Středa

14. dubna 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradečtí dobrovolní hasiči pomáhají při povodních na Olomoucku

9. 6. 2020

Přívalové deště doprovázené zvýšením hladin vodních toků způsobily v neděli a včera povodně v Olomouckém kraji, zejména v obcích Šumvald a Oskava. V této souvislosti dnes ráno do této oblasti vyrazila čtyři družstva Sboru dobrovolných hasičů z Hradce Králové. Po dobu dvou dnů tam bude pomáhat 18 hasičů.

„Hasiči vyjeli se čtyřmi cisternovými automobilními stříkačkami a čtyřmi dopravními automobily vybavenými speciálními technickými prostředky do oblastí postižených povodněmi. Velmi si vážím odhodlání a ochoty těchto lidí, že i v této nelehké době chtějí pomáhat,“ uvedl primátor města Alexandr Hrabálek.

Přestože je podle něj nyní déšť pro suchou zemi potřeba, zdá se, že jeho množství je někdy nerovnoměrně rozděleno. „Proto držím všem, kteří jsou v kritických oblastech, palce a věřím, že situaci se podaří zvládnout bez dalších obětí,“ dodal. V místě nasazení budou jednotky dobrovolných hasičů, po dohodě se starosty obcí pomáhat místním obyvatelům a orgánům samosprávy při likvidaci následků povodní.

„U nás před panelákem nám teče řeka. Máme ve sklepě necelé dva metry vody a čekáme, kdy začneme plavat i doma,“ sdělila Salonkám v kritické chvíli obyvatelka Oskavy, která přiznala, že tato událost je velkou zátěží pro psychiku. „Nemohla jsem spát a když voda opadla, jsem přemýšlela, jestli nemám vstát i jít nepořádek ve sklepě uklidit,“ řekla právě dnes.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek, SDH Hradec Králové - Třebeš