Pátek

23. října 2020

Nyní

Zítra

14°

Svátek má

Novým senátorem za volební obvod Hradec Králové se stal Jan Holásek

10. 10. 2020

page.Name
Zatímco v prvním kole voleb do Senátu ve volebním obvodu číslo 45 Hradec Králové, které se konaly v pátek 3. a v soboru 4. října, bezpartijní Jan Holásek (HDK+TOP+SE+Z+LE) skončil se 16,82 procenty hlasů na druhém místě za Jiřím Maškem (ANO) s 19,54 procenta hlasů, ve včerejším a dnešním druhém kole jasně zvítězil a stal se novým senátorem.

Při voličské účasti necelých jednadvaceti procent Holásek od voličů získal 15 138 hlasů, což je o 7690 více než v kole prvním a představuje to 70,23 procenta hlasů. Jeho protikandidáta Maška svým hlasem tentokrát podpořilo 6414 voličů (29,76 procenta), tedy o 2173 méně než v prvním kole. Jde tedy o zásadní obrat v senátních volbách v Hradci Králové a poměrně drtivé Holáskovo vítězství. Volební účast byla podstatně menší než v prvním kole a činila 20,31 procenta, před týdnem to bylo 42,56 procenta.

Právník, zastupitel a nový senátor Jan Holásek Salonkám v této souvislosti poskytl rozhovor.

Byl jste ve druhém kole senátních voleb nervózní nebo jste věřil, že to pro vás dopadne dobře?
Věřil jsem, že to dopadne dobře, takže nervozita tam nebyla. Už od začátku byl průběžný výsledek pěkný a bylo to tedy jiné než u prvního kola, kde to zpočátku nevypadalo úplně nejlépe.

Jak si vysvětlujete, že jste měl ve druhém kole poměrně drtivou podporu voličů?
Domnívám se, že voliči ocenili to, že se mi podařilo získat podporu mnoha demokratických stran, hnutí a hradeckých osobností. Rovněž se mi podařilo získat podporu demokratických protikandidátů z prvního kola, pana docenta Vacka a pana profesora Čápa, za kterou jim velmi děkuji. Myslím si, že demokraticky smýšlející voliči vážili cestu do volebních místností, šli hlasovat, a proto ten výsledek dopadl pro mě dobře.

Co vám šlo hlavou, když jste se dozvěděl, že budete novým senátorem?
Hlavně, že se mi podařilo to, čemu věřím a na čem jsme s obrovským nasazení spolupracovali s týmem. Tím samozřejmě nic nekončí, ale naopak začíná.

Byl pro vás ve finále protikandidát silným soupeřem? Už vám poblahopřál k vítězství?
Pochopitelně byl, což se projevilo už v prvním kole. Zatím jsem s ním nemluvil, volala mi spousta lidí a je možné, že mám nějaký zmeškaný hovor.

S čím do druhé komory parlamentu jdete především?
Chtěl bych určitě dopomoci k tomu, aby Hradec Králové a okolí šel dopředu. Je to řada rozmanitých věcí, kde lze jako senátor pomoci. Rád bych intenzivně spolupracoval s obcemi na Hradecku, měl od nich pravidelnou zpětnou vazbu a sbíral podněty pro práci v Senátu. Chtěl bych se také zabývat celorepublikovou otázkou zvýšení dostupnosti bydlení u nás a na tvorbě s tím souvisejících nových zákonů.

Myslíte si, že je v této funkci výhodou vaše profese?
Naprosto jednoznačně. V prvé řadě je potřeba, aby v Senátu byly zastoupeny všechny profese. Každá má co přinést, ale právníci by tam měli být zastoupeni velmi silně, dosud tomu tak úplně nebylo. Jak všichni víme, hlavní rolí Senátu je kontrolovat zákony, které přijme Poslanecká sněmovna. Tam je ta právní profese je velice přínosná a právní odbornost se tam velmi hodí.

Absolvujete před svým prvním vstupem do Senátu nějakou přípravu?
Určitě. Teď budeme sice několik dní odpočívat, ale pak se hned pustím do přípravných prací na senátorskou pozici.   

Čím si vysvětlujete nízkou účast voličů ve druhém kole voleb oproti tomu předchozímu? Jsou to opatření související s covidem-19 nebo i to, že voliči získali obálky až ve volební místnosti a nedostali je poštou?
Opatření kvůli šířící se nákaze koronaviru se na tom určitě mohla podepsat. Samozřejmě i to, na co se ptáte. Druhé kolo se koná za týden, obálky nejsou doručovány občanům poštou. Mnozí si pak ani neuvědomují, že se druhé kolo senátních voleb vůbec koná. To je určitě problém. Možná by stačilo, kdyby se druhé kolo konalo za čtrnáct dní a rozeslaly se obálky s dvěma hlasovacími lístky, tak by ta účast byla určitě vyšší.  

Nebyly by příště lepší jednokolové volby?
To by se musel upravit volební systém. Tím, že je volba dvoukolová, nakonec vítězí kandidát, který má největší konsenzuální podporu. Příkladem je právě Hradec Králové, kde kandidáti podporovaní demokratickými stranami spolu soutěžili, ale měli podobné voliče. Ve druhém kole tito voliči v naprosté většině volili mě a nebylo by to úplně vypovídající, kdyby ta volba byla jednokolová.

Kdo je nový senátor Jan Holásek

Je právník, hradecký zastupitel, je mu 47 let a je otcem šestnáctiletého syna. Vyrůstal v Hradci Králové ve Svobodných Dvorech, do školy chodil ve Svobodných Dvorech a Kuklenách, absolvoval Gymnázium J. K. Tyla. Studentská léta strávil jako nadšený hráč volejbalu v dresu hradecké Slavie a welšské univerzity. V současné době žije v Novém Hradci Králové.

Po čase, který strávil nejen na studiích, ale také pracovně v Praze a v zahraničí, se před lety vrátil zpět do svého domovského města. Protože má zájem o veřejné dění, hned po návratu se zapojil do komunální politiky se záměrem napomoci tomu, aby byl Hradec Králové a okolí moderním a dynamickým regionem evropského formátu. Před dvěma lety byl za Hradecký demokratický klub zvolen zastupitelem města.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Jana Holáska