Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Kontumace platí, potvrdil ředitel NBL. Sokoli si mohou spravit chuť proti Ústí

4. 1. 2023

page.Name
Středeční večer bude v Hradci patřit basketbalu. Lvice přivítají hráčky KP Brno, Sokoli se dnes utkají se Slunetou Ústí nad Labem. V jediném dosavadním střetnutí v této sezóně podlehli hradečtí basketbalisté svému dnešnímu soupeři 77:110. Sluneta se také pyšní sérií tří vítězství v řadě proti Sokolům. Motivací by pro Hradečáky mohlo být i to, že ředitelství ligy definitivně rozhodlo o kontumaci zápasu s USK Praha ze začátku prosince, a to kvůli nefunkční světelné tabuli. Podaří se Sokolům porazit neoblíbeného soupeře na domácí palubovce?

Dnešní zápas proti soupeři ze severozápadu Čech bude pro hradecké basketbalisty důležitý z hlediska odpoutání se od spodku tabulky. Sedmý tým loňského ročníku Národní basketbalové ligy bude chtít vylepšit nepěknou bilanci tří výher a jedenácti porážek. Ovšem soupeřem Sokolů bude neoblíbená Sluneta, se kterou mají před dnešním zápasem sérií tří porážek v řadě. Východočechům však budou chybět kvůli zranění kotníku Lovro Mandalinić, kvůli nemoci Tadeáš Vlček a Filip Kábrt. Start kapitána Ondřeje Peterky je kvůli nachlazení nejistý.

Sokoli by určitě byli rádi za opakování vzájemného souboje ze 16. kola sezony 2020/21. To se tehdy hrálo těsně před Silvestrem také v Hradci a domácí od začátku nenechali nikoho na pochybách, že jdou jasně za vítězstvím. Sluneta až v závěru korigovala na výsledný 11bodový rozdíl. V případě úspěchu vyhrají v domácím prostředí podruhé za sebou a v celkovém pohledu podruhé v sérii 3 utkání. Ani jedno dosud v tomto ročníku nedokázali. Dostali by se tím na bilanci 4-11, čímž by zopakovali stav ze sezony 2019/20. Opačný výsledek by znamenal jistotu setrvání na dně tabulky a premiérový rekord 3-12.

Koho v dnešním zápase sledovat?

Pikantní souboj prožije americký basketbalista Lamb Autrey, který za Slunetu odehrál dvě sezóny, a to minulou a předminulou. Po příchodu do Hradce se mu bodově opět daří a dává zapomenout na nepovedené angažmá v Kolíně. Pomůže Hradci k vítězství proti svým bývalým spoluhráčům, nebo zůstane za očekáváním? Dalším zajímavým domácím hráčem je Adam Goga, který prožívá svou bodově i asistenčně nejplodnější sezónu.

Ústecká Sluneta se bude v dnešním zápase již tradičně spoléhat na americký trojlístek Spencer Svejcar, který se pyšní průměrem 18.8 bodu na zápas, Tony Hicks, který dosahuje koeficientu užitečnosti v hodnotě 18.4 a Delvon Johnson, jehož 10.4 doskoků na zápas je vskutku impozantních.

Speciální motivací pro hradecké basketbalisty by mohl být i definitivní verdikt o kontumaci prosincového zápasu s USK Praha. Nefunkční výsledková tabule přerušila děj zápasu a když se ji nepodařilo včas opravit, rozhodl sportovní ředitel NBL o kontumaci zápasu. Proti tomu se hradecký klub odvolal, avšak v minulých dnech rozhodnutí potvrdil vrchní ředitel NBL.

Matěj Holaň
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Královští sokoli/Luboš Lorinc