Pondělí

14. června 2021

Nyní

20°

Zítra

22°

Svátek má

On-line: Krajské volby skončily, vyhrála Koalice ODS, STAN, VČ před ANO 2011

3. 10. 2020

page.Name
Právě teď, tedy ve 14 hodin, se nejen v Hradci Králové, ale v celém kraji uzavřely a nyní se otevřely volební urny. O průběžných výsledcích krajských a také prvního kola senátních voleb Salonky budou průběžně čtenáře informovat v on-line přenosu. Než k tomu dojde, je nutné se vrátit do krajských voleb 2016.

Konečné výsledky do krajského zastupitelstva Královéhradeckého kraje a prvního kola senátních voleb přehledně v číslech.

18.40: Koalice ODS, STAN, VČ slaví! (viz video) V krajských volbách do zastupitelstva Královéhradeckého kraje zvítězila před druhým ANO 2011, třetí je Česká pirátská strana, následují Koalice ČSSD, Zelení, Koalice KDU-ČSL, VPM, Nestraníci, Koalice TOP 09, HDK, LES a Svoboda a př. demokracie (SPD).

18:20: Na základě našich propočtů obsadí v krajském zastupitelstvu počet mandátů: ODS 12, ANO 12, Koalice pro Královéhradecký kraj 4, Piráti 7, Spolu pro kraj 5, Spojenci pro Královéhradecký kraj 3 a SPD 3. Z 12 stran a hnutí se do krajského zastupitelstva nedostane 5 subjektů, například Trikolóra a komunisté.

18.10: Aktuálně: Lídr ANO, tohle je Královéhradecko Jaromír Dědeček a jeho názor na aktuální výsledek voleb. Jeho hnutí vKrálovéhradecký kraj 22,06 procenta, což je druhé místo. Sečteno je 98,70 procenta okrsků.

18.00 Aktuální atmosféra ve štábu koaliceTOP 09 - Královéhradecký kraj, Hradecký demokratický klub a LES. Zatím 5. místo s 7,79 procenta. Sečteno je 97,94 procenta hlasů. Vede ODS+STAN s 23,60, druhé hnutí ANO má 22,05 procenta.

17.15: Říjnový magazín Salonky vyrazil do volebních štábů v Hradci Králové, protože musí být všude, a to i při krajský i senátních volbách. V krajském městě vychází už více než rok a třináctým číslem vstoupil do druhého ročníku. Čtěte Salonky, i když jsou právě volby.

17.00: Stále také pokračují senátní volby. Situace je stále napínavá. Dlouhou dobu, kdy je sečtené 60 procent okrsků, stále vede s náskokem JIří Mašek z ANO, který v prvním kole senátních voleb v Královéhradeckém kraji zatím získal 21,71 hlasů.

16.45: Kamera na cestách po volebním Hradci Králové. Tentokrát se V 1 zastavila v sídle České pirátské strany. A jak se momentálně v krajských volbách vede? V průběžném hlasování je aktuálně na třetí příčce s 14,01 procenta hlasů.

16.30: Východočeská televize V 1 vyrazila do terénu a navštěvuje s kamerou volební štáby kandidujících stran a hnutí v právě probíhajících krajských volbách. Zavítala také do štábu Koalice ČSSD a Zelení v Hradci Králové, kteří mají v tuto chvíli 9,51 procent hlasů.Televize V 1 vyzpovídala současného hejtmana Jiřího Štěpána, který vede kandidátku s 19,45 procenta hlasů.  

16.20: V tuto chvíli je v krajských volbách aktuálně sečteno 58 procent hlasů a při voličské účasti přes 40 procent zatím vede Koalice ODS, STAN, VČ s 23,35 procent hlasů. Na kandidátce je jasně v čele její lídr Martin Červíček (na snímku) s 13,21 procenta hlasů.

16.00: Salonky jsou ve volebním boji, který teď vedou kandidáti v krajských a prvním kole senátních voleb on-line. Sledujte web a Facebook Salonek. Přinášíme rychlé a aktuální informace.

15.55: Podle volebního serveru po sečtení třetiny okrsků vedlo hnutí ANO v letošních regionálních volbách nadále v deseti krajích. V Královéhradeckém kraji koalice ODS, STAN a Východočeši, ve Středočeském kraji stále vedlo hnutí STAN, v Libereckém kraji Starostové pro Liberecký kraj.

15.30: Neobyčejná a napínavá bitva je nyní v průběhu senátních voleb. Minimálně čtyři kandidáti jsou vyrovnaní, i když Jiří Macek z hnutí ANO má určitý náskok. Sečteno je však teprve necelých deset procent hlasů.

15.25: Aktuální průběh voleb do krajského zastupitelstva Královéhradeckého kraje.

15.15: V Královéhradeckém kraji se podařilo nejrychleji sečíst výsledky krajských voleb členům okrskové volební komise v Běcharech na Jičínsku. Voleb se v obci s 214 voliči zúčastnilo 23,83 procenta z nich. Jednoznačně u nich zvítězilo hnutí ANO 2011, které dostalo přes 41 procent hlasů. Za ním s 16 procenty následovala koalice ČSSD a Zelených. ČTK to zjistila z webu www.volby.cz.

15.05: Souběžně z krajskými volbami se uskutečnilo také první kolo senátních voleb. Ve volebním okrsku 45 Hradec Králové je jedenáct kandidátů.

 14.50 V Královéhradeckém kraji jsou spočítány první dva okrsky, ve kterých odevzdalo své hlasy 79 lidí. Nejvíce hlasů získalo hnutí ANO (27 hlasů, 34,17 %), za ním koalice ODS+STAN+Východočeši (10 hlasů, 12,65 %).

14.45: V souvislosti s letošními volbami se na svém facebookovém profilu ohradil manažer a vysokoškolský pedagog Jindřich Vedlich z Hradce Králové. Vyjádřil totiž znepokojení nad tím, že mu stát znemožnil využít základní právo dané ústavou, tedy svobodně volit s tím, že toto právo spolu s dalšími kamarády ve Stávkovém výboru v roce 1989 pomáhal obnovit.

„V noci ze čtvrtka na pátek mně bylo sděleno, že jsem pozitivní na covid. V pátek jsem volal na Krajský úřad a požadoval, abych mohl speciálně odvolit. Bylo mi sděleno, že to již nejde, protože se to prý muselo nahlásit do čtvrtečních 20 hodin, vyplývá to ze současné legislativy a že s tím již nejde nic dělat! Klidně jsem mohl volit do přenosné urny až například v sobotu v 13.45, měli mi to nějak zajistit. Je mi teď nejenom mizerně fyzicky, ale jsem znechucen i psychicky. Toto zpochybňuje legitimitu voleb,“ napsal na Facebook Vedlich.

14.30: Zatím se sice neví, jaka bude účast voličů v letošních krajských volbách, pro porovnání přinášimě informace, jak to bylo v tomto ohledu v těch minulých. Těch se v Královéhradeckém kraji mohlo podle seznamu voličů zúčastnit celkem 444 612 občanů. Do volebních místností jich pak dorazilo 165 964, což bylo 37,33 procenta.

Platných hlasů pak bylo odevzdáno 163 079, což z celkového počtu odevzdaných obálek činilo 98,38 %. Počet hlasů, který propadl (tedy které získaly subjekty se ziskem nižším než 5 procent), byl 8300 (5,1 %). Díky tomu bylo složení krajského zastupitelstva velice pestré a nedošlo k větší mandátové bonifikaci stran, na úkor těch, které se do krajského zastupitelstva nedostaly.

14.00: Na krajském úřadě Královéhradeckého kraje dosluhuje pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09. Volby v kraji před čtyřmi lety však vyhrálo hnutí ANO se ziskem 25,18 a 13 mandáty. Pětice zmíněných subjektů však obešla vítěze voleb a dohodla se na většinové koalici. Přestože jí někteří kritici předpovídali jepičí život, vydržela po celé čtyřleté období. V jejím čele stál hejtman Jiří Štěpán z ČSSD, jeho 1. náměstkem pak byl Martin Červíček z ODS.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera, Patrik Jandejsek