Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

17°

Svátek má

Hradečtí hokejisté v přípravě. Novým asistentem se stal Hamara

18. 5. 2022

page.Name
Hokejisté Hradce Králové jsou ve druhém týdnu letní přípravy na novou sezonu. Kompletní už je realizační tým. Vedle Petra Svobody se druhým asistentem hlavního trenéra Tomáše Martince stal Tomáš Hamara, jenž v minulé sezoně vykonával stejnou roli ve Spartě. Zaujme tak místo Ladislava Čiháka, který odešel do Mladé Boleslavi. V přípravě se Mountfield utká se zahraničními soupeři.

V hokejovém Hradci Králové jméno asistenta trenéra Tomáše Martince vybírali pečlivě. „Trenérů a asistentů, kteří by rádi pracovali v extraligovém prostředí je poměrně dost. Ale stejně jako u hráčů se snažím, aby ten člověk měl vztah a pádný důvod jít do Hradce a nepřišel jen kvůli tomu, že nemá práci. A také musí korespondovat s naším pojetím hry a rovněž by si měl rozumět s trenérem Tomášem Martincem,“ uvedl v pořadu Klubovna Aleš Kmoníček, generální manažer Mountfieldu.

V týmu vítěze základní části extraligy z minulé sezony hodlali adekvátně nahradit asistenta Ladislava Čiháka, který odešel do Mladé Boleslavi, kde se stal hlavním trenérem po Radimu Rulíkovi, jehož zlanařily Pardubice. „Láďa Čihák nám přinesl něco, co jsme potřebovali. Láďa má také zásluhu na zisku Prezidentského poháru,“ poukázal Kmoníček.  

Adeptů na uvolněný post bylo víc. Novým asistentem se nakonec stal Tomáš Hamara, devětačtyřicetiletý kouč, který v minulé sezoně působil po boku Josefa Jandače a Miloslava Hořavy ve Spartě Praha, stříbrném celku extraligového ročníku. V hradeckém realizačním týmu se postaví po bok druhého asistenta Petra Svobody.   

 „Absolvovali jsme řadu jednání s mnoha potenciálními asistenty. V tomto případě jsem nechal velký prostor Tomáši Martincovi, jelikož se jedná především o jeho spolupracovníka. Pro Tomáše Hamaru rozhodl jeho velký zájem stát se členem našeho realizačního týmu i celkový přehled a podobné pracovní nastavení, které je pro nás velmi důležité. Věřím, že rychle zapadne do mužstva a pomůže nám ke splnění našich cílů,“ řekl na klubovém webu Aleš Kmoníček.

Nový hradecký asistent Tomáš Hamara.

Zkušenosti ze Sparty a Slavie

Tomáš Hamara, rodák z Prahy, se začal věnovat trenérské činnosti hned po skončení hráčské kariéry, kterou strávil převážně v třetiligových Benátkách nad Jizerou a v nižších německých soutěžích. Z pozice kouče vedl mládežnické týmy ve Spartě, Slavii a pražské Hvězdě, u dospělých působil v Jablonci, Kadani a Sokolově. Hradec pro něj představuje novou výzvu.  

 „S vedením jsme byli v kontaktu už nějakou dobu. Jednání ale nabrala rychlý spád během víkendu, kdy vznikla finální dohoda o spolupráci. Jsem za to strašně moc rád a doufám, že to klubu v sezoně adekvátně vrátím. Věřím, že vytvoříme dobrý kolektiv a pomůžeme zase o něco pozvednout jméno Hradce,“ prohlásil Tomáš Hamara na stránkách klubu.

Hradecký trenér Tomáš Martinec na adresu svého nového asistenta uvedl: „Jsme rádi, že jsme získali posilu na střídačku v podobě Tomáše. Je to kouč, který už má něco za sebou a jeho zkušenosti od mládeže i mužů se nám budou hodit. Do nástupu na led je ještě daleko, nyní tak budeme mít dostatek času na to pobavit se o rozdělení našich rolí a celkové spolupráci.“

Na průběh letní přípravy bedlivě dohlíží hlavní trenér Tomáš Martinec (vlevo). 

V přípravě se zahraničními týmy

Hradecký tým už se naplno pustil do letní přípravy, kterou zahájil v pondělí 9. května. Hráče čeká podobný průběh jako před rokem. Po úspěšné sezoně, která sice skončila nezdarem ve čtvrtfinále play off s Mladou Boleslaví, nebyl důvod činit převratné změny.  

Letní program zápasů

 • Příprava - úterý 9. srpna:
  Hradec Králové – iClinic Bratislava Capitals
 • Turnaj v Kitzbühelu (Rakousko)
  sobota 13. srpna a neděle 14. srpna:

  Soupeři budou teprve oznámeni.
 • Příprava - úterý 23. srpna:
  Hradec Králové – Vienna Capitals (Rak.)
 • Příprava - čtvrtek 25. srpna:
  Hradec Králové – Graz 99ers (Rak.)
 • Liga mistrů:
  dvojzápasy 1. až 4. září, 8. až 11. září: 

  Los základních skupin se uskuteční 25. května.

Dril na suchu se opět odehrává pod vedením kondičního trenéra Michala Tvrdíka, bývalého extraligového hokejisty. „Žádné zásadní změny neplánujeme, není důvod cokoliv překopávat. Koncept, který máme dlouhodobě nastavený, funguje. Ať už jde o výkonnost hráčů nebo eliminaci zranění. Na druhou stranu je potřeba se neustále posouvat dál, i my se proto snažíme přijít s pár novinkami nebo obměnami, aby to bylo pro hráče opět pestré,“ nastínil Tvrdík.

První dny přípravy absolvovaly nové i staronové tváře – brankář Jan Růžička a útočníci Marek Zachar a Radovan Pavlík, dva posledně jmenovaní hradecké prostředí už znají. Americký zadák River Rymsha a další zahraniční hokejisté se postupně připojí v dalších dnech.

K přípravným zápasům hradečtí hokejisté nastoupí až v srpnu. Tím prvním bude v úterý 9. srpna domácí střetnutí v ČPP Aréně se slovenským celkem Bratislava Capitals. Ve všech domácích utkáních, na turnaji v rakouském Kitzbühelu a v Lize mistrů se Mountfield utká se zahraničními soupeři.

Los základních skupin Ligy mistrů se uskuteční v průběhu mistrovství světa ve Finsku ve středu 25. května. První dvojzápasy v evropské soutěži Mountfield sehraje od 1. do 4. září a další pak 8. až 11. září.

Desátou sezonu mezi elitou Hradečtí zahájí v pátek 16. září doma proti Liberci.

 

Poslechněte si podcast: Kmoníček: Hvězdy nezaplatíme. Prezidentský pohár je obrovský úspěch

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz