Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-4°

Zítra

Svátek má

Hradecký hokej oslavuje pohár. Teď chce titul mistra

5. 3. 2022

Hradecký hokej oslavuje pohár. Teď chce titul mistra 26 snímků
Hradec Králové se opájí ziskem Prezidentského poháru. Hokejisté Mountfieldu vyhráli základní část extraligy a dosáhli na největší úspěch v historii klubu. „Jsme hrozně hrdí na celý tým, jak jsme šlapali," řekl útočník Jakub Lev, který s 594 odehranými zápasy v řadě zároveň vytvořil rekord. Východočeši nyní cílí na další metu. Chtějí vybojovat mistrovský titul.

Před sezonou něco takového v Hradci Králové nečekali. Po návratu trenéra Tomáše Martince k týmu, kde osmačtyřicetiletý kouč nahradil Vladimíra Růžičku, chtěli hokejisté Mountfieldu hrát v extralize co nejvýše. Nakonec skončili úplně nejvýše a mohli se radovat ze zisku Poháru prezidenta Českého svazu ledního hokeje, z trofeje, která je určena vítězi základní části. Generace hradeckých fanoušků tak mohou oslavovat největší úspěch v dějinách klubu.

Východočeši nyní budou chtít potvrdit své výsadní postavení v play off a usilovat o ještě pronikavější úspěch - o zisk mistrovského titulu. Čtvrtfinálovou sérii začnou dvěma domácími zápasy 19. a 20. března, soupeř vzejde z předkola.  

„Jsme rádi, že se nám to podařilo dotáhnout a mohli jsme s fanoušky oslavit Prezidentský pohár," uvedl trenér Martinec, hradecký patriot, jenž má na triumfu velký podíl, bezprostředně po výhře nad Litvínovem (3:0), která dvě kola před koncem základní části rozhodla o tom, že druhý Třinec už nemůže sesadit Hradec z prvního místa.

Bujaré oslavy s pohárem

S gratulací přispěchal i Vladimír Růžička, současný kouč Litvínova, kterého loni před sezonou vedení klubu odvolalo. „Hradec dokázal, proč je první. Nezbývá nám než mu pogratulovat k vítězství v základní části a přejeme hodně štěstí dál," povídal olympijský vítěz z Nagana, který za svého působení postoupil v roce 2020 s Mountfieldem do finále Ligy mistrů. Až tam tým narazil na švédskou Frölundu (1:3).  

Tehdy byla v Hradci velká euforie. „Chtěl bych tady ještě jednou něco takového zažít," přál si před začátkem tohoto ročníku kapitán Radek Smoleňák. A jeho přání se splnilo. Po utkání s Litvínovem vypukly na hradeckém stadionu velké oslavy. I s diváky. Do hlediště jich po různých restrikcích už mohl přijít plný počet. Tentokrát jich dorazilo pět a půl tisíce.

„Vždycky, když se něco vyhraje nebo povede, jsou to skutečné emoce, žádné hrané. Je to odměna za víceletou práci. Jsme hrozně hrdí na celý tým, jak jsme šlapali. V sezoně jsme neměli žádnou krizi," řekl útočník Jakub Lev, muž, jenž slavil i osobní úspěch.

Železný muž Lev - 594 zápasů v řadě

Jednatřicetiletý Jakub Lev právě proti Litvínovu nastoupil v extralize k 594. utkání v řadě, čímž překonal rekord Petra Lešky. Hradecký klub si tak připsal další zápis do historie.

„Je to taková symbolika, všechno se sešlo. Je to hezké číslo, máme hezkou sezonu, a kdybychom hráli někde dole, přece jenom by to nebylo takové. Ohromně moc si toho vážím," radoval se Lev.

Přitom málem poslední krok neudělal. Nechybělo mnoho a proti Litvínovu nenastoupil. „Na rozbruslení mě Jérémie Blain trefil golfákem do stehna. Asi mi to nepřál. Asi mu volal Petr Leška,“ rozesmál se Lev s poznámkou na adresu dalšího železného muže, kterého překonal.

Plzeňský odchovanec svůj rekord rozložil do čtyř klubů. Kromě mateřské Škody působil i ve Vítkovicích a Brně, do Hradce přišel v prosinci 2019. „Deset let je kus života, něco jsem prožil. Párkrát jsem se stěhoval, poznal hodně nových lidí a ta série pořád pokračovala. A doufám, že bude pokračovat i dál," přeje si Lev.

Za tu dobu ovšem byl taky zraněný, ale zápas vždycky stihl, takže jeho úctyhodná šňůra pokračovala. „Ve Vítkovicích jsem měl zlomeninu čelisti, roztržené ucho a taky otřes mozku. Ale sešlo se to vždycky v takové části sezony, že jsem se stačil dát do kupy," doplnil Lev.

Další velký cíl - zisk titulu!

V roce 2013 byl Jakub Lev u toho, když Plzeň ve finále play off přetlačila Zlín 4:3 na zápasy a získala svůj historický a dosud jediný titul. Něco takového by rád zažil i v Hradci Králové. Velký cíl - vybojovat titul - po zápase s Litvínovem vyhlásil i klubový boss Miroslav Schön. „Nekončíme, jdeme si pro titul,“ vyhlásil přímo v hale prezident klubu, který před diváky naplnil i sázku s Radkem Smoleňákem. Skočil na ledě rybičku.

„Když jsme na první místo ztráceli osm bodů, tak nám majitel řekl, že by byl rád, kdybychom zabojovali o pohár. No a já mu řekl, ať nás motivuje,“ vysvětloval Radek Smoleňák. A tak vznikl nápad, že Schön předvede gymnastický kousek. „Nevěděl jsem, že bude v takovém shapu a natrénuje to. Dodržel slovo, ukázal, že stojí za týmem a umí si udělat srandu sám ze sebe,“ poukázal Smoleňák.

Na pohár z pověrčivosti nesahali

Pohár převzali z rukou Josefa Řezníčka, ředitele extraligy, jen Miroslav Schön a generální manažer Aleš Kmoníček. Hráči se trofeje z pověrčivosti, jak se dělá i ve slavné NHL, nedotkli, jen se s ní fotili. Nechtějí totiž urazit hokejového boha v cestě za větším grálem.

„Před sezonou se mluvilo o jiných týmech. My jsme ale viděli, jakou máme obranu i čtyři velmi vyrovnané útoky a věřili jsme, že nám budou dobře chytat gólmani. Sešlo se to. Sice jsme byli asi třicet kol na druhém místě, ale nakonec se nám to povedlo a jsme za to moc rádi. Věřím, že to bude pokračovat," přeje si Jakub Lev.

V podobném duchu spoluhráče doplnil i kapitán Smoleňák. „Doufám, že budeme mít šanci si sáhnout ještě na něco jiného,“ uvedl.

Hradecké hokejisty nyní ve zbytku základní části čekají dva zápasy – v neděli 6. března ve Vítkovicích (17.00) a v úterý 8. března doma s Českými Budějovicemi (17.20). Potom mají před sebou delší pauzu. Čtvrtfinálové boje v play off svěřenci trenéra Tomáše Martince rozehrají prvními dvěma zápasy na domácím ledě 19. a 20. března. Na jméno soupeře si musejí počkat.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz