Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Krajský soud uznal vinnými všech 27 obžalovaných v kauze podvodů

16. 6. 2020

page.Name
Všech 27 obžalovaných fyzických a právnických osob bylo dnes Krajským sudem v Hradci Králové uznáno vinnými z případu údajných dotačních podvodů. Dvěma vyměřil po pěti letech vězení, 13 uložil podmíněné tresty. V této souvislosti padly i peněžité tresty v rozmezí od 15 do 100 tisíc korun a zákazy činností. Některé firmy, které byly jako „prázdné skořápky“, soud zrušil, jiné dostaly zákaz žádat a přