Středa

6. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Hradecké želízko ve Velké pardubické: trenér Vítek a Chicname De Cotte

8. 10. 2022

page.Name
Druhou říjnovou neděli se poběží už 132. Velká pardubická, slavná steeplechase, jejíž historie sahá až do 19. století. Na dostihovém závodišti letos napíše svůj další příběh také trenér Pavel Vítek. Ve své stáji v Puchlovicích na Královéhradecku připravuje závodní koně a desetiletý hnědák Chicname De Cotte nebude chybět ve startovním poli.

Před třemi lety valach Chicname De Cotte do poslední chvíle bojoval o prvenství ve Velké pardubické, nakonec doběhl třetí. Za úspěchem stál trenér Pavel Vítek, který tehdy sedmiletého valacha přivezl z Francie a ve své stáji v Puchlovicích na Královéhradecku ho skvěle připravil na nejnáročnější dostih ve střední Evropě. Oba budou na startu i v letošním 132. ročníku slavné steeplechase, jen s tím rozdílem, že v sedle koně bude francouzský žokej Ludovic Solignac. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou startuje v neděli 9. října v 16 hodin.

„Všichni chceme vyhrát, ale já budu rád, když dostih statečně dokončí a bude zdravý. Věcí, které mohou v dostihu nastat, je hodně,“ předeslal Pavel Vítek před nedělním startem slavného závodu na 6900 metrů.

Hnědák Chicname De Cotte se v Čechách, konkrétně ve stáji v Puchlovicích na Královéhradecku, objevil na jaře roku 2019, tedy pár měsíců před startem 129. ročníku Velké pardubické. „Přivezl jsem ho na jaře v dubnu. Měl za sebou dobrou kariéru ve Francii, kde ukázal svoji kvalitu,“ uvedl trenér, který je respektovaným odborníkem na francouzské dostihové prostředí. V zemi nějakou dobu žil a má dokonalý přehled o tamních koních a žokejích.

„V dubnu 2019 jsme šli hned do kvalifikace, kde Chicname De Cotte byl dvakrát pátý a potom bojoval o vítězství ve Velké Pardubické,“ vrací se o tři roky zpět Pavel Vítek, syn trenérské legendy Františka Vítka.

Ve zmíněném 129. ročníku Velké pardubické, jejíž historie se píše od roku 1874, hnědý valach Chicname De Cotte v sedle s žokejem Jordanem Duchenem naháněl v cílové rovince v čele cválajícího a pozdějšího vítěze Theophila s žokejem Josefem Bartošem, třetím do party byl nakonec druhý Stretton s Thomasem Garnerem. Třetí místo byl obrovský úspěch, vždyť Chicname De Cotte do dostihu nevstupoval v roli favorita. A byl to také největší úspěch trenéra Pavla Vítka ve Velké pardubické.

V sedle zkušený Francouz Solignac

Kariéra talentovaného koně se posléze ovšem na nějakou dobu zadrhla. „Kůň byl zraněný. Bohužel bylo to takového rázu, že bylo třeba zranění pořádně doléčit,“ popisuje Vítek. Na dráze se Chicname De Cotte ukázal až po dvouleté pauze v loňské Ceně Labe, v níž doběhl třetí. Předchozí dva ročníky Velké pardubické musel vynechat. 

V letošním roce už je Chicname De Cotte v plné síle a od trenéra i majitele Quartis-Zámecký vrch jsou do něho vkládané naděje.

Časový program dostihů:

Závodiště v Pardubicích - neděle 9. října 2022:

  • 11.00: slavnostní zahájení
  • 11.30: Cena společnosti VCES a.s. – Cena Laty Brandisové
  • 12.10: Cena společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cena ČASCH
  • 12.50: Pohár BICZ holding 2022
  • 13.30: Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy
  • 14.15: Cena Lesů České republiky – Cena Labe
  • 15.00: Poplerův memoriál skupiny Profireal Group
  • 16.00: 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou
  • 16.30: slavnostní dekorování

„Škoda, že byl zraněný, ale loni už byl třetí v Ceně Labe a letos si zaběhl v srpnu kvalifikaci, kde byl druhý. Ukázalo se, že kdyby byl závod delší, tak mohl usilovat o vítězství,“ zdůraznil Vítek, že forma desetiletého hnědáka jde nahoru.

„Jsem sice toho názoru, že je lepší vydat se až v hlavním závodě než v kvalifikaci, protože každý dostih zanechá na koni nějakou stopu. Na druhou stranu srpnový dostih byl výbornou přípravou,“ poukázal trenér z Puchlovic, jenž se o koně stará se svou ženou Olinkou.  

Chicname De Cotte bude mít v letošním ročníku Velké pardubické nového žokeje. Koně povede Francouz Ludovic Solignac, jehož předností je zkušenost. Do dostihu dvojice vyrazí se startovním číslem 8.

„Ve Francii jezdí krosy, není úplnou hvězdou, ale má obrovské zkušenosti. Ve Francii je přes tři sta závodišť a žokejové se musejí umět velmi rychle adaptovat. Tato vlastnost byla pro Ludovica výhoda a závodiště v Pardubicích si osvojil rychle a po dvou dostizích tady byl jako doma,“ představuje důležitou postavu Pavel Vítek, který využívá svých dlouholetých kontaktů v zemi galského kohouta.

„Krizi žokejů v tuzemsku umím vyřešit velmi rychle. Ve Francii jsem žil a mám tam vazby a spoustu kontaktů,“ říká Pavel Vítek, jenž do tuzemska kdysi přivedl polokrevnou klisnu Orphee des Blins, trojnásobnou vítězku slavné steeplechase.

Bude Chicname De Cotte v popředí?

O triumf ve Velké Pardubické bude letos usilovat 15 koní a žokejů, kteří budou chtít vstoupit do historie a stát se nesmrtelnými. Kdo by tedy měl bojovat o prvenství ve vrcholu dostihové sezony?

„Mně se líbí Brunch Royal, kterého trénuje Pepa Váňa mladší. Kůň ukázal kvalitu ve Francii. Jedinou nevýhodou je, že v Pardubicích startuje poprvé. V dostihu to mají snazší koně, kteří to tady znají, vědí, kam běží. Noví koně, kteří trať neznají, neustále objevují něco nového,“ uvedl Vítek.

A jaký očekává průběh slavné steeplechase zkušený trenér?

„Náš kůň je spíš vytrvalostní. Závod bude rychlý k Taxisu a pak se uvidí. Troufl bych si říci, že potom se vše může zbrzdit. Nečekám, že by tady byl kůň, který bude pospíchat a nasadí rychlé tempo,“ předpokládá Pavel Vítek.

Každopádně favoritů dostihu s celkovou dotací 5 milionů korun bude víc. Například obhájce loňského prvenství Talent, dále No Time To Lose, vítěz z roku 2017, nebo již zmíněný Stretton. Trenér Pavel Vítek věří, že na předních místech se objeví také Chicname De Cotte.

Startovní listina 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

1 - NO TIME TO LOSE (GB), věk: 13, ž. Ondřej Velek (majitel: Paragan Horseboxes s.r.o.)
2 - ARGANO, 8, ž. Martin Liška (Marek Šimák)
3 - STRETTON, 12, ž. Thomas Garner (Nýznerov)
4 - IMPHAL (POL), 9, ž. Jaroslav Myška (Quartis-Zámecký Vrch)
5 - KAISERWALZER (GER), 9, am. Patrick Mullins (DS Millennium, SVK)
6 - BRUNCH ROYAL (FR), 9, ž. Josef Bartoš (Scuderia Aichner SRL)
7 - MR SPEX (GER), 8, ž. Lukáš Matuský (Lokotrans)
8 - CHICNAME DE COTTE (FR), 10, ž. Ludovic Solignac (Quartis-Zámecký Vrch)
9 - DUSIGROSZ (FR), 9, ž. Marek Stromský (Joly)
10 - DULCAR DE SIVOLA (FR), 9, Josef Borč (DiJana Dobšice)
11 - SACAMIRO, 9, Jakub Kocman (Jezdecký oddíl Beňov)
12 - LOMBARGINI (GER), 11, ž. Jan Odložil (EŽ Praha a.s.)
13 - STAR (GER), 11, ž. Jaroslav Brečka (MPL Racing, SVK)
14 - TALENT, 11, ž. Pavel Složil ml. (DS Kabelkovi)
15 - PLAYER, 10, ž. Marcel Novák (Nýznerov)

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Archiv trenéra Pavla Vítka