hrát. Byli otrávení, že přijede Hradec, nebo že míří do Hradce. Rádi bychom si takovou vizitku zase vybojovali.


Audiorozhovor s Radkem Smoleňákem, začíná v čase 5:35.

Extraliga je letos docela nabitá. Kolik týmů má na finále?
Nejsem úplně dobrý ve studování ostatních týmů. Ani mě to nezajímá, kdo jak posiluje. Víc koukám na to, co my máme doma pod střechou, a chci, aby to fungovalo. Samozřejmě vím, kdo kam přišel, například že se Krejča (David Krejčí) vrátil do Olomouce, což je super. My ale musíme mít pořádek tady u nás doma, a udělat všechno pro to, aby to fungovalo. A poměřit se s ostatními a dokázat jim, že jsme lepší než oni.

Po roce se opět hraje hokej před diváky. Nezaskočila vás hlučná kulisa? Dlouho se kvůli covidu hrálo bez diváků…
Byl to nezvyk. Vážíme si toho, že fanoušci chodí na přípravné zápasy. Je pěkné hrát před lidmi. Mám v hlavě cíl, že bych tady chtěl zažít ještě jednou atmosféru finále Ligy mistrů, kdy přišel plný stadion, hokejem žilo celé město. Na to určitě nezapomenu, chtěl bych to zažít znovu a přál bych to i novým klukům v týmu.

Dejme tomu, že se vám splní přání, když připomínáte atmosféru z finále Ligy mistrů, a Hradec bude hrát finále extraligy. Koho byste v něm chtěl porazit?
Moje Kladno, kde jsem vyrůstal! Ale to bychom koukali hrozně moc dopředu. Ještě jednou bych rád zažil tady v Hradci Králové ten pocit, kdy celé město žije hokejem, kdy je hala narvaná. Atmosféra, kterou jsme tady tehdy zažili, to se jen tak nezažije. Hrozně rád bych to ještě jednou dotáhl tak, aby byl plný barák a aby lidi vytvořili atmosféru jako při Lize mistrů. Kvůli tomu to člověk hraje.

čtěte také: Základem je čtvrtfinále, potvrdil Hradec tradiční cíl


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Ondřej Littera
Audio: Pavel Cajthaml