Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Historický okamžik. Hradec může slavit zisk Prezidentského poháru

4. 3. 2022

page.Name
Tak blízko velkému úspěchu ještě hokejový Hradec Králové nikdy v historii nebyl. Pokud dnes Mountfield zvítězí nad Litvínovem, stane se dvě kola před koncem vítězem základní části extraligy a získá Prezidentský pohár. Případný triumf už může slavit zaplněná ČPP Aréna. Pikantní na tom také je, že vše se může odehrát před zraky Vladimíra Růžičky, současného trenéra Vervy a bývalého kouče Východočechů.

Porazit Litvínov a získat Pohár prezidenta Českého svazu ledního hokeje, takový cíl má před dnešním utkáním s Litvínovem hradecký Mountfield. Tým trenéra Tomáše Martince stojí krok před dosud největším úspěchem v historii klubu. Nad Vervou musí zvítězit za tři body, tedy v normální hrací době. Utkání 58. kola začíná v ČPP Aréně dnes v 18 hodin. 

„Víme, o co hrajeme, ale spíš musíme myslet na to, abychom posbírali body a hra se vrátila na takové parametry, které pak budou dobré i do play off. To je pro nás teď nejdůležitější,“ vyhlásil na klubovém webu kapitán Radek Smoleňák.

Pravda, prvenství v základní části neznamená zisk titulu, o mistrovi se rozhodne až v play off, ale i tak ovládnout tabulku po dlouhodobé části soutěže je obrovský úspěch.

„Náš cíl před sezonou to nebyl. Chtěli jsme se umístit co nejlíp, ale když už jsme tam, byla by škoda to nedotáhnout, protože si to můžeme pokazit jedině sami. Uděláme pro to maximum, ale hledíme mnohem dál než jenom na základní část,“ řekl Smoleňák.   

Pokud by dnes Východočeši v utkání neporazili Vervu za tři body, mají další pokus v neděli ve Vítkovicích a ten třetí případně v úterý v závěrečném duelu základní části doma proti Českým Budějovicím. V tuto chvíli Hradec vede o tři body před druhým Třincem a má zápas k dobru.

Pikantní na tom je, že Hradečtí mohou stvrdit své vítězství v základní části soutěže před zraky trenéra Vladimíra Růžičky, současného kouče Litvínova, který u týmu Mountfieldu působil před Tomášem Martincem, respektive nejprve u týmu působili společně, aby posléze olympijský vítěz z Nagana mužstvo vedl sám a loni před touto sezonou v klubu skončil a vedení znovu vrátilo na střídačku Martince.

Oba celky se v dohrávce 43. kola utkaly už v úterý a Litvínov zvítězil 3:2 po samostatných nájezdech. Verva vyhrála už pátý zápas v řadě a momentálně má skvělou formu.

„V Litvínově jsme vedli 2:0 a měli šanci náskok ještě zvýšit. To se ale nepodařilo a v závěru jsme dostali gól na 2:2. Takový je ale hokej. Dřív jsme měli víc štěstí než protivníci, teď se od nás zase trochu odklonilo,“ poukázal na stránkách klubu Radek Smoleňák.

V zápase zaznamená velký milník Jakub Lev, jednatřicetiletý útočník odehraje 594. zápas v extralize bez přerušení, čímž překoná Petra Lešku. „Asi moc nechodí k mantinelu a do rohů, když tohle všechno odehrál v kuse a nic se mu nestalo,“ glosoval vtipně po svém Smoleňák železného muže Lva. „Ne, vážně, svědčí to o tom, že se udržuje v dobré kondici, má super výkonnost a drží mu zdraví,“ dodal.

Hradecké hokejisty dnes už může hnát za triumfem zaplněný stadion. Diváci už mohou do hlediště. „Těšíme se na to moc. Hlavně tedy kluci z ciziny, kteří sem přišli v létě a takovou atmosféru tady ještě nezažili. Doufám, že nás fanoušci přijdou podpořit,“ přeje si Radek Smoleňák.

Teď už jen zbývá, aby Hradec vyhrál a získal Prezidentský pohár.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz