Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-4°

Zítra

Svátek má

Premiéry. Ptáčková vede český tým k ME, pomohla i Zeithammerová

29. 11. 2022

page.Name
Úspěšnou soutěžní premiéru si u seniorské reprezentace odbyla trenérka Romana Ptáčková. České basketbalistky vyhrály v Nizozemsku 71:66 a přiblížily se účasti na ME 2023. Spolu s trenérkou Sokola Hradec Králové v utkání debutovala i další členka východočeského týmu - rozehrávačka Kateřina Zeithammerová. Obě už v sobotu čeká ligový zápas proti brněnským Žabinám.

Trenérka Romana Ptáčková ukazuje své umění i na reprezentační lavičce. Poté, co v létě dovedla český tým do 20 let k senzačnímu stříbru na evropském šampionátu do 20 let v Maďarsku, odbyla si úspěšnou soutěžní premiéru u seniorského áčka, kde letos v květnu nahradila Štefana Svitka. Trenérka Sokola Hradec Králové v závěru listopadu dovedla národní tým ke kvalifikační výhře 71:66 v Nizozemsku a postup na mistrovství Evropy 2023 je zase blíž.

U reprezentace se Romana Ptáčková chová stejně jako v Hradci. Tým koučuje klidně, hlas nezvyšuje. Toho se drží. Má přirozený respekt. „Za prvé si říkám, proč si ničit hlas, který nemám bůhvíjak silný,“ rozesmála se v podcastu Klubovny.

„Za druhé to beru z pozice hráčky. Určitě bych nechtěla, aby trenér na mě řval. Z jakého důvodu? Máme přece společný cíl. Proč bych měla z hráčky dělat, že je něco míň. Toho není žádný hráč hoden. Já jim důvěřuji v tom, že máme společný cíl, že do toho dávají sto procent,“ vysvětlila svoji filozofii Ptáčková.

U národního týmu ani nervozitou netrpěla. „Já nemám problémy s nervozitou. Mě ta hra prostě baví a dokážu se oprostit od všech okolností. Říkám si, že je to jenom sport. Jdu do toho s čistou hlavou. Opravdu tím netrpím,“ povídala po utkání v Nizozemsku, před nímž měla za sebou se seniorským týmem dva červnové přípravné zápasy, v nichž Češky v Trutnově porazily Polsko dvakrát shodně 66:49.

Hradecká trenérka se rozhodně nebojí riskovat. To ukazuje i v národním týmu, kam povolala nové hráčky. V Nizozemsku na palubovce dala prostor hned jedenácti basketbalistkám, mezi nimiž byly debutantky Anežka Kopecká a Kateřina Zeithammerová, držitelka stříbra ze zmíněného ME "20", kterou si Romana Ptáčková v létě přivedla ze Slovanky do Hradce Králové.

„Pokud se nepletu, v téhle sestavě jsme hrály úplně poprvé. Pro některé hráčky to byl křest. Například Gába Andělová poprvé zahrála takové utkání. Holky nabraly zkušenosti. Katka Zeithammerová dostala své první minuty, takže doufám, že budou za tři měsíce zase ostřílenější,“ poukázala Ptáčková.

U zmínky "za tři měsíce" měla hradecká trenérka na mysli zbytek kvalifikace. Češky se doma utkají s Irskem (9. února) a skupinu zakončí s Nizozemskem (12. února). Národní tým zatím vede tříčlennou tabulku s plným počtem bodů před Nizozemskem a Irskem.

Čtvrtým celkem bylo původně Bělorusko, ale to bylo evropskou federací vyřazeno kvůli podílu jejich země na ruské válečné agresi na Ukrajině. Na evropský šampionát pojede pouze vítěz a v zápasech bude hrát roli i skóre ze vzájemných zápasů.

„Určitě bych byla spokojená, kdybychom v Nizozemsku vyhrály alespoň rozdílem deseti bodů. Mrzí mě poslední trojka domácích, která byla z kategorie šťastných. Doufám, že nás to nebude na konci mrzet. Na druhou stranu budeme hrát v domácím prostředí,“ věří Romana Ptáčková, že český tým postup uhraje.

Za první minuty v seniorské reprezentaci byla vděčná Kateřina Zeithammerová, svěřenkyně Romany Ptáčkové v Hradci. „Jsem ráda, že jsme vyhrály. Je to důležitá výhra. Určitě jsem byla nervózní a jsem až doteď. To, že dostanu šanci, jsem ani moc nečekala,“ povídala dvacetiletá rozehrávačka po vítězném utkání v Amsterdamu.

Zeithammerová se na vítězství podílela šesti body, jejími prvními v národním týmu žen. Na palubovku se dostala v šesté minutě zápasu a záhy trojkou zvyšovala na 17:6. „Byla to taková úleva, že to ze mě aspoň trochu opadlo a mohla jsem začít trošku hrát,“ uvedla hradecká basketbalistka.

Kvalifikace basketbalistek
o postup na ME 2023

Skupina I: Nizozemsko - Česko 66:71 (15:24, 28:43, 51:59). Body Česka: Reisingerová 19, G. Andělová 15, Hamzová 11, Březinová 7, Zeithammerová 6, Holešínská 5, Vyoralová 4, Stoupalová 2, Voráčková 2.

Pořadí: 1. Česko 2-2-0 141:120 4 body, 2. Nizozemsko 2-1-1 148:131 3, 3. Irsko 2-0-2 114:152 2.

I druhý úspěšný moment odchovankyně USK Praha byl tříbodový. Střelou zpoza kruhu ve druhé čtvrtině zvýšila na 37:20. „I ta druhá trojka byla se štěstím. Asi jsem ho v utkání měla, když to byl první zápas a první body,“ usmála se Zeithammerová, která se už těší na závěr kvalifikace.

„Už se určitě budu v únoru cítit i trochu líp na hřišti, pokud budu v nominaci. Chceme vyhrát o co nejvíc bodů a postoupit,“ dodala Kateřina Zeithammerová. 

Trenérka Ptáčková a její svěřenkyně se nyní přeorientovat na ligu. Hradecké Lvice v sobotu 3. prosince přivítají od 16 hodin Žabiny Brno a jihomoravskému soupeři budou chtít vrátit těsnou prohru 70:72 z úvodu sezony. Navíc v tabulce jsou těsně za ním na čtvrtém místě.    

V hradeckém Sokole také přivítali novou posilu. Z KP Brno získali ukrajinskou reprezentantku Tetianu Havrylchykovou. „Podkošovou hráčku jsme hledali už delší dobu, trápí nás od začátku sezóny na pozici pět zranění, tak doufám, že se Tetiana rychle adaptuje a pomůže nám zlepšit hru,“ věří v přínos čerstvé posily prezidenta klubu Miroslav Volejník.

 

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: cbf.cz