Pátek

31. března 2023

Nyní

13°

Zítra

11°

Svátek má

Ptáčková povede národní tým basketbalistek. U Lvic zůstane

18. 5. 2022

page.Name
Potvrzeno. Novou trenérkou českých basketbalistek se stala Romana Ptáčková. Pětapadesátiletá úspěšná trenérka ligového Sokola Hradec Králové, kde zůstane i v nadcházející sezoně, střídá u ženské reprezentace dosavadního kouče Štefana Svitka. „Dostala jsem nabídku, kterou jsem chvíli zvažovala, ale taková pozice se těžko odmítá," uvedla Ptáčková.

S basketbalistkami Sokola Hradec Králové, které vede od roku 2011, dosáhla řady úspěchů. V Ženské lize trenérka Romana Ptáčková získala s Lvicemi čtyři stříbrné medaile a stejný počet bronzových. K tomu přidala vítězství v poháru. Bylo jen otázkou času, kdy převezme národní tým žen, jak také informoval regionální portál Salonky.

„Momentálně je tato otázka aktuální. Nabídku mám na stole a vypadá to, že by se to mohlo stát skutečností,“ uvedla Ptáčková zkraje května v pořadu Klubovna.

Nyní basketbalová federace (ČBF) pětapadesátiletou trenérku jmenovala k národnímu týmu žen oficiálně. „Byl by to vrchol, proto se mi to i těžko odmítalo. Vím, že reprezentační tým se bude muset v nejbližších třech čtyřech letech přetvořit, protože po Katce Elhotové, co si budeme povídat, chybí rozdílový hrát, a také Romaně Hejdové. Chybí lídr, proto bych do toho šla s tím, že budu mít nějaký ten rok k dobru a bude to na delší dobu. Jinak bych do toho nešla,“ dodala tehdy Ptáčková.

Na exponovaném postu české reprezentace, v níž skončily opory Kateřina Elhotová, Romana Hejdová či Lenka Bartáková, nahradí Romana Ptáčková slovenského kouče Štefana Svitka, který měl smlouvu do konce příští sezony 2022/23. „Celou situaci v národním týmu žen jsme několikrát probírali. Nyní se vytváří základ úspěchu v budoucích letech. Hledali jsme někoho, kdo má velké zkušenosti s prací s mladými hráčkami. Myslím, že výsledky paní trenérky Ptáčkové hovoří jasně a nikoho lepšího jsme nyní k národnímu týmu přivést nemohli," uvedl v tiskové zprávě Miroslav Jansta, předseda ČBF.

Poslechněte si podcast: Bez lásky ke hře to nejde, říká Romana Ptáčková, trenérka basketbalistek

 

 

Cílem olympiáda v Los Angeles

Trenér Svitek, jenž vedl i ženský tým Maďarska, převzal českou reprezentaci v červenci 2017 a kvalifikoval se s ním na mistrovství Evropy 2019 a 2021. Ani jednou se mu však nepodařilo postoupit ze základní skupiny.

V současnosti české basketbalistky mají odehrány dva zápasy v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2023, na kontě mají jednu výhru a porážku. Zápasy pokračují v listopadu a národní tým už pod vedením Romany Ptáčkové čekají vedle odvet s Běloruskem a Irskem také utkání s Nizozemskem.

 „Dostala jsem nabídku, kterou jsem chvíli zvažovala, ale taková pozice se těžko odmítá. Není jednoduché převzít tým uprostřed rozběhnuté kvalifikace, kdy pak v průběhu těch oken není moc času na přípravu. Je určitě potřeba tým nějakým způsobem omladit. Neříkám, že vyměníme všechny hráčky, protože je třeba mít i střední generaci, ale několik hráček se na MS do 19 let ukázalo ve výborném světle a dokázaly být konkurenceschopné. Je to příslib do budoucna a v následujícím roce určitě budu chtít zkoušet víc mladých hráček," uvedla po svém jmenování pro ČTK Romana Ptáčková, jejímž spolupracovníkem se stane Tomáš Holešovský.

Rodačka z Bruntálu a bývalá rozehrávačka dosud působila u mládežnických reprezentací. S týmem do 19 let získala vloni šesté místo na mistrovství světa. V A-týmu by nyní měla pokračovat v přestavbě a vše směřovat k účasti basketbalistek na olympijských hrách v Los Angeles 2028.

 

U hradeckého týmu zůstane

Příznivci hradeckých basketbalistek trenérku Ptáčkovou dál uvidí u svého týmu. Úspěšná trenérka, která letos dovedla Lvice k bronzu v lize i v poháru a přivezla zlato ze Slovenska za triumf ve Federálním poháru, minimálně ještě jednu sezonu na východě Čech zůstane.

„Jsme domluveni, že bych ještě rok byla v Hradci a dál je to otevřené. I když to může vypadat jako střet zájmů, tak já to vidím jinak. Myslím si, že trenér by měl mít stejný trénink jako hráčky z pohledu trenérské praxe, koučování a zachování si zápasových reakcí. A to v klubu je. Neumím si představit, že z toho trenér vypadne,“ řekla Ptáčková v Klubovně.

Příprava reprezentačního áčka začne v květnu, Romanu Ptáčkovou ještě čeká v červnu mistrovství Evropy s týmem do 20 let.

„Ohledně reprezentace do 20 let je to tak, že chci dojet evropský šampionát, protože se jedná o úspěšný ročník z loňského světového šampionátu devatenáctek, a potom bych se vrhla na ženy. U seniorského týmu je ale potřeba také začít hned, takže některá soustředění se budou lehce krýt," doplnila Romana Ptáčková.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/hradeckelvice.cz