Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

V Hradci v sobotu začíná mistrovství Evropy volejbalistek do 17 let

14. 7. 2022

V Hradci v sobotu začíná mistrovství Evropy volejbalistek do 17 let 20 snímků
Česká volejbalová reprezentace žen do 17 let se už od soboty představí v hradecké hale TJ Slavia na domácím mistrovství Evropy. Šampionát kadetek budou od 16. do 24. července hostit Prostějov a Hradec Králové. České reprezentantky odehrají všechny své zápasy v hale TJ Slavia, v Hradci se bude následně také bojovat o medaile. Vstupenky je možné zakoupit v síti Ticketportal.

Svěřenkyně trenéra Petra Klára čeká v Hradci Králové těžká základní skupina, ve které narazí na Nizozemsko, Německo, Chorvatsko, Srbsko a Bulharsko. „Všechna tato družstva jsou v evropském ženském volejbale pojmem. Myslím, že první tři zmiňované výběry jsou hratelné. Srbsko a Bulharsko jsou pak už trošku někde jinde. Sice nepatříme mezi favority, ale hrajeme doma a doufám, že můžeme hrát s každým,“ věří trenér české reprezentace do 17 let.

Jeho tým bude mít při startu do šampionátu výhodu. Mohl si totiž vybrat svého prvního soupeře, kterým nakonec bude výběr Nizozemska. „Pro Holanďanky rozhodly dva podstatné důvody – loni na mistrovství Evropy nehrály, takže na rozdíl od nás nemají s takovým turnajem žádné zkušenosti, a také nejsou tak vysoké. Což je dobře, protože velkou roli v zápase, kde proti vám nastoupí vysoká děvčata, hrává právě psychologický efekt,” vysvětluje volbu Klár.

Češky cílí na postup na mládežnickou olympiádu

I přes těžký los by české reprezentantky chtěly potěšit domácí fanoušky a ukázat se v co nejlepším světle. „Samozřejmě, že máme každý své medailové sny, ale jsem realista. Hlavním cílem je postup ze skupiny a umístění do 7. místa, které by pro nás znamenalo účast na mezinárodní Olympiádě dětí a mládeže,“ přibližuje ambice českého týmu Klár. Jeho slova potvrzuje i nahrávačka Anna Pragerová: „Naším cílem je předvést na hřišti co nejlepší výkon, na kterém poslední rok pracujeme. Chceme ukázat lidem, že český volejbal je schopen se vyrovnat i těm nejlepším týmům. Ambice máme vysoké. Věříme, že se dokážeme dostat mezi šest nejlepších a poté zabojujeme i o medaile.“

Domácí šampionát bude jak pro Petra Klára, tak pro Annu Pragerovou speciální. Oba mají velmi blízko k Hradci Králové, kde svou skupinu odehraje právě český tým. „Prožil jsem v Hradci nádherné období. Hrál jsem tu tři roky 1. ligu mužů. Vybavuje se mi tu spousta vzpomínek, třeba jak se po mé smeči odrazil balon od země až do druhého patra. Jediný, komu se to ještě podařilo, byl Aleš Holubec, který se po x letech na Slavii vrátil. Tahle hala je specifická svou délkou a já doufám, že pro nás bude velkou výhodou. Soupeřkám by měla zpočátku dělat problém orientace v prostoru. Náš servis je nepříjemný a hala by nám v něm měla pomáhat,“ říká Petr Klár.

Program české reprezentace 
Sportovní hala TJ SLAVIA
16. 7. 18.30 Česká republika – Nizozemí
17. 7. 18.30 Německo – Česká republika
18. 7. 18.30 Česká republika – Chorvatsko
20. 7. 18.30 Srbsko – Česká republika
21. 7. 18.30 Česká republika – Bulharsko

Na domácí prostředí se těší i rodačka z padesát kilometrů vzdáleného Hronova Anna Pragerová. „Těší mě, že si budu moct zahrát šampionát tady v Hradci, v mém rodném kraji. Při vstupu do haly se mi vybaví spousta vzpomínek z turnajů a zápasů, které jsem tu absolvovala. Máme velikou výhodu, že se šampionát koná v Čechách a mohou nám fandit naši blízcí. Už se opravdu moc těším, až lidem ukážeme náš volejbal a doufám, že nám vytvoří bojovnou atmosféru, jakou potřebujeme. Chtěla bych pozvat i ty, kteří volejbal zatím nesledují, aby se přišli podívat a poznat jeho kouzlo,“ doplňuje česká nahrávačka.

Celodenní vstupenky na zápasy nejen českých reprezentantek v základní skupině stojí 100 korun. Pořídit je můžete předem prostřednictvím sítě Ticketportal nebo přímo na místě. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Štěpán Černý, Český volejbal