Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hokejoví bratři Klímovi: Město, klub i fanoušky jsme si zamilovali

27. 10. 2022

page.Name
Hokejový Hradec Králové táhnou dvojčata. Pětadvacetiletí Kelly a Kevin Klímovi, synové slavného otce Petra, si východočeskou metropoli oblíbili. „Je skvělé hrát s bráchou. Na tréninku se hecujeme,“ říká Kelly za oba. Rodáci z americké Tampy letos obdrželi také české občanství a mohou obléknout dres národního týmu. /Článek vyšel v říjnovém čísle magazínu Salonky/

Poznáte je podle toho, že o čtyři minuty starší Kevin má tetování na levé ruce, v níž drží i hokejku, zatímco u Kellyho je tomu přesně naopak. Dvojčata a synové slavného otce Klímy, bývalého československého reprezentanta, jsou třetí sezonu nedílnou součástí hokejového Hradce Králové.

„V klubu nás už všichni poznají. Ale samozřejmě stávalo se často, že si nás lidé pletli. Trochu jsme to vyřešili tetováním, já ho mám na pravé ruce a brácha na levé,“ usmívá se Kelly Klíma.

„A hokejku taky každý držíme jinak, abychom to usnadnili trenérům,“ doplňuje Kevin. „Ale jinak jsme úplně identičtí. I povahově a máme rádi stejné věci,“ prozradí.

Není bez zajímavosti, že svoje přítelkyně také poznali ve stejném zábavním podniku, když ještě hráli v Kanadě. „Bylo to ještě v Quebecu. Ale dvojčata to nejsou,“ rozesměje se Kevin. Oba s přítelkyněmi bydlí v Hradci. Každý samozřejmě ve svém bytě. „Jsou rády, že s námi můžou cestovat a poznat svět. Když chtějí, tak letí domů,“ vysvětlil Kelly.

A jaký je rozdíl mezi životem v Americe a v Česku? „Tady je všechno blíž, v Americe je všechno daleko. Všude tady chodíme pěšky. Bydlíme na Velkém náměstí, chodíme do restaurací. Líbí se nám parky, ale pěkných míst je tady víc,“ pochvaluje si Kevin.

RADOST Z GÓLU. Kevin Klíma věří, že se v Hradci bude střelecky prosazovat.

Vzorem otec Petr. Vítěz Stanley Cupu

Kevin a Kelly Klímovi se narodili 5. června 1997 v americké Tampě a hokej byl jasnou volbou.  Aby také ne, když nejrychlejší kolektivní hru na světě mají v krvi. Otec Petr Klíma patří mezi velké postavy československého hokeje. Bývalý reprezentant, který v roce 1985 emigroval do zámoří a ve slavné NHL odehrál třináct sezon. Reprezentační dres oblékal i dědeček Josef Klíma. 

„Hokej pro nás byl samozřejmost. Máme ho v genech. Táta ho hrál, děda taky a dokonce i strejda. Byla to jasná volba,“ usmívá se Kevin.

Největší vzor měli doma. Vždyť táta Petr vyhrál v roce 1990 Stanley Cup v dresu Edmontonu Oilers. „Chtěli jsme tátu napodobit. Hráli jsme proti sobě, ale nic zadarmo nám teda nedal. Pěkně nás vodil,“ vzpomíná Kevin.

„Když jsme byli mladí a táta hrál za Litvínov, tak jsme chodili za ním do kabiny a viděli jsme všechny ty špičkové hráče. Viděli jsme, jak ti hráči pracují a také jsme viděli hrát tátu, což bylo skvělé,“ pokračuje.  

Jednou by pětadvacetiletá dvojčata chtěla svého otce Petra napodobit. „Samozřejmě. Kdo by nechtěl hrát třináct let v NHL. Extraliga je velmi dobrá soutěž a dá se z ní do zámoří dostat,“ říká Kelly.

„Šanci určitě máme. Snad se mi zase podaří posunout se o pár kanadských bodů výš. Když se mi povede dobrá sezona, třeba si toho skauti všimnou,“ doufá Kevin.

