-4°

Kiviaho bezchybný. Mountfield udolal Litvínov na konci

18. 11. 2022

page.Name
Po reprezentační přestávce hokejisté Hradce Králové vstoupili do extraligy vítězně. Mountfield v utkání 20. kola porazil na domácím ledě Litvínov 3:0. První dvě branky Východočechů vstřelili slovenští útočníci Lukáš Cingeľ a Oliver Okuliar. Třetí trefu přidal Kanaďan Christophe Lalancette. Gólman Henri Kiviaho vychytal druhé čisté konto v sezoně.

Hokejisté Hradce Králové se vraceli do extraligového kolotoče po reprezentační pauze, kterou vyplnili cestou do Švédska, kde v prvním osmifinále Ligy mistrů prohráli na ledě Färjestadu 3:4, a v domácí soutěži toužili v duelu 20. kola proti Litvínovu navázat na předchozí výhru nad Brnem (5:1).

V utkání, které sledoval reprezentační kouč Kari Jalonen, začal Mountfield lépe, ale po deseti minutách zahrozil hostující Demel. Jenže v hradeckém dresu se začal rozchytávat k bezchybnému výkonu finský brankář Henri Kiviaho, Jalonenův krajan. Poté přišly šance v početních výhodách, na straně Hradce se do dobrých možností dostali Jank a Štohanzl, ale také Kiviahův protějšek Denis Godla chytal výtečně. Jen za první třetinu zmařil domácím sedmnáct střel a třeba zákrok při ráně Kevina Klímy byl z kategorie výtečných.

Jenže i Kiviaho se činil, zejména v dlouhém oslabení tří proti pěti, kdy ho nejvíce ohrozil Kudrna. Nepříjemný moment nastal při nájezdu Zachara, kdy hradecký útočník nekontrolovatelně upadl a bruslí narazil do Godly, ale slovenský brankář vše přestál bez úrazu.

Z výborně chytajících gólmanů jako první ztratil své kouzlo litvínovský Godla, když slovenského brankáře odčaroval ve 45. minutě jeho krajan Lukáš Cingeľ, který po individuální akci přesně zamířil pod lapačku. Na straně Hradce pak gólem neskončily možnosti Zachara a Jergla, ale výhru Hradečtí vybojovali.

Litvínovští necelé tři minuty před koncem utkání odvolali Godlu na střídačku, ale v power play nevyrovnali, naopak Mountfield pečetil výhru, jmenovitě se trefili slovenský útočník Oliver Okuliar a Kanaďan Christophe Lalancette.

Hokejisté Hradce Králové v dalším utkání nastoupí v neděli 20. listopadu na ledě Třince (15.00).

Hlasy trenérů:

Petr Svoboda (Hradec Králové): „Do utkání jsme dobře vstoupili, měli dobrý pohyb. Strašně důležité bylo ubráněné oslabení tři na pět ve druhé třetině. Udělali jsme spoustu faulů a Litvínov dostali do hry, chtěl bych ale pochválit speciální týmy na oslabení, které odvedly opravdu dobrou práci ve třech i ve čtyřech. Výborně nám zachytal i gólman a byli jsme i gól šťastnější. Moc si ceníme výkonu a toho, že kluci byli trpěliví."

Karel Mlejnek (Litvínov): „Hradci podle mě velmi pomohlo úterní utkání s Färjestadem, což bylo vidět v úvodu zápasu. Tam jsme ještě prostor v obranném pásmu pokrývali, ale v závěru první třetiny měl Hradec tři čtyři tutové příležitosti a gólman nás opravdu podržel. Druhá třetina byla velmi vyrovnaná a do třetí se šlo s tím, že kdo dá gól, vyhraje. Dal ho soupeř, my jsme nedali žádný a zápas de facto skončil 1:0."

Hokejová extraliga - 20. kolo:

Hradec Králové - Litvínov 3:0 (0:0, 0:0, 3:0).

Branky a nahrávky: 45. Cingeľ, 59. Okuliar (Cingeľ), 60. Lalancette (Jergl, Jank). Rozhodčí: Pražák, Obadal - Zíka, Rampír. Vyloučení: 6:3. Bez využití. Diváci: 4078.
Mountfield Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Pilař, F. Pavlík, Rosandič, Piegl - Zachar, Lev, Okuliar - Jergl, Lalancette, Kevin Klíma - Kelly Klíma, Cingeľ, R. Pavlík - Z. Doležal, Štohanzl, Smoleňák. Trenér: T. Martinec.
HC Verva Litvínov: Godla - D. Zeman, Zile, Jaks, Strejček, Wesley, Demel, Freibergs - Abdul, M. Sukeľ, Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Š. Stránský - Hlava, Gut, P. Straka - Havelka, Helt, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Další výsledky:

Vítkovice - Olomouc 3:0, Karlovy Vary - Sparta Praha 1:5, Kladno - Mladá Boleslav 1:2 v prodl., Brno - Plzeň 3:1, Liberec - Třinec 1:4.

1. Pardubice 20 12 4 3 1 66:37 47
2. Vítkovice 20 11 2 4 3 66:48 41
3. Brno 18 9 4 0 5 56:45 35
4. Třinec 18 9 1 4 4 55:39 33
5. Olomouc 19 9 3 0 7 47:39 33
6. Hradec Králové 19 8 2 1 8 51:48 29
7. Karlovy Vary 20 7 2 2 9 52:69 27
8. Mladá Boleslav 19 5 4 3 7 38:41 26