Čtvrtek

24. června 2021

Nyní

21°

Zítra

16°

Svátek má

Po 20 letech nezasedne v zastupitelstvu KSČM, získala jen 4,5 procenta

4. 10. 2020

page.Name
Propadák. V minulosti byla Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) zvyklá, že její členové pravidelně usedali do křesel krajského zastupitelstva, tentokrát je všechno jinak. O víkendových volbách v Královéhradeckém kraji totiž KSČM získala pouze 4,5 procenta hlasů a po 20 letech nebude zasedat v zastupitelstvu kraje.

Podle předsedkyně královéhradeckého Krajského výboru KSČM Věry Žižkové má volební neúspěch několik příčin. Například se podle ní negativně projevilo to, že voliči KSČM jsou vyššího věku a k volbám jich letos tolik nepřišlo. „Naše voliče také částečně přetahuje hnutí ANO. Ani volební kampaň, kdy jsme zvyklí chodit mezi lidi, v nynější době pandemie moc nešla dělat,“ řekla Žižková.

Pozici KSČM podle ní nepomohly ani předvolební průzkumy předpovídající komunistům slabý výsledek. Řadu lidí to prý mohlo od volby komunistů odradit. Krajské vedení strany bude, jak dále Žižková uvedla, příčiny neúspěchu analyzovat a poznamenala, že celostátní volební neúspěch strana jistě bude řešit i na sjezdu plánovaném na listopad. „Určitě se to tam bude probírat,“ dodala.

Největší vliv v Královéhradeckém kraji měli komunisté v letech 2012, kdy  získali přes 19 procent hlasů vytvořili vládní dvojkoalici s ČSSD. A také ve volbách následujících v roce 2016.  Tehdy KSČM v kraji získala devět procent hlasů a skončila v opozici. Lídrem strany v letošních volbách byl poslanec Zdeněk Ondráček.

Na druhém místě byla ředitelka mateřské školy Petra Zakouřilová (bezpp.), na třetím podnikatel a místopředseda ÚV KSČM Václav Ort. Před čtyřmi lety komunisty do voleb vedl tehdejší náměstek hejtmana Otakar Ruml, který letos již nekandidoval.

ry dr
ČTK
Ilustrační foto: fbcdn.net