Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Radek Smoleňák: Potřebujeme maximální výkon od všech. Na fanoušky se těší

17. 4. 2023

page.Name
Příliš času na odpočinek hradečtí hokejisté nemají, už od úterních 17:00 je čeká první finálová bitva proti hegemonovi z Třince. Prvnímu extraligovému finále v klubové historii bude přihlížet beznadějně vyprodaná ČPP Aréna a kapitán Radek Smoleňák se nejen na atmosféru neskutečně těší.

Semifinálová série s Vítkovicemi nabídla celkem sedm duelů, z nichž pět se rovnou prodlužovalo a dvakrát se šlo do nájezdů. Jak tu sérii viděl hradecký kapitán? „Bylo to dlouhé,“ směje se Smoleňák. Poté ale hned pokračuje. „Bylo to urputné, což jsem čekal od začátku. Už v prvním utkání jsem si sám pro sebe říkal, že to budou zápasy o jednom gólu,“ prozrazuje.

Zároveň také vysekl Vítkovicím poklonu. „I přestože to bylo 3:0, chtěli jsme to ukončit, tak jsem věděl, že porazit Vítkovice za čtyři zápasy bylo až nemožné od jakéhokoliv týmu v extralize. Jsou opravdu dobří,“ chválí na dálku družinu trenéra Holaně.

Jak již bylo mnohokrát zmíněno, sedmý duel rozhodl v prodloužení Oliver Okuliar a posunul tím tak Lvy do hradeckého finále. „V kabině jsem klukům říkal, že tyhle zápasy si bude člověk pamatovat do konce života, ať dopadnou jakkoliv. A potvrdilo se to,“ říká Smoleňák.

„Spousta kluků taková utkání ještě nehrála, tak o tom budou určitě vyprávět. Nejen o tom, co se odehrálo na ledě, ale i to, co se odehrálo potom, když jsme přijeli do Hradce. Všechno to jsou vzpomínky, které člověk nezapomene,“ naráží zkušený forvard na velkolepé přivítání od fanoušků přímo před domovskou arénou.

 

Podobně dlouhou a náročnou sérii, jaká byla ta semifinálová, očekává Smoleňák i ve finále. „Bude to podle mě zhruba stejné jako s Vítkovicemi. Dlouhá a urputná série, Třinec má hodně zkušeností z play-off, odehráli spoustu finálových utkání za ty roky, my jsme v tomhle nováčci,“ naráží na nezměrné zkušenosti Ocelářů z bitev o titul.

Zkušený harcovník ale také věří, že Hradec nedá nic zadarmo. „Z naší strany to bude takové učení finále za pochodu, ale věřím naší touze a chtíči, že ze sebe vydáme maximum,“ hlásí odhodlaně. „Třinec má širokou paletu hráčů, o kterou se může opřít. Jednou to lepí Martinu Růžičkovi, pak zase jiným,“ je si vědom síly úřadujícího mistra.

Pro Východočechy hovoří lepší bodová bilance z duelů během základní části, jak je ale známo, play-off je naprosto jiná soutěž. „Kdykoliv jsme je porazili, tak to sedlo všem z týmu. Musíme najít úplně stejnou cestu, potřebujeme maximální výkon od všech pro to, abychom to zvládli,“ má jasno Smoleňák.

Právě už během základní části proběhlo mezi hráči z obou celků několik slovních přestřelek. Nejvýraznější to bylo na začátku roku, kdy Daniel Voženílek zranil na šest týdnů Olivera Okuliara. Hradecký kapitán se ale na tohle nijak speciálně nepřipravuje. „Všechno to vyplyne ze hry, určitě tam nějaké konflikty mezi hráči nastanou. Ani to snad nejde odehrát bez nasrání nebo konfliktu,“ říká s úsměvem hráč, kterého ostatní v anketě pro Českou televizi označili jako nejupovídanějšího.

Už nyní je jasné, že pondělní zápas bude vyprodaný. „Těším se na atmosféru. Už v nějakém rozhovoru jsem říkal, že bych chtěl zažít zase tu hokejovou euforii, jaká tady byla ve finále Ligy mistrů. Město tím žilo, lidi tu stáli i na zábradlí a cítíme, že tohle to ještě předčí,“ očekává výtečnou atmosféru 36letý útočník.

Jak však praví hradecké motto: Chceme víc! A hráč se zkušenostmi i z NHL s tím souhlasí. „Furt si však myslím, že nás čeká hodně práce, abychom si řekli, že jsme spokojení. Finále je samozřejmě hezká věc, ale tím, že jsme takhle blízko, tak doufáme, že to nějak zvládneme,“ uzavírá bojovně.

Finále play-off české extraligy - rozpis zápasů

1. zápas: Mountfield HK vs. HC Oceláři Třinec – úterý 17. dubna 17:00 (ČPP Aréna)
2. zápas: Mountfield HK vs. HC Oceláři Třinec – středa 18. dubna 17:00 (ČPP Aréna)
3. zápas: HC Oceláři Třinec vs. Mountfield HK – sobota 22. dubna 17:00 (WERK ARENA)
4. zápas: HC Oceláři Třinec vs. Mountfield HK – neděle 23. dubna 17:00 (WERK ARENA)
případný 5. zápas: Mountfield HK vs. HC Oceláři Třinec – středa 26. dubna 17:00 (ČPP Aréna)
případný 6. zápas: HC Oceláři Třinec vs. Mountfield HK – pátek 28. dubna 17:00 (WERK ARENA)
případný 7. zápas: Mountfield HK vs. HC Oceláři Třinec – neděle 30. dubna 17:00 (ČPP Aréna)

Pozn.: Všechna utkání vysílá jak O2 TV Sport, tak i ČT Sport.

Tomáš Kalas
tomas.kalas@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček