Pátek

29. září 2023

Nyní

22°

Zítra

16°

Svátek má

Lvice vykročily pravou. Chceme zase sbírat medaile, říká Effangová

6. 10. 2022

page.Name
S menším zpožděním způsobeným rozsáhlou marodkou vstoupily do nového ročníku Ženské ligy basketbalistky Sokola Hradec Králové, které ve středeční premiéře porazily v domácí hale na Eliščině nábřeží tým SBŠ Ostrava 85:65. Lvice v minulé sezoně získaly cenný kov ve všech soutěžích, v nichž startovaly a podobné ambice mají i letos. „Chceme zase sesbírat všechny medaile, co jdou,“ vyhlásila jedna z klíčových opor Pamela Therese Effangová.

V minulé sezoně basketbalistky Sokola Hradec Králové získaly v Ženské lize a Českém poháru bronz. Ve Federálním poháru na Slovensku dokonce vybojovaly zlaté medaile. Lvice tedy pobraly cenný kov ve všech soutěžích, ve kterých startovaly. A vydobyté pozice by rády obhájily i letos.

„Jdeme naprosto s totožnými ambicemi a kéž by se to ještě zlepšilo. Zde my neslevujeme, ať je kádr jakýkoliv. My prostě medaile chceme a ve Federálním poháru musíme prvenství obhájit, což je samozřejmě těžší,“ uvedla reprezentantka Pamela Therese Effangová.

„Já už si žádné cíle předem nedávám. Samozřejmě rády bychom zopakovaly umístění, ale uvidíme i vzhledem k stávajícímu stavu, jak se nám sezona povede,“ přidala svůj pohled trenérka Romana Ptáčková.

A strůjkyně úspěchů hradeckých basketbalistek posledních let má k tomu důvod. Tým se potýkal s marodkou, která také byla důvodem odložení sobotního vstupu do soutěže na palubovce brněnských Žabin.  

 „Letos to byla nejméně kvalitní příprava z pohledu množství přípravných zápasů, protože jsme sehrály prakticky jen dva. A také kádr se nám nepodařilo za tu dobu dát pořádně dohromady, buď ze zdravotního hlediska, nebo i doplnění se nám zatím nezdařilo. Takže je to spíš pesimistické,“ uvedla trenérka Romana Ptáčková.  

Přesto se vstup do soutěže Lvicím vydařil, Ostravu ve středečním utkání porazily 85:65, ale těžší zápasy se silnějšími soupeři teprve přijdou. Kde hledat v lize favority? Jasný je obhájce titulu USK Praha, za ním Žabiny Brno. O třetí místo by se měly stejně jako v předchozím ročníku porvat Lvice a KP Brno.

„Myslím si, že vystrkovat růžky může víc Chomutov, který před sezonou vždy vyhlásí vyšší ambice, loni je nenaplnil, ale sny v klubu stále jsou a jsou nesplněné, takže budou mít velkou chuť uspět,“ přemítá Effangová, která v prvním utkání proti Ostravě zaznamenala 17 bodů a byla nejlepší střelkyní týmu. „Bude to podobné jako v předchozích letech. Každopádně liga přinese zajímavou podívanou pro diváky,“ dodala.

Liga basketbalistek - 2. kolo:

Sokol Hradec Králové – SBŠ Ostrava 85:65 (23:23, 47:36, 64:54). Body: Effangová 17, Čuperková 13, Zeithammerová 13, Vojtíková 12, Bolardtová 10, Levínská 8, Pokorná 7, Matušková 5 – Smutná 18, Mullingsová 14, Wilkinsonová 10, Duchnowská 8, Motyčáková 4, Rozhodňová 7, Kášková , Barták, Kavan. ČT: 10:17 – 17/20. Trojky: 7:6. Fauly: 17:22. Doskoky: 38:41.  

Romana Ptáčková, trenérka: „Neměly jsme ideální přípravu. Na Ostravě bylo vidět, že herně toho má za sebou víc, zvlášť v první čtvrtině soupeř působil rozehraněji a hlavně byl produktivní. Od druhé čtvrtky jsme musely zlepšit práci v obraně. Jedním z důležitých aspektů byly naše body po ztrátách soupeře, tam se utkání začalo přetáčet. Pak jsme trefily i střely zdálky. Jediné, co nebylo z naší strany ideální, bylo doskakování. Zde se musíme zlepšit."

Z týmu Lvic během letní přestávky odešly Karolína Šotolová a Natálie Vlčková do KP Brno, tedy do celku jednoho z úhlavních soupeřů o horní příčky. Hradecký klub opustila také Slovinka Dautovičová, jež zamířila na Island. Jedinou velkou posilou je mládežnická reprezentantka Kateřina Zeithammerová ze Slovanky.

„Teď už jen potřebujeme, aby si všechno sedlo. Zranění nechodí po horách, ale po lidech a my tady potřebujeme být sehrané a trénovat,“ uvědomuje si Effangová.  

Podobný názor zastává i trenérka Ptáčková. „Mým přáním před sezonou je, abychom se daly zdravotně do pořádku. To je v této chvíli to hlavní,“ uvedla.

A bude to nutné. Kromě ligové soutěže čekají na Lvice také pohárové bitvy. Závěrečný turnaj Českého poháru se uskuteční v Chomutově. A druhý ročník Federálního poháru, kterého se zúčastní týmy z Česka a Slovenska, se uskuteční 10. až 12. března 2023 v Hradci Králové.

„O to větší důvod máme zazářit, hrajeme doma,“ těší se Pamela Therese Effangová.  Cíl pro sezonu je tedy jasný. „Chceme sesbírat všechny medaile, co jdou,“ vyhlásila.

Čtěte také: Trenérka Ptáčková dovedla basketbalistky do 20 let ke stříbru na ME

 

Trenérka Romana Ptáčková i Pamela Therese Effangová budou bojovat na dvou frontách. Kromě hradecké je tou druhou česká reprezentace, která usiluje o postup na mistrovství Evropy v roce 2023.

Červnová premiéra v národním týmu trenérce Ptáčkové vyšla. Češky porazily v Trutnově Polky 66:49. Se stejným soupeřem se utkaly vzápětí za zavřenými dveřmi. V prvním duelu Effangová dala 10 bodů.

 „Bylo to skvělé. Za nominaci jsem samozřejmě ráda. Vůbec jsem přes léto z toho nevypadla, musela jsem se o to poprat, byla jsem ráda za přípravné utkání v Trutnově,“ uvedla Effangová.

Kvalifikace, kterou rozehrál Štefan Svitek, předchůdce Romany Ptáčkové na lavičce národního týmu, pokračuje v listopadu zápasy v Nizozemsku a v Bělorusku. Češky zatím mají ve skupině bilanci jedné výhry a jedné porážky.

„Mám výhodu, že trenérku dobře znám. Vím, že je náročná. Znám její požadavky, takže jsem se nemusela složitě etablovat a oťukávat. Doufám, že to zúročím na posledním soustředění před kvalifikací, kde se bude rozhodovat o tom, kdo bude v týmu a kdo případně poletí na mistrovství Evropy v roce 2023, které se hraje v Izraeli nebo ve Slovinsku. Doufám, že budu jedna z dvanácti vyvolených. Dělám pro to všechno,“ zdůraznila Pamela Therese Effangová.

Také trenérka Romana Ptáčková sezení na dvou židlích – hradecké a reprezentační – zvládne bez problémů. „Dá se to skloubit. Dříve jsem stejně sledovala hráčky u nás, teď k tomu přibude jen sledování hráček v zahraničí. A co se týká přípravy a hry, člověk o tom stejně přemýšlí pořád,“ říká trenérka Ptáčková, která v červenci dosáhla velkého úspěchu. S reprezentací do 20 let přivezla stříbro z mistrovství Evropy, když český výběr zastavily až ve finále Španělky (42:47). 

A jak to trenérka oslavila? „To spíš holky slavily. Já jsem to prožívala vnitřně. Samozřejmě je to velký úspěch," usmála se Romana Ptáčková.

V Hradci Králové i v české reprezentaci věří, že letošní basketbalová sezona bude neméně úspěšná.

Basketbalistky Sokola Hradec Králové - sezona 2022/23

Soupiska: Lucie Bolardtová (nar. 2000, výška 179), Anna Brožová (2005, 169), Kristýna Čuperková (1991, 173), Pamela-Therese Effangová (1993, 178), Simona Fišerová (2002, 183), Barbora Leopoldová (2005, 188), Alžběta Levínská (2000, 178), Michaela Matušková (1997, 171), Martina Pokorná (2002, 185), Charlotte Velichová (2004, 177), Klára Vojtíková (1994, 190), Kateřina Zeithammerová (2002, 162).

Realizační tým - trenérka: Romana Ptáčková. Asistent: Miroslav Volejník. Lékař: MUDr. Jakub Hrunka.Masér a fyzioterapeut: Miroslav Beránek

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: hradeckelvice.cz