29. září 2022

Do roka a do dne. Hradec vydřel cennou výhru v Plzni

6. 1. 2022

page.Name
První vítězství v novém roce. Hokejisté Hradce Králové napravili nezdar z derby s Pardubicemi a v předehrávce 39. kola extraligy doslova vydřeli výhru 3:2 na ledě Plzně. Rozhodující gól Mountfieldu, který z druhého místa ztrácí už jen bod na vedoucí Třinec, vstřelil Aleš Jergl. Výborný výkon podal brankář Štěpán Lukeš.

Zápasy v Plzni dlouhodobě nejsou pro Hradec příjemné. Hokejisté Mountfieldu od prosince 2014 vyhráli na západě Čech pouze jednou, a to loni v poměru 4:1 a v předehrávce 39. kola extraligy do roka a do dne, přesněji po 359 dnech, svůj úspěch zopakovali. Zároveň napravili úterní prohru z derby s Pardubicemi (1:4).

„Musíme mít lepší pohyb a hrát víc s pukem,“ vyhlásil útočník Kelly Klíma. „Chceme hrát víc fyzicky a lépe chytit začátek,“ doplnil Ahti Oksanen.

Na slova finského útočníka, se 17. trefami nejlepšího střelce hradeckého týmu, ovšem moc nedošlo. V úvodu byli nebezpečnější Plzeňští a brankáře Štěpána Lukeše, který nastoupil po třech utkáních, zachránila po dorážce Marcela tyč.

Po necelých deseti minutách už Škodováci udeřili, od své branky rozjeli rychlou kombinační akci, kterou doklepl do sítě Jan Schleiss. Následně Lukešovi asi pořádně zvonilo v uších, když v přesilovce domácích se dělovky Bulíře a následně M. Langa odrazily od horní tyče.

Hradecké pak posadil do sedla sám plzeňský kapitán Jakub Kindl, který nepochopitelnou přihrávkou před vlastní branku namazal puk Jakubovi Orsavovi, který 14 vteřin před přestávkou nadvakrát překonal gólmana Miroslava Svobodu.

Lukeš chytil tutovku, Jergl rozhodl

Obrat ve skóre přivodil po pěti minutách druhé třetiny Kevin Klíma, který si před brankou ukázkově vyměnil puk s Lamperem a pohodlně skóroval. „Kevin mi posunul puk a pokračoval do brány. Moje první myšlenka byla, že mu ho hned vrátím, ale ještě jsem okamžik čekal, co udělá obránce,“ popisoval gólovou akci Patrik Lamper.

Hradečtí ovšem vedení udrželi jen tři minuty. Sami nevyužili přesilovou hru a naopak jim pláchl vyloučený Tomáš Mertl, jenž se po návratu z trestné lavice dostal k puku a z úniku překonal Lukeše.

V dramatickém závěru prostřední části nejprve nebyl uznán gól domácího Thorella pro předchozí hraní rukou Bulíře, aby Plzeňští znovu pomohli Hradci k vedení. Za brankou Jakub Lev sebral puk váhajícímu Kvasničkovi a přihrávkou připravil Aleši Jerglovi palebnou pozici pro desátou sezonní trefu.

Na ledě přibylo emocí, došlo i na potyčky a bitva gradovala. V závěrečné třetině Hradec podržel gólman Lukeš, jenž znemožnil druhý gól v utkání aktivnímu Mertlovi, útočníkovi, který dříve působil na východě Čech, a pak po chybě Šaldy bravurním zákrokem lapačkou chytil supertutovku Musila.

V powerplay domácích mohl první vítězství Hradce v novém roce podtrhnout Oksanen, ale vyhlášený kanonýr vteřinu před koncem z metru netrefil prázdnou branku, na tříbodovém zisku to ovšem nic neměnilo.

Mountfield, který v dalším utkání přivítá v neděli 9. ledna Mladou Boleslav (16.00), se dotáhl na rozdíl jediného bodu na vedoucí Třinec a může jít na první příčku. Oceláři mají nyní odloženy tři zápasy kvůli nákaze koronaviru v týmu.

Hlasy trenérů:

Václav Baďouček (Plzeň): „Chtěli jsme napravit nepovedený zápas s Litvínovem, ale naše hra se nám v rychlém a bojovném utkání dařila jen v první třetině, vstřelili jsme vedoucí gól, jenže pak jsme nastřelili dvě tyčky a v zápase jsme si nepomohli ani přesilovkami. V závěru úvodní části jsme udělali fatální chybu a o náskok jsme přišli. I chyba před třetí brankou se tak často nevidí. Když takto silnému soupeři nabídneme góly jako na podnose, tak je to hrozně těžké. Nemůžeme dělat takovéhle hrubky. To nás stálo zápas.“

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „Pro nás to byl důležitý zápas, protože jsme neodehráli dobré utkání s Pardubicemi a chtěli jsme to napravit. Plzeň je čtvrtá a oboustranně rychlé a vyrovnané utkání jsme zvládli. Chtěl bych vyzdvihnout hlavně kluky v oslabeních, kteří odbránili silné přesilovky domácích. To nás udrželo ve hře, protože vyloučených jsme měli hodně. Podržel nás Štěpán Lukeš, který v závěru chytil jasnou gólovou šanci ze situace dva na jednoho. Týmovým výkonem jsme to ubojovali a jsme rádi, že jsme tady uspěli, protože v Plzni se vyhrává těžko. Jsem rád, že jsme trošku mohli pro fanoušky odčinit domácí porážku s Pardubicemi."

Plzeň – Hradec Králové 2:3 (1:1, 1:2, 0:0).

Branky a nahrávky: 9. Schleiss (Kodýtek, P. Musil), 28. Mertl (Kodýtek) - 20. Orsava (Gaspar), 26. Kevin Klíma (Lamper), 38. Jergl (Lev).
Rozhodčí: Pešina, Svoboda – Axman, Kajínek.
Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).
HC Škoda Plzeň: M. Svoboda – L. Kaňák, Čerešňák, Graňák, Budík, V. Lang, J. Kindl, Kvasnička – Dzierkals, Mertl, M. Lang – F. Suchý, Bulíř, J. Dufek – P. Musil, Kodýtek, Schleiss – M. Marcel, G. Thorell, Malát. Trenéři: V. Baďouček, M. Říha.
Mountfield HK: Š. Lukeš – Nedomlel, Blain, Kalina, F. Pavlík, Gaspar, McCormack, Šalda – Smoleňák, Lalancette, Lev – Oksanen, Kevin Klíma, Jergl – R. Pilař, Koukal, Orsava – Lamper, Miškář, Kelly Klíma. Trenér: T. Martinec.