Pátek

30. října 2020

Nyní

Zítra

13°

Svátek má

V kraji volilo z domácí karantény 107 lidí, hlasy odevzdali do přenosné urny

2. 10. 2020

page.Name
Koronovirová krize pokračuje, a to i v době krajských a senátních voleb, které dnes odstartovaly. Někteří lidé jsou ale v karanténě a nemohli vyrazit do volebních místností. Proto požádali o volbu z domova a bylo jich 107. Dnes je navštívily mobilní volební komise, hlasy voliči odevzdávali do přenosné urny.

Volební účast se dnes odpoledne v kraji ve vybraných okrscích v Hradci Králové či Náchodě pohybovala kolem 15 procent. Komise za voliči do jejich domovů vyrazily již ráno. V každém okrese byla jedna mobilní komise s výjimkou Náchodska, kde byly dvě. Bylo to dáno tím, že na Náchodsku o volbu z domova požádalo nejvíce lidí.

Tento region je totiž aktuálně nejvíce postiženým epidemií koronaviru v kraji. Protože komise dnes umožnily volit všem 107 lidem v karanténě z domova, zítra již žádné takové voliče navštěvovat nebudou. Volby v Královéhradeckém kraji začaly již ve středu pro lidi, kteří jsou kvůli nákaze covid-19 v izolaci nebo karanténě. Volit mohli od 7 do 15 hodin v pěti okresních městech na stanovištích, kam přijeli autem. Volby v takzvaném drive-in režimu využilo 191 voličů.

Včera v kraji odvolilo 24 lidí ze tří domovů seniorů, v nichž byla kvůli výskytu koronaviru vyhlášena karanténa. Celkem v těchto domovech mohlo hlas odevzdat až 180 lidí. Volební účast tak byla na úrovni 13 procent. Mobilní volební tým přijel za voliči do krajských domovů seniorů v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku a v Polici nad Metují na Náchodsku a do soukromého domova důchodců Beránek v Úpici na Trutnovsku.

V Královéhradeckém kraji o místa v krajském zastupitelstvu usiluje 12 subjektů nabízejících voličům celkem 511 kandidátů. Vítězství obhajuje vládní hnutí ANO, které ale před čtyřmi lety po volbách skončilo v opozici. Současně se konají volby do Senátu ve volebních obvodech Hradec Králové, Trutnov a Rychnov nad Kněžnou.

ry dr
ČTK
Ilustrační foto