Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Koncipient se vydával za advokáta a poskytoval za peníze právní služby

17. 6. 2020

page.Name
Poprvé byl dvaatřicetiletý muž obviněn z trestných činů zpronevěra a neoprávněné podnikání. Nyní mu navíc přibyl přečin neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Jako zaměstnanec na pozici advokátního koncipienta jedné hradecké advokátní kanceláře přebíral od klientů za poskytnuté právní rady platby.

Ty však před svým zaměstnavatelem tajil, peníze do pokladny ani do účetnictví nezanesl a ponechával si je pro vlastní potřebu. Během necelých dvou let svého zaměstnavatele poškodil o více než 180 tisíc korun. „Dále falšoval podpisy zaměstnavatele na plných mocích k zastupování, které udělovali jednotliví klienti a ty zastupoval sám bez vědomí zaměstnavatele,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Tímto způsobem 45 lidem poskytnul nebo přislíbil poskytnout právní služby, kdy jednal samostatně vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, přestože věděl, že není zapsán v seznamu advokátů České advokátní komory a neměl tedy k takovému jednání oprávnění. Touto cestou si přišel na téměř 280 tisíc korun.

„Používáním přístupového hesla svého zaměstnavatele do jedné centrální databáze neoprávněně získával data, která následně využíval pro svoji potřebu,“ dodala k činům koncipienta mluvčí policie. Obviněnému muži nyní hrozí vězení v rozmezí od jednoho roku do pěti let.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto