Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

22°

Svátek má

Deváté místo? Zklamání, zní z tábora hradeckých basketbalistů

14. 4. 2022

page.Name
Konečné deváté místo v letošním ročníku NBL je pro basketbalisty Hradce Králové zklamáním. Královští sokoli v sezoně postoupili do lepší nadstavbové skupiny A1, kde se jednu dobu pohybovali mezi nejlepšími pěti týmy, ale následný pád na osmé místo a vyřazení v předkole s Děčínem dobře rozjetou sezonu lehce pokazil. „V únoru jsme byli kvůli covidu dvakrát v karanténě. Pak jsme dohrávali zápasy v rychlém sledu, přišla zranění, rozložili jsme se a tohle nás stálo lepší umístění,“ řekl trenér Lubomír Peterka.

Kde hledat příčiny pádu na konečné deváté místo v NBL? Basketbalisté Hradce Králové v tom mají jasno. Po výborných výkonech na přelomu roku je během února covidová pandemie poslala dvakrát do karantény a dobře fungující stroj se rozsypal. Královští sokoli museli v rychlém sledu dohrávat zápasy a nabitý program se podepsal na zdravotním stavu hráčů, zraněných přibývalo, a to se projevilo na výkonech. Východočeši se v nadstavbové skupině A1 postupně propadali od pátého místa dolů až na osmé. V předkole pak zraněními oslabený tým nestačil na posílený Děčín, vítěze skupiny A2, jehož forma naopak letěla nahoru. 

„Jsem zklamaný,“ řekl ke konečnému devátému místu trenér Lubomír Peterka. „My jsme se jednu dobu pohybovali na čtvrtém pátém místě, ale v únoru jsme byli kvůli covidu dvakrát v karanténě. Pak jsme dohrávali pět zápasů během jedenácti dnů, z toho vyplynula zranění, družstvo vypadlo z konceptu, rozložili jsme se a od té doby jsme hráli v sedmi osmi lidech. Pořád byl někdo nemocný a tohle nás stálo lepší umístění,“ předložil důvody hradecký kouč.

V předkole play off Královské sokoly vyřadil našlapaný Děčín, který ve čtvrtfinále vyzve mistrovský Nymburk. Severočeši vyhráli sérii 2:1 na zápasy, ten rozhodující duel ovládli v Hradci v poměru 91:80.

„Děčín hrál dobře. Na rozdíl od nás měl tým kompletní, navíc ještě posílil. Nás naopak trápilo zranění, bylo vidět, že někteří hráči toho měli dost, navíc hráli se zraněním. I z toho důvodu jsme nebyli v nejlepší formě. Sportovně musíme uznat, že Děčín byl lepší,“ poukázal Lubomír Peterka.

Zklamán byl i Peter Sedmák, slovenský pivot, který se v klubu postupně přesunuje do role sportovního manažera.

„Pro mě to je velké zklamání. Měli jsme tým na šesté místo určitě, možná i na páté, ale bohužel jsme se neudrželi na vítězné vlně z přelomu roku, kdy jsme porazili Pardubice, potom Ústí nad Labem… A pak přišla korona, karanténa, byli jsme nemocní, přišla zranění a potom už jsme se nedokázali vrátit ke své hře. Důležité zápasy jsme prohráli a nakonec jsme ve skupině A1 skončili na osmém místě,“ řekl Sedmák.   

Útok na šesté místo nevyšel

Právě ještě zkraje roku Královští sokoli měli smělé plány. A oprávněně. Na kontě měli kupříkladu historické ligové vítězství z Pardubic (85:82) a tabulkou se posunovali nahoru.  

„Myslel jsem si, že bychom byli schopni v nadstavbové skupině A1 dosáhnout na šesté místo, abychom se vyhnuli předkolu. V krajním případě i sedmé místo by bylo dobré, abychom se vyhnuli Děčínu, protože jsme věděli, že chce do čtvrtfinále a jak už jsem řekl, také posílil. Bohužel z naší strany sezona pokračovala ve stejném duchu. Poslední dva měsíce jsme trénovali v osmi lidech, nehráli jsme ani pět na pět, zase nás trápilo zranění a tohle je důsledek,“ uvedl kouč Peterka.

„Možná jsme úplně nedoplnili kádr, jak jsme chtěli. Proti Děčínu jsme měli úzkou rotaci. Zápasů bylo hodně a ke konci už nám chyběly síly,“ přemítal Peter Sedmák.  

 „Vzhledem k průběhu sezony je to zklamání. Myslím si, že alespoň sedmá osmá příčka by nám slušela,“ dodal Lubomír Peterka.

Historická výhra v Pardubicích

Na sezoně ale lze najít i pozitiva. Hradečtí basketbalisté patřili k oživením Národní ligy a postupně ukazují, že se usazují na české scéně. Nejvyšší soutěž jim sluší.  

„Hráli jsme velmi dobrý basket, naše hra se líbila. Měli jsme dobré zápasy s Nymburkem, takže nebýt toho nešťastného covidu a zmíněných dvou karantén, tak jsme měli ve skupině A1 skvěle našlápnuto a vypadlo to, že si půjdeme pro dobré umístění. Bohužel se to zkazilo. Ale výběr hráčů potvrdil, že jsme nesáhli vedle. V tomto směru jsem spokojený. A také s průběhem. Bohužel poslední dva měsíce nás stály celou sezonu, ale to jsou objektivní důvody. Je to sport,“ poznamenal Peterka.

Do kroniky se zlatým písmem zapíše vítězství v Pardubicích v závěru prosince. „Nepodařilo se nám letos sice porazit Nymburk ani Opavu, ale máme vítězství z Pardubic a další cenné výhry z venkovních hřišť. To velmi kvituju. Porazili jsme i velmi silné Brno, které bude mít podle mě medaili. Tým je poskládaný dobře,“ uvedl Lubomír Peterka.      

A jaké změny se chystají v týmu Královských sokolů?
„Změny jsou vždycky a také u nás budou, ale chtěli bychom současný kádr udržet co nejvíc pohromadě, jak naše hráče, tak hráče z ciziny. Ale na konkrétní změny a jména je ještě brzy,“ uzavřel trenér Lubomír Peterka.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta a Luboš Lorinc/bkhk.cz