Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Martinec: Prezidentský pohár? Vážím si ho, ale nejdůležitější část teprve začíná

14. 3. 2022

page.Name
Pod dosud největším úspěchem hokejového Hradce Králové je podepsán trenér Tomáš Martinec. Pod jeho vedením Mountfield vyhrál poprvé v historii základní část extraligy a získal Prezidentský pohár. Nyní klub čeká čtvrtfinále play off. Soupeř vzejde z předkola. „Bohužel to není jako ve fotbale, že by po dlouhodobém výsledku člověk dostal pohár a byl oceněný za celoroční práci, což by bylo nejspravedlivější. Nejdůležitější část sezony nám teprve začíná,“ uvedl osmačtyřicetiletý kouč.

Hokejisté Hradce Králové v základní části extraligy dominovali se ziskem 116 bodů. Zisk Poháru prezidenta Českého svazu ledního hokeje trenér Tomáš Martinec považuje za dosud největší úspěch v historii klubu i ve své kariéře, kde dvakrát dovedl k titulu mladší dorost Mountfieldu. V play off by Východočeši rádi tento úspěch ještě překonali.

„Asi je to největší úspěch v mé dosavadní krátké trenérské kariéře na postu hlavního trenéra. Tituly s dorostem byly taky skvělé, ale tohle je určitě výš. Myslím si, že to je podobný úspěch jako finále Ligy mistrů. Určitě si toho hodně vážím, je to velký úspěch celé organizace. A je to také výsledek dlouhodobé práce hráčů, opravdu si toho hodně vážím,“ uvedl Tomáš Martinec v rozhovoru pro klubový web.

Na začátku sezony, kdy se Martinec vrátil k A-týmu poté, co nahradil Vladimíra Růžičku, sám nečekal, že by na konci z toho bylo první místo. Jaká byla cesta na vrchol? „Dlouhá,“ usmál se.

„Je to práce hráčů, trenérského štábu i vedení. Začíná to při skladbě týmu, letní přípravou, přátelskými zápasy, pak přijde 56 utkání základní části… zkrátka celoroční práce a dlouhodobý výsledek,“ poukázal Martinec, jenž dovedl tým k úspěchu spolu s asistenty Ladislavem Čihákem a Petrem Svobodou.

Být to takový fotbal, kde o mistrovi rozhoduje sezonní tabulka, už by v Hradci křepčili s mistrovskou trofejí. „Bohužel to není jako ve fotbale, že by po dlouhodobém výsledku člověk dostal pohár a byl oceněný za celoroční práci, což by bylo nejspravedlivější. U hokeje je zajímavější play off, které je i atraktivnější pro diváky. V tuhle chvíli už naše výhra v základní části nic neznamená,“ uvědomuje si hradecký patriot.

Tým musí svoje kvality potvrdit v play off. „Začíná nejdůležitější část sezony a na tu se musíme připravit. A potom po sezoně, s odstupem času, můžeme docenit zisk Prezidentského poháru,“ pověděl na klubových stránkách Tomáš Martinec, který se svým bratrem Patrikem pamatuje jako hráč sezonu 1993/94, kdy tehdejší Stadion působil rok v nejvyšší soutěži.

Čtěte také: Martinec: Trénovat Hradec s bráchou? Byl bych za to rád

 

Přednost? Tým se rychle oklepal z porážky

Trenérům se podařilo složit skvěle šlapající tým, kterému se vyhnula větší výsledková krize. „Myslím si, že se podařilo sestavit charakterově velmi dobrý tým, kabina byla celou dobu soudržná. Svou roli hrálo trošičku i štěstí, ve větší míře se nám vyhýbala vážnější zranění. V podstatě nám na delší dobu vypadli pouze Lukáš Cingel a Petr Kalina. Jinak ti hráči drželi pohromadě, což byl velmi důležitý faktor. Zkrátka charakter toho týmu se ukázal, když jsme se vždycky dokázali oklepat z porážky a v dalším zápase minimálně bodovat,“ vypíchl přednosti týmu.

