Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Královští sokoli odháněli covid. Věřím, že to bude dobré, říká kouč Peterka

30. 11. 2021

page.Name
Basketbalisté Hradce Králové před reprezentační přestávkou uzavírali v Kooperativa NBL nejlepší osmičku. Právě to je cíl Královských sokolů ve zbytku základní části – poskočit v tabulce ještě o něco výš a zajistit si solidní výchozí pozici do play off. „Chceme skončit v nejlepší osmičce, abychom se vyhnuli Nymburku a celkově předkolu,“ potvrdil trenér Lubomír Peterka, který ovšem ve druhé polovině listopadu řešil i rozsáhlé absence v týmu, do kterého pronikl covid. „Pauza nám přišla vhod,“ nezastíral kouč, jenž v některých dnech měl na tréninku pouze šest hráčů.

Královští sokoli také zažili zápas, k němuž nastoupili jen v sedmi lidech – v polovině listopadu s partou statečných prohráli na palubovce USK Praha 89:104. Chuť si ovšem spravili před reprezentační přestávkou, kdy už v kompletnějším složení porazili poslední Jindřichův Hradec 102:85, v tabulce jsou osmí, k dobru však mají kvůli covidu odložený zápas s Ústím nad Labem. Ve čtvrtek se kolotoč nejvyšší soutěže roztáčí znovu a Hradečtí vyrážejí do Kolína. „Chceme zase začít vyhrávat, zvlášť nad týmy, co jsou v tabulce pod námi," řekl kouč Lubomír Peterka, který pro Salonky poskytl rozhovor.

Tým zasáhl covid a řada hráčů musela do karantény a na marodku. Reprezentační pauza přišla jako na zavolanou. Souhlasíte?
Za reprezentační přestávku jsme rádi. Těší mě, že jsme zvládli poslední utkání s Jindřichovým Hradcem. To bylo důležité a nyní jsme se dávali dohromady, potřebovali jsme potrénovat před prosincovými zápasy. Jsou hodně důležité, hrajeme často doma a bylo by dobře, abychom zase začali vyhrávat, zvlášť nad týmy, které jsou v tabulce pod námi.

Zažil jste ve svém kariéře podobnou situaci, kdy řada hráčů byla na marodce či mimo hru?
Takovou situaci jsem nezažil. Pamatuji si něco podobného ještě jako hráč. Tehdy v Pardubicích jsme nastoupili v sedmi lidech proti Banské Bystrici nebo Žilině, to už přesně nevím, ale vyhráli jsme. Jako trenér jsem se s takovou situací setkal poprvé. Ale je to dané covidovou pandemií, protože z hlediska běžných zranění k něčemu takovému často nedochází.

Kolik vás bylo nejméně na tréninku?
Nejméně nás bylo šest, hráli jsme tři na tři a pak jsme najednou měli nastoupit pět na pět a běhat po celém hřišti… (úsměv) Museli jsme improvizovat, ale kluci se s tím porvali statečně.

Může se prodělaný covid u hráčů podepsat na jejich výkonech? Někteří sportovci třeba potom cítili únavu.
Neřekl bych, že by hráči ztratili fyzickou kondici, ale spíš jako loni v případě Lošonského, jemuž trvalo šest týdnů, než se dal úplně dohromady, se do výkonů může u některých promítnout pocovidový stav spojený se zvýšenou únavou a podobně. Tohle ale bude individuální, protože u každého na to tělo reaguje jinak. Uvidíme, zatím to vypadá, že by to mohlo být dobré. Věřím, že výpadek doženeme a nebudeme to nijak dramatické.

Už jste kompletní? A na co jste se zaměřili v repre pauze?
Bohužel se nám zranil Mráz, jinak jsme kompletní. Ale ona ta reprezentační přestávka zase nebyla tak dlouhá, protože ve čtvrtek už hrajeme zápas. První týden jsme celkově pracovali na rychlosti a kondici, aby se kluci zapracovali, také jsme posilovali. A v tomto týdnu už vše ladíme k zápasům.

Jak jste spokojený s dosavadními výkony? Z třinácti zápasů máte šest výher a sedm porážek.
Jsem celkem spokojený, pouze mě mrzí, že nemáme o jedno vítězství víc. Mrzí mě těsná porážka s Pardubicemi, kdy jsme v posledních minutách zkolabovali. Měli jsme i na vítězství v Ostravě, ale celkově jsem spokojený, protože většinu zápasů jsme odehráli venku, nyní se to otáčí a budeme hrát doma. Sezona se zatím vyvíjí slušně a doufám, že náš cíl – dostat se do osmičky – splníme.

Zatím jste osmí. Umístění asi chcete ještě vylepšit, že?
Po základní části se chceme dostat do nejlepší osmičky, abychom nehráli tu spodní skupinu. To je náš cíl, ale samozřejmě rádi bychom si umístěním vytvořili dobrou pozici pro play off, abychom hned nenarazili na Nymburk, nebo se celkově vyhnuli předkolu.  

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/Facebook Královských sokolů, bkhk.cz