Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Vstup do ligy nevyšel. Královští sokoli vzdorovali USK jen v úvodu

3. 10. 2022

page.Name
Vstup do nového ročníku nejvyšší soutěže se basketbalistům Hradce Králové, kteří v létě prošli obměnou, výsledkově nevydařil. Královští sokoli prohráli v prvním kole na palubovce USK Praha 72:87, když soupeře přehrávali jen v úvodní čtvrtině. „Tým USK vyhrál zaslouženě," přiznal trenér Lubomír Peterka.

Jen v úvodní čtvrthodině basketbalisté Hradce Králové vzdorovali v úvodním kole Kooperativa NBL na palubovce USK Praha. Královští sokoli na Folimance vedli po první čtvrtině o bod (24:23), ale postupně jim začal problém celoplošný presink domácích, dopouštěli se řady ztrát a v poločase ztráceli devět bodů (32:41).

Královští sokoli Hradec Králové

Sezona 2022/23

  • Soupiska – rozehrávači: Aleksandar Vlahovič (Srbsko), Adam Goga, Tomáš Dvořák. Křídelníci: Lovro Mandalinič (Chorvatsko), David Škranc, Michal Svojanovský, Filip Kábrt, Tadeáš Vlček, Jan Bubeníček. Pivoti: Ondřej Peterka, Maksim Šturanovič (Srbsko), Vladimír Larry Vondra, Vojtěch Kalný.
  • Realizační tým – trenér: Lubomír Peterka. Sportovní manažer: Peter Sedmák. Masérka: Monika Migová. Kondiční trenér: Petr Andres.
  • Změny v kádru – přišli: Svojanovský, Mandalinič, Kábrt, Vondra, Bubeníček, Vlček, Kalný, Dvořák, Šturanovič, Vlahovič. Odešli: Sedmák, Stamenkovič, Pešakovič, Vujovič, Pavlovič, Kantůrek, Šoula, Mráz.

Z loňského kádru zůstali jen Ondřej Peterka, David Škranc a Adam Goga, jinak byl pro nadcházející sezony vytvořen nový tým. „Ambice jsou, ale máme velmi mladý tým. Osobně bych chtěl, abychom se probojovali do skupiny A1 a aby nás netrápily sestupové starosti,“ řekl před začátkem sezony Lubomír Peterka, trenér Královských sokolů.

Domácí USK, které vedl nový kouč Tabellini, držel střelecky americký křídelník Okauru, k němuž se ve třetí čtvrtině přidal i krajan Pipes. Východočechům, v jejichž dresu se bodově dařilo Mandaliničovi, se navíc vyfauloval klíčový pivot Šturanovič a na zvrat v zápase už neměli. 

„Jeli jsme sem bez skautingu. Neměli jsme žádná videa. USK odehrál všechna svá přípravná utkání v cizině. Nevěděli jsme, co hraje za akce, ani jaké má nové hráče. Jediné, co jsme věděli, že budou hrát mladý agresivní styl, což předvedli. Do jejich presinku jsme dělali hloupé ztráty, což my jako zkušený tým si nemůžeme dovolit. Hráli svoji hru, my zkoušeli hrát tu jejich, ale to nám nesvědčí. Z pohledu diváka, kterých přišlo dost, to byl dobrý zápas, Folimanka skoro plná,“ řekl k duelu David Škranc, křídelník Královských sokolů.

V dalším utkání basketbalisté Hradce Králové hostí ve středu 5. října Brno (19.00, Třebeš). 

Hlasy trenérů:

Francesco Tabellini (USK Praha): „Jsem rád, že fanoušci, kteří dnes dorazili, se bavili. To je přesně to, proč hrajeme basket. Doufám, že to řeknou i svým známým a ti přijdou na Folimanku také. Chtěli jsme položit první stavební kámen toho, jak se chceme prezentovat. Jsme nejmladší tým v lize, máme Američany přímo z univerzity a já jsem vlastně také nováček v této soutěži. Chceme docílit toho, aby nás soupeři respektovali, a to se nám hrou povedlo. Obtěžovali jsme soupeře, hráli nebojácně a tvrdě. Je to jen první krok, ale jsme za něj rádi.“

Lubomír Peterka (Hradec Králové): „Tým USK vyhrál zaslouženě. My jsme měli v prvním poločase dobrých patnáct minut, ale v posledních pěti si soupeř vytvořil desetibodový náskok, který ve druhém poločase kontroloval. My jsme se nedokázali vyrovnat velmi agresivní obraně a tvrdé hře. To byl klíč, protože jsme měli 23 ztrát. Spoustu z toho bylo přímo do koše a to nás prostě potopilo.“

Liga basketbalistů - 1. kolo:

USK Praha - Královští sokoli HK 87:72 (23:24, 41:32, 65:53).

Body: Böhm 20, Okauru 18, Pipes 17, Vyroubal 14, Švec 9, Vlk 4, Petružela 3, Fuxa 2 - Mandalinič 18, Peterka 13, Šturanovič 13, Škranc 10 (14 doskoků), Vlahovič 7, Goga 3, Kábrt 3, Svojanovský 3, Kalný 2.
Rozhodčí: Kučírek, Salvetr, Pokorný. TH: 19/26 - 14/19. Trojky: 12:6. Fauly: 22:23. Doskoky: 47:45. Diváci: 458.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: bkhk.cz