Výkony a výsledky stály na výborné defenzivě. Mountfield inkasoval v 56 zápasech 115 gólů, což je nejméně z celé extraligy. Dařilo se mu i v útoku, 182 vstřelených branek řadí tým na druhé místo za Spartu. „Základem úspěchu je výborná obranná hra týmu. Zároveň se ale řídíme tím, že nejlepší obrana je útok. Důležitá je taky hra na kotouči – pokud ho máme, musí bránit soupeř. Když ho nemáme, chceme vytvářet tlak na soupeře hodně vysoko, co nejdál od naší branky, abychom ho získali. Je to práce nejenom obránců, ale celého týmu,“ řekl k herní strategii.

Právě zmíněná Sparta Tomáše Martince v sezoně nejvíce překvapila. „Byl jsem z ní trochu překvapený. Sestavila skvělý tým a myslel jsem si, že bude celou dobu dominovat. A to se nestalo. Byť s námi odehrála všechny zápasy výborně a kvalitu potvrzovala. Nakonec se sice probojovala do čtyřky, ale dominance se očekávala daleko větší,“ uvedl.

Hradec si opět zahraje Ligu mistrů

Hradec dokázal v tabulce základní části přeskočit i Spartu, ale trenér Tomáš Martinec drží tým při zemi. I přes prvenství vidí nedostatky. „Věcí, na kterých je potřeba zapracovat, je víc. Nejsme se vším spokojení. Vidíme pořád hodně chyb a faktorů, které můžeme zlepšovat. A myslím si, že to je na tom to nejvíc pozitivní. Moc dobře jsme si vědomi, že se můžeme zlepšovat a že tým může hrát ještě lépe. I když samozřejmě se vší pokorou,“ upozornil Tomáš Martinec.

Mountfield si díky prvnímu místu v základní části extraligy zajistil účast v Lize mistrů v příštím ročníku. „Jsem za to hodně rád,“ neskrývá nadšení Tomáš Martinec.

 „Jsme šťastní, že budeme mít možnost zahrát si Champions Hockey League. Myslím si, že to je opravdu skvělá možnost a konfrontace s jinými zahraničními týmy, která posune hráče i nás trenéry a vůbec celou organizaci. A navíc je to skvělá propagace našeho klubu a reprezentace Hradce Králové v Evropě,“ poukázal Martinec. Rád by v další sezoně s týmem dosáhl na podobný kousek, jako se povedl v roce 2020, kdy tým postoupil do finále, až tam padl se švédskou Frölundou (1:3).   

Čtěte také: Hradecký hokej oslavuje pohár. Teď chce titul mistra

 

Cíl? Uhrát čtvrtfinále. Pak se může stát cokoliv

V play off hodně záleží na výkonech brankářů. Mountfield těsně před koncem lednového přestupního termínu vyměnil s Karlovými Vary Štěpána Lukeše za zkušeného třicetiletého Filipa Novotného, jenž v Hradci doplní Fina Henri Kiviaha. „Myslím si, že brankářský post máme dobře obsazený. Kluci celou sezonu týmu pomáhali a drželi nás. A co se týče Novase (Filipa Novotného), tak jsem rád, že jsme do brankoviště získali takhle zkušeného gólmana. Věřím tomu, že oba budou v play off naším důležitým článkem,“ přeje si Tomáš Martinec.

Soupeře pro čtvrtfinále play off v Hradci ještě neznají. Ani příliš nespekulují. „Uvidíme, kdo na nás bude vycházet. Určitě se na soupeře připravíme. Nicméně my nijak zásadně nebudeme měnit naši hru nebo systém. Soustředíme se hlavně sami na sebe,“ zdůraznil kouč.

Martince těší, že zápasy už může sledovat plný stadion. „Hokej je s fanoušky úplně jiný. O to víc, když naši fanoušci patří k nejlepším v lize. Moc se na atmosféru během play off těšíme," vyzdvihl příznivce.

A s jakým cílem Mountfield do play off vyrazí? „Snažit se uhrát čtvrtfinále. Myslím si, že to je taková ta klíčová série. Musíme se na čtvrtfinále výborně připravit a postoupit dál. Pak se může stát cokoliv,“ uzavřel Tomáš Martinec.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mounfieldhk