Pátek

30. října 2020

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Začalo druhé kolo senátních voleb, ve finále se utkají Mašek s Holáskem

9. 10. 2020

page.Name
Celkem jedenáct kandidátů se o minulém víkendu utkalo v prvním kole senátních voleb v obvodu číslo 45 Hradec Králové. Z tohoto klání vzešli dva finalisté, které se o senátorské křeslo utkají dnes a zítra. Vítězem prvního kola se stal s 19,54 procenty hlasů Jiří Mašek (ANO) a druhou příčku s 16,82 procenty obsadil nezávislý kandidát Jan Holásek (HDK+TOP+SE+Z+LE).

Voliči se mohou druhého kola zúčastnit dnes od 14 do 22 a zítra od 8 do 14 hodin s tím, že volebním lístky dostanou až na místě. Potom budou volební místnosti uzavřeny, hlasy sečteny a vyhlášeny výsledky, které rozhodnou, kdo z obou kandidátů se stane příštím senátorem za obvod 45 Hradec Králové.

Kandidát do Senátu Jiří Mašek

Oba kandidáti si pochvalovali vysokou účast voličů v prvním kole, která přesáhla 42 procent. „Vzhledem ke covidové krizi mě to trochu překvapilo, ale o to si toho víc cením. Je vidět, že mají voliči o dění ve svém městě i celém kraji zájem,“ řekl Mašek. Jeho protikandidáta Holáska volební účast v prvním kole nepřekvapila. „Byl souběžně s krajskými volbami, takže lidé volili i do Senátu,“ uvedl.

Politologové jsou nyní toho názoru, že o druhé kolo voleb do Senátu nebude takový zájem jako v kole prvním a účast bude nižší. Jak už jsme avizovali, volební lístky budou k mání až ve volební místnosti a občané je nedostanou poštou. Co chtějí oba finalisté prosazovat v případě, že budou na příštích šest let zvoleni do Senátu, prozradili včera pro Český rozhlas Hradec Králové.

Kandidát do Senátu Jan Holásek.

„Moje motivace, proč jít do Senátu, je zejména daná tím, že tři roky pracuji v Parlamentu ČR a podílel jsem se na řadě zákonů, třeba zbraňového či zdravotního. Chtěl bych být při tom, aby Senátem prošly. Chci, aby věci, na nichž jsem začal pracovat, se daly dokončit. Navíc jsem patriot a chtěl bych pracovat na úkolech pro region. Je tady řada věcí, které se dají v Praze pro náš region dohodnout a získat pro ně centrální podporu,“ prozradil Jiří Mašek, hradecký rodák, poslanec, zastupitel a bývalý ředitel krajské Zdravotnické záchranné služby  

Podle Holáska je hlavní rolí Senátu kontrola zákonů, které tam přijdou z Poslanecké sněmovny. Je přesvědčený, že jako právník, který má dlouholetou zkušenost nejen z domácího, ale také mezinárodního práva, k tomu může přispět a lidem pomoci. Senát považuje za pojistku demokracie.

Výsledky prvního kola senátních voleb v obvodu číslo 45 Hradec Králové.

V případě úspěchu ve druhém kole má tři zásadní vize. „Chtěl bych pomoci Hradci Králové k cestě kupředu a k rozvoji, dále se zasadit o to, aby byly přijaty zákony, jež zvýší dostupnost bydlení, a vtisknout funkci senátora moderní rámec, aby byl v regionu aktivním a efektivním ombudsmanem lidí a obcí v regionu, které v Senátu zastupuje,“ sdělil rovněž hradecký rodák, právník a zastupitel Jan Holásek.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Jiřího Maška a Jana Holáska