Slavný otec už jim prý rady moc nedává. „Občas nám ještě dá nějaké tipy, jak bychom se mohli v šanci rozhodnout lépe,“ zmíní Kelly, ale to je prý všechno. „Na zápas se občas zajede podívat, ale už nám do hokeje nekecá. Koučoval nás asi do patnácti let, pak už to nechal na našich trenérech,“ poukázal Kevin.

A jak by dvojčata sebe navzájem charakterizovala?

„Je rychlý, bojovný a má i výbornou střelu,“ říká Kevin na adresu Kellyho, který k bráchovi pro změnu uvedl: „Řekl bych, že je taky rychlý, ale má víc přehled ve hře. Hraje na pozici centra a víc vybrusluje a tvoří hru.“ 

V HRADCI SE ZABYDLELI. Kevin Klíma už je na východě Čech jako doma, stejně tak Kelly.

První dorazil Kevin, Kelly pak neváhal

V hokejových začátcích si Kelly a Kevin Klímovi spolu zahráli v kanadské juniorské soutěži, kde nastupovali v OHL za tým London Knights či v QMJHL za Moncton Wildcats a Chicoutimi Saguenéens. Následně byli pozváni na kemp Arizony, ale smlouvu v klubu NHL si nevybojovali. Putovali na farmu Tucson Roadrunners, aby se cesty dvojčat rozdělily. Znovu se sešli 11. června 2020 v Hradci Králové.

Jako první na východ Čech dorazil Kevin. Bylo to na začátku ročníku 2019/20 a pohyblivý útočník už měl za sebou zápasy ve Spartě, Kadani či Chomutově. Dres Mountfieldu obléká už čtvrtou sezonu. Po roce na východ Čech dorazil i Kelly.

„Ptal jsem se bráchy, jaké to je v Mountfieldu. A moc mi ho doporučoval. Volba byla snadná,“ pousměje se Kelly a dodává: „Je skvělé hrát s bráchou. Na tréninku se hecujeme, kdo dá víc gólů. Bavili jsme se spolu o prodloužení smlouvy a shodli jsme se, že v Hradci chceme zůstat.“

Město i fanoušky si hned zamilovali. „Skvělé město, spoluhráči i celá organizace. Máme vysoké ambice,“ říká Kevin. „Zamiloval jsem si domácí zápasy. Fanoušci jsou naprosto výborní a nejde je přeslechnout. Hraju pro ně rád,“ vyznal se Kelly.

KDO JE KDO? Rozeznat bratry Klímovy měli zpočátku problém i spoluhráči.

Obléknou dres české reprezentace?

A nyní rodáci z Tampy získali k americkému i české občanství. „V týmu máme přetlak cizinců, takže jeden by vždycky musel zůstat mimo sestavu. Vedení tak za námi přišlo s tímhle návrhem. Nebylo těžké získat občanství, celá naše rodina jsou Češi. Jen to stálo hodně papírování,“ popisuje Kevin důvod a cestu k obdržení nového pasu, který dvojčatům otevírá dveře do české reprezentace.

„Třeba budeme mít šanci dostat se do české reprezentace, protože za americký výběr bychom si určitě nezahráli. Ale není lehké se dostat i do českého nároďáku. Musíte pořád hrát dobře a musíte si pozvánku zasloužit,“ uvědomuje si Kevin.

I když dostali český pas, oba se cítí víc jako Američané. „Cítíme se pořád stejně. V USA jsme se narodili a vyrůstali tam asi do šestnácti let, takže se pořád cítíme víc jako Američani. Ale celou rodinu máme odsud, takže v nás je spousta české krve,“ povídá Kelly.

Znalostí angličtiny i češtiny jsou Klímové přínosem pro zahraniční hráče, kteří se sešli v hradecké kabině. „Ostatním cizincům pomáhá, že jsme tady. Můžeme jim posloužit jako takové spojení mezi nimi a českými kluky. Občas jim něco překládáme. Za ty tři roky jsem už se rozmluvil. Když jsem přišel, tak jsem sice rozuměl, ale nedokázal jsem nic říct,“ přiznal Kelly.  

České občanství je každopádně záminkou proto, aby týmový pokladník oba nové občany zkasíroval. Na tyhle věci dohlíží hlavně kapitán Radek Smoleňák. „Zatím nám nic neříkal, ale je možné, že nějaký příspěvek do kasy přijde a něco vymyslí,“ přemítá s úsměvem Kelly. „V sazebníku nic takového vypsané není, ale pravidla se můžou měnit i za chodu.,“ upozorní též s úsměvem na rtech Kevin.

LETNÍ DRIL. Kevin Klíma ví, že bez pořádné přípravy to nejde.

V jednom útoku? Prý by se porafali

Přesun do Čech rodákům z americké Tampy, kde jejich otec také působil, vůbec nedělal problém. „V mládí jsme jezdili každé léto na dva měsíce do Kadaně a Chomutova, kde jsme také trénovali,“ říká Kevin. „Česky jsme neuměli tak dobře jako teď, ale byli jsme u babičky, která uměla jen česky, tak jsme se postupně učili víc a víc,“ doplnil.

Stěhování za hokejem tedy tak náročné nebylo. „Kdybychom šli třeba do Finska, tak by to asi bylo těžší. Tím, že jsme sem jezdili často, třeba i do Prahy, tak jsme to tady znali,“ říká Kevin. „Nebyla to pro nás velká změna. Znali jsme jazyk i kulturu,“ přikyvuje Kelly.

Hokejově Kelly a Kevin rostou. Výkony i střelecká produktivita dvojčat stoupá nahoru a stávají se tahouny Hradce. Však jim také Mountfield nabídl prodloužení smlouvy o další dva roky. „S bráchou jsme o tom mluvili. Máme tady výborný tým a můžeme to tady táhnout dál. Oba se můžeme ještě zlepšovat. Chceme být nejlepší pro tým a sami dosáhnout nejvyššího potenciálu, který v sobě máme,“ uvedl Kelly.   

 „I trenér Martinec nám říkal, že tu ještě můžeme vyrůst. Máme na to, abychom předvedli ještě lepší výkony. Stále na sobě pracujeme,“ poukazuje Kevin. 

Jen v jednom útoku asi oba pravidelně nastupovat nebudou. „Podle mě je to lepší. Dokázali jsme se totiž pěkně porafat,“ směje se Kevin. I když zkraje letošní sezony si spolu zahráli proti Liberci. A Kelly by bráchu do jedné lajny bral. „Je mi jedno, jestli budu hrát s bráchou, ale budeme hrát tam, kam nás trenér postaví,“ řekl.

S TROFEJÍ. Kelly Klíma pózuje s Prezidentským pohárem.

Největší úspěch? Prezidentský pohár

Hradečtí hokejisté v minulém ročníku vyhráli základní část a získali Prezidentský pohár. „Je to náš největší úspěch v kariéře. Vyhrát Prezidentský pohár není lehké, musíte být dobří dlouhou dobu,“ zdůraznil Kevin a Kelly přikyvuje.

Po velkém a opojném úspěchu však přišlo nečekané vyřazení ve čtvrtfinále play off s Mladou Boleslaví. „Play off je také těžké,“ řekl Kevin. Oba by rádi tenhle nezdar v letošním ročníku extraligy napravili. To je cíl také celého klubu.

„Myslíme si, že máme výborný tým a můžeme tady něco dokázat. Nejsme spokojeni s tím, co jsme předvedli minulý rok v play off a chceme to napravit,“ přeje si Kelly. „Řekl bych to samé. Máme dobrý tým, který zůstal prakticky stejný. Myslím si, že to můžeme dotáhnout daleko,“ vyhlásil Kevin. 

Útočníci Kelly a Kevin Klímovi jistě budou ústředními postavami Mountfieldu.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz