Neděle

29. ledna 2023

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Hit v Třebši. Královští sokoli by rádi využili nepohody mistra

29. 10. 2022

page.Name
Basketbalisté Hradce Králové v sobotu vyzvou Nymburk, mistra posledních let, obra pod vysokými koši, který se ovšem v letošní sezoně trápí. „Éra Nymburka je obdivuhodná, ale je vidět, že se v lize pomalu týmy vyrovnávají," poukázal trenér Lubomír Peterka. Královští sokoli věří, že by mohli využít slabšího rozpoložení favorita. Zápas začíná v hale v Třebši v 17 hodin.

Basketbalisté Hradce Králové mají zatím na kontě v nejvyšší soutěži jedno vítězství a pět porážek. Naposledy doma prohráli s Děčínem (76:96) a předtím v Ústí nad Labem (77:110), jedinou výhru dosáhli na palubovce Olomoucka (109:95), kde zažili nebývalé střelecké vzepětí. Nyní dorazí do domácí haly v Třebši celek Nymburka, osmnáctinásobný mistr republiky, který tuzemsku vládne nepřetržitě od roku 2004.

V letošní sezoně Nymburští ovšem už dvakrát prohráli, což kolikrát nezažili ani za celou sezonu. Po špatných výsledcích v domácí NBL i v evropské Lize mistrů proto skončil trenér Roberts Štelmahers. Jeho místo zaujal sportovní ředitel klubu a legendární hráč Ladislav Sokolovský.  

„Éra Nymburka je obdivuhodná, je ale vidět, že se v lize pomalu týmy vyrovnávají. Tato sezona bude určitě vyrovnaná. Nymburk už má sice dvě prohry, ale on má vždy takový pomalejší rozjezd a pak na konci sezony dominuje. Letos si myslím, že Děčín, Opava, možná i Kolín mají týmy, které by je by je mohly pozlobit, ale nejsem si jistý, jestli se dá stabilně Nymburk porážet. Bude to boj, ale myslím si, že Nymburk opět obhájí titul," soudí trenér Lubomír Peterka.

Také hradecký kouč má hlavu plnou starostí. Vedle proher tým trápí také velká marodka. „K dispozici mám v podstatě jen šest až osm hráčů," uvedl Peterka.

Herně se omlazený tým zatím hledá. Navíc někdy chybí zdravá agresivita. „Jsem z toho nemile rozčarován. Bohužel předvedená hra některých hráčů je opravdu tristní. Říkám si, jestli na to někteří mají jak mentálně, tak fyzicky, protože místo toho, abychom na palubovce nechali duši, tak hrajeme odevzdaně. Někteří hráči prostě nejsou schopni plnit úkoly, které dostanou a od toho se pak vše odvíjí. Děláme hodně chyb a tým rychle upadá do deprese,“ poukázal Lubomír Peterka.

Královští sokoli se však chtějí konečně odrazit k lepším výsledkům, byť sobotní zápas s Nymburkem, který začíná v Třebši v 17 hodin, moc možností k úspěchu nenabízí.

„Oba kluby se momentálně nenachází v situaci, v jaké by chtěly být. Myslím si, že Nymburk, když prohraje v Lize mistrů, tak to pro ně není takový vykřičník, jako když prohraje už podruhé v domácí soutěži. Na prohry, si doufám tvrdit, Nymburk není zvyklý. Nyní tam došlo k velké změně, a to na trenérském postu. Troufám si tvrdit, že v sobotu uvidíme jiný tým, než jsme doposud v lize viděli. Nymburští hráči budou mnohem víc soustředění, odhodlaní a budou chtít hrát ten nejlepší basketbal, protože si nemůžou dovolit další klopýtnutí. My jdeme do zápasu zkusit využít jejich momentální situace. Musíme začít lépe bránit, hrát v útoku to, co chceme a být hlavou neustále v zápase," vyhlásil za hráče křídelník Michal Svojanovský.

Liga basketbalistů:

Příští program - 7. kolo:

Sobota 29. října, 17.00: Královští sokoli HK - Nymburk (hala Třebeš)

Poslední zápas - 6. kolo:

Královští sokoli HK – Děčín 76:96 (20:33, 38:58, 50:80).
Body:
Šturanovič 25, Kábrt 11, Peterka 11, Svojanovský 8, Dvořák 8, Mandalinič 7, Goga 5, Vondra 1 – Walton 18, Nichols 15, Pomikálek 14, Kroutil 14, Svoboda 12, Mach 11, Josipovič 7, Macháč 3, Žikla 2. Rozhodčí: Kučírek, Vošahlík, Kubiš. Fauly: 25:21. TH: 23/9 – 29/20. Trojky: 7:8. Doskoky: 31:37. Diváci: 274.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: bkhk.cz