Pátek

29. září 2023

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Hradečtí hokejisté si spravili chuť, Banskou Bystricu smetli šesti góly

16. 8. 2023

page.Name
Podruhé to Lvům vyšlo. V úterní večer se postavili proti Banské Bystrici a od úvodních minut směřovali za první výhrou v přípravě. Středoslovenskému celku, který se prezentoval mimojiné i velmi ostrou hrou, nakonec nasázel šest branek a zvítězil 6:1. První góly v hradeckém dresu zapsali Tomáš Pavelka a Alex Tamáši.

Druhý přípravný duel zahajoval v brankovišti Henri Kiviaho, záda mu kryl Tomáš Vomáčka, který se zaskvěl v uvítacím zápase sezony v dresu Kolína. Stejně tak se z kolínského týmu zpět ke „svým“ vrátili Radek Smoleňák, Matěj Chalupa a Petr Moravec.

Utkání začalo o 15 minut později z důvodu pozdního příjezdu Banské Bystrice pod Bílou věž a bylo to znát. Mountfield vstoupil do zápasu velmi aktivně a na konci 11. minuty slavil první zásah. Wilkins na trestné nepobyl ani sedm sekund, Tomáš Pavelka se po přistrčení od Chalupy na modré zbavil obránce a prostřelil Belányiho.

Krátce poté se hosté vlastním přičiněním dostali do tří a v čase 12:42 to už bylo o dvě branky. Dlouhotrvající přesilovku pět na tři využil z mezikruží Oliver Okuliar a Hradec měl duel rozehraný velmi dobře. Nepřibrzdilo ho ani dvojnásobné oslabení, při kterém se zaskvěl proti Sojkově dorážce parádním zákrokem Kiviaho.

V nastoleném tempu pokračovali domácí i ve druhé třetině. Hra se mnohdy odehrávala výlučně před Belányiho brankou a gólman měl co dělat. Proti akci Jana Eberleho, který v polovině 29. minuty zůstal sám před svatyní Banské Bystrice, už ale byl krátký. I trojnásobný slovenský mistr měl však světlé momenty. V signalizované výhodě před Gasparovým vyloučením ale Žitný prázdnou klec minul.

Třetí perioda začala pro domácí naprosto exkluzivně. Po 15 sekundách od úvodního buly totiž dorazil Jerglovu střelu za Belányiho záda Alex Tamáši, který se stylově uvedl proti bývalému zaměstnavateli. Skóre mohlo být za stavu 4:0 ještě vyšší, zblízka ale neuspěl jak Chalupa, tak Miškář.

Bystrica mohla skórovat v přesilovce pět na tři, která měla téměř dvouminutové trvání, Petriskova střela ale skončila jenom na tyči. Krátce poté, co domácí těžké chvíle ustáli, dostal hostující Matoušek pětiminutový trest za faul kolenem, což pak umocnil Bačík menším trestem za podrážení. Ani v tomto případě se však skóre neměnilo.

Naopak se dočkali Barani. Marcus Vela na začátku 56. minuty překonal obránce a Kiviaha prostřelil mezi betony. Po 41 sekundách ale bylo zase všechno jinak. Smoleňák našel přesnou přihrávkou před brankou Petra Moravce, který se nemýlil. Definitivní podobu výsledku pak dal 15 sekund před koncem Patrik Miškář – 6:1.

Ohlasy trenérů:

Peter Frühauf (Mountfield HK): Zápas se mi hodnotí lépe, než náš první zápas. Byli jsme připravení, měli velmi dobrý a aktivní vstup. Přesilovky byly jen vyústěním naší aktivity. Dali jsme i góly, i když na můj vkus jich mohlo být i více, protože šancí jsme měli moc. Ale líbilo se nám, jak k tomu chlapci přistoupili. Objevily se ve hře i chybičky, ale to je přirozené, navíc je začátek přípravy. Měli jsme chuť, vyhrávali souboje, kvalitní přesilovky i oslabení. Moje hodnocení je určitě pozitivní.

Doug Shedden (HC 05 Banská Bystrica): Hradec byl celkem dost dominantní, byl rychlejší, v lepší kondici. Je to výborný tým, pro nás to byla dobrá zkušenost. Ukázalo nám to, jak jsme na tom. Máme rozhodně na čem pracovat.

Přípravný zápas - úterý 16. srpna, ČPP Aréna

Mountfield HK vs. HC 05 Banská Bystrica 6:1 (2:0, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 11. Pavelka (Chalupa, Smoleňák), 13. Okuliar (Blain, Tamáši), 29. Eberle (R. Pavlík, Miškář), 41. Tamáši (Jergl, Okuliar), 56. Moravec (Smoleňák), 60. Miškář – 56. Vela (Štrauch). Vyloučení: 5:9. Využití: 3:0. Diváci: 1306.

Sestavy:

Mountfield HK: Kiviaho – Gaspar, Freibergs, Kalina, Blain, Marcel, Pavelka, F. Pavlík – R. Pavlík, Miškář, Eberle – Okuliar, Tamáši, Jergl – Šťastný, Pilař, Jasper – Chalupa, Moravec, Smoleňák.

Banská Bystrica: Belányi – Hora, Luža, Bačik, Žabka, Stránsky, Faith, Holenda, Vela, Pavúk – Bíreš, Matoušek, Gašpar, Petriska, Ďatelinka, Štrauch, Wilde, Sojka, Žitný, Wilkins, Turnbull.

Tomáš Kalas, mountfieldhk.cz
tomas.kalas@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček