Středa

27. září 2023

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Toho gólu si extrémně vážím, říká Okuliar a smeká před brankáři

16. 4. 2023

page.Name
Hradec zaplavila vlna hokejové euforie. Výhrou 2:1 v prodloužení sedmého semifinálového duelu si Mountfield vystřelil postup do historického finále, kde na něj čeká Třinec. V čase 78:04 prostřelil v přesilovce Stezku Oliver Okuliar. „Toho gólu si extrémně vážím a v mém srdci bude ještě dlouho,“ říká slovenský forvard spokojeně.

Jak bylo v této sérii zvykem, po základní hrací době nebyl vítěz znám, proto se šlo do prodloužení. Mnohým lidem naskočila vzpomínka na čtvrteční rekordní duel, pak to ale vzal na začátku 79. minuty do rukou právě Okuliar. „Byl jsem za to neskutečně rád. Už nebylo tolik sil, šancí v prodloužení tolik pak nebývá. Často je to o nějaké podobné střele a padlo mi to tam,“ popisuje vítězný zásah.

Vítkovice přitom držel velmi dlouho Aleš Stezka, který si připsal 47 zákroků. Ani to ale Rideře k postupu nestačilo. „Bylo ho těžké překonat, má podepsaný kontrakt v NHL. A zaslouženě,“ vyzdvihuje Okuliar Stezkovy kvality a naráží na to, že liberecký odchovanec pravděpodobně půjde do Seattlu.

„Výborný byl ale i Matěj Machovský. Jsou to dva těžké kalibry a klobouk dolů před nimi. Ale týmy drželi všichni brankáři, u nás to byl i Henri Kiviaho, u nich zase Lukáš Klimeš,“ stočil hradecký forvard řeč na gólmanské obsazení tohoto semifinále.

Lvi před sobotní bitvou nebyli v nijak komfortní pozici. Téměř 140 minut dlouhé šesté semifinále prohráli gólem Lakatoše a do Ostravy jeli s vědomím, že mohou být první tým, který ztratí vedení 3:0 v sérii. „Není to nikdy jednoduché, když přijdete do postele o půlnoci nebo ve tři ráno, jako zápas předtím. Navíc prohrajete, nemáte tu potřebnou energii. Ale klobouk dolů před každým, jak si sáhl na svoje dno,“ chválí Okuliar spoluhráče.

Celkově dvacátý gól ukončil nejdelší sérii v extraligové historii vůbec. Ta trvala devět hodin, 37 minut a 53 sekund přesně. Oproti dosavadnímu držiteli, kterým je finále Zlín – Plzeň z roku 2013, je to posun skoro o dvě hodiny! „Fyzicky na tom budeme zhruba stejně jako Třinec,“ myslí si Okuliar. „Také hrál sérii na sedm utkání. Bude to proti němu náročné a těžké, ostatně jako každý play-off hokej. Doufám, že se s tím srovnáme a po fyzické stránce půjdeme do finále čerství,“ přeje si 22letý forvard.

Celkově se jednalo o těžkou a vyrovnanou sérii, na čemž se shodli oba trenéři. „Bohužel misky vah byly strašně těsné a hrana úspěchu a neúspěchu jako žiletka. Přiklonilo se to na stranu Hradce a gratuluju mu k postupu do finále,“ nechal se slyšet po utkání hlavní kouč Ostravanů Miloš Holaň.

A Tomáš Martinec s ním souhlasil. „Celá série byla neuvěřitelně vyrovnaná, každý zápas jsme museli hrát na krev a vydat ze sebe maximum. Každé utkání rozhodovaly maličkosti, malé detaily a někdy i štěstí.“

V historickém finále tak čeká Mountfield Třinec. „První, co mě napadne, tak je Daniel Voženílek, protože mě zranil,“ naráží slovenský reprezentant na ostrý zákrok z duelu 34. kola, po kterém byl šest týdnů mimo. „Jinak je to ale urputný tým, hraje výborně do defenzivy, má tři mistrovské tituly po sobě,“ oceňuje kvalitu slezského týmu Okuliar. Série začíná v úterních 17:00.

Tomáš Kalas
tomas.kalas@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček