Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Rivalové v brance? Ne. Čech s Finem drží pospolu, usmívá se Růžička

29. 9. 2022

page.Name
Zatím to vypadá, že hokejový Hradec Králové se v případě letního příchodu v podobě brankáře Jana Růžičky trefil do černého. Na hodnocení je samozřejmě ještě brzy, sezona teprve začala, nicméně pětadvacetiletý gólman podává spolehlivé výkony. A co víc, sedl si se svým finským kolegou Henrim Kiviahem. „Je to jeden z mých nejlepších parťáků, které jsem dosud v extralize měl," říká posila z Mladé Boleslavi.

Dvakrát byl blízko své první vychytané nuly po svém letním příchodu do Hradce Králové. Brankář Jan Růžička inkasoval gól v prvním kole proti Liberci (1:2 v pr.) necelé tři minuty před koncem utkání a ve třetí třetině také dostal gól od Českých Budějovic (3:1), kdy hokejisté Mountfieldu vedli už o tři branky.

Pětadvacetiletého gólmana ale nedosažená nula v úterním duelu tolik nemrzela. Týmové vítězství bylo cennější, navíc v zápase, jakým byl ten s jihočeským Motorem, který v závěru mocně finišoval a snažil se manko stáhnout. Utkání nechyběly ani emoce.

„Já takové zápasy miluju. Neskutečně mě naplňují,“ neskrýval spokojenost Růžička, který si vypjatý závěr užíval. „Bude to znít jako klišé, ale mám radši, když se to do poslední chvíle tahá o jeden dva góly, než když je to brzy rozhodnuté. Nezbývá mi než smeknout klobouk před klukama, protože co jsem neviděl, to za mě pochytali,“ pochválil spoluhráče.

Čtěte také: Po zranění se vrátil silnější. Hradec je velká výzva, říká Růžička

 

Růžičkovi, který v létě přišel z Mladé Boleslavi, se zatím na východě Čech daří. Ve třech extraligových zápasech má úspěšnost zákroků těsně pod 94 procenty. Dobré výkony však podává i jeho parťák - Fin Henri Kiviaho.

„Od toho jsme tady. Ve finále je jedno, kdo z nás v bráně bude. Oba máme stejný úkol - dělat naši práci co nejlíp a dát v každém utkání klukům šanci vyhrát, nebo minimálně bodovat," poukázal Růžička.

S Kiviahem si sedli i povahově a v Hradci si tak mohou mnout ruce, že brankářská dvojice táhne za jeden provaz. „Je to jeden z mých nejlepších parťáků, které jsem zatím v extralize měl. A to jsem měl dobré kluky. Přítelkyně se spolu baví… Je to taková rarita, že Čech s Finem drží pospolu, i když bojují o jedno místo, usmívá se Růžička. „Přejeme tomu druhému jen to nejlepší. Úspěšný tým to podle mě potřebuje," vyzdvihl finského kolegu z brankoviště.

V dalších utkáních hokejisté Hradce Králové vyrazí na led soupeřů - v pátek 30. září hrají v Brně (18.00), neděli 2. října v televizním duelu v Litvínově (17.20, ČT sport). V týdnu tak Mountfield čekají tři utkání.

„Mám rád, když se hraje tohle třízápasové tempo. Mně osobně vyhovuje, že se nemusí moc dlouho čekat na další zápas. Postupem času to bude brát síly, ale všechny týmy jsou na tom stejně. Program je nahuštěný pro celou extraligu a ten, kdo se s tím líp popere, kdo zvládne lépe regenerovat, bude úspěšnější,“ soudí Jan Růžička.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz