Pondělí

5. června 2023

Nyní

22°

Zítra

20°

Svátek má

Český pohár: Lvice získaly bronz, po bitvě padly s vítězem

28. 2. 2022

page.Name
Basketbalistky Hradce Králové získaly bronzové medaile ve víkendovém Final Four Českého poháru v Brně. Lvice v souboji o 3. místo porazily Slovanku 71:56, ale byly blízko boje o zlato. V dramatické semifinálové bitvě svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové podlehly až v prodloužení 81:87 pozdějším vítězkám závěrečného turnaje - Žabinám Brno.

Po triumfu ve Federálním poháru v Piešťanech zkraje února basketbalistky Hradce Králové hodlaly dosáhnout na další úspěch, tentokrát v Českém poháru. Nakonec po výhře nad Slovankou 71:56 získaly bronzové medaile. Z 18. pohárového triumfu v historii se radovaly Žabiny Brno po finálové výhře nad městským rivalem KP Brno 74:70.

O osudu hradeckých Lvic ve Final Four, závěrečném turnaji nejlepších čtyř týmů, se rozhodlo už v sobotním semifinále, které bylo považováno za předčasné finále. Lvice totiž vyzvaly Žabiny Brno, favorita pohárového finále. Svěřenkyně Romany Ptáčkové podaly výborný výkon, ale nakonec odešly poraženy 81:87 až v prodloužení.   

V brněnské hale Vodova, kde se pohárové finále odehrálo, to byla reklama na ženský basketbal. Lvice i Žabiny se v úchvatné bitvě přetahovaly o to, kdo půjde do rozhodujícího trháku. Mírně navrch měly hradecké basketbalistky, které po první čtvrtině vedly o bod (13:12), v dalším průběhu dokonce o sedm bodů, ale po prvním poločase byly o krok vpřed pro změnu Brňanky (38:37).

I po přestávce byla k vidění dramatická bitva, která po základní hrací době neměla vítěze – 71:71. Prodloužení odstartovaly Lvice dvěma trojkami a vypadalo to, že si zahrají finále. Jenže pak ukázaly své schopnosti zahraniční hráčky Žabin – Američanka Holmesová a Litevka Grigalauskytéová, které přivodily obrat ve skóre a poslaly Brno do boje o zlato.

„Rozdíl byl podle mě úplně jasný a viditelný. Soupeř má obrovskou výškovou převahu, mohl si dovolit daleko více pracovat ve vymezeném území nejen z pozice čtyřky a pětky, ale i z trojky. My jsme sbíraly jeden faul za druhým. Dokážu pochopit, že musíme udělat něco navíc, abychom soupeřky zastavily, někdy si pomůžeme i faulem, ale 39 trestných hodů Žabin je pro mě šílené číslo. Je to ovšem zapříčiněné naší nízkou sestavou,“ uvedla trenérka Romana Ptáčková k zápasu, jehož hvězdou byla hradecká Pamela Therese Effangová, autorka 27 bodů a 7 asistencí.

Lvicím došly i síly. „Utkání se pak zlomilo strašnou únavou. Holky dělaly, co mohly, bohužel nás zápas nezastihl v dobrém zdravotním rozpoložení. Míša Matušková odehrála kvůli kolenu možná patnáct minut, Kája Šotolová proležela noc s nemocí a hrála s obrovským sebezapřením. Víme ale, že když budeme zdraví, tak můžeme se Žabinami hrát,“ dodala Romana Ptáčková.

Bitvě o bronz velela Velichová

Souboj o 3. místo měl být pro hradecké basketbalistky jasnou záležitostí, ale opak byl pravdou. Mladoboleslavská Slovanka byla urputným soupeřem. V úvodu vedla 8:0 a „zlobila“ celý první poločas. Až po přestávce Lvice postupně odpor týmu odrazily a vyhrály 71:56.  

„Při poradě před zápasem jsem holkám řekla, že to nebude o Slovance, ale o nás, a tak to také bylo. Víme, že soupeř má nějaké zbraně, ale je to hodně mladý tým, který neměl co ztratit. Na nás bylo vidět, že fyzická únava byla abnormální a ta mentální dokonce ještě větší,“ uvedla trenérka Romana Ptáčková.

Lvice byly prohranou bitvou se Žabinami hodně zklamané. „Dala jsem šanci mladým hráčkám, které měly v sobotním semifinále menší nebo žádnou zátěž a ukázalo se to jako správné,“ vypíchla klíčový moment Ptáčková.

Mladou hráčkou, která se zasloužila o výhru, byla nejlepší střelkyně zápasu – sedmnáctiletá Charlotte Velichová, autorka 19 bodů. „Kdykoliv to jde, dávám mladým hráčkám šanci. Zrovna Charlotte Velichová minule nastoupila proti USK, ale hrát nemůže pokaždé, protože má ještě povinnosti v dorostu,“ vysvětlila Ptáčková.

Mladý hradecký kolektiv si tak po triumfu ve Federálním připsal další úspěch, kterým zisk bronzové medaile v Českém poháru rozhodně je.

Český pohár – Final Four (hráno v Brně)

Finále: Žabiny Brno – KP Brno 74:70.
O 3. místo: Sokol Hradec Králové – Slovanka 71:56 (23:14, 38:31, 57:45).
Body: Velichová 19, Effangová 14, Čuperková 12, Levínská 8, Bolardtová 5, Fišerová 4, Dautovičová 4, Pokorná 4, Vlčková 1 – Harapesová 11, Hálová 10, Fučíková 10, Ondroušková 10, Samouková 5, Brejchová 3, Šafránková 3, Bušková 2, Koucká 2.
Semifinále: Sokol Hradec Králové – Žabiny Brno 81:87 v prodl. (13:12, 37:38, 55:53, 71:71). Body: Effangová 27, Čuperková 16, Fišerová 13, Pokorná 7, Šotolová 5, Bolardtová 5, Vojtíková 4, Velichová 2, Matušková 2 – Vondráčková 22, Holmesová 13, Záplatová 13, Stoupalová 13, Grigalauskytéová 10, Hamzová 7, Vacková 5, Jurčenková 4.
KP Brno – Slovanka 70:45.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: www.bkzabiny.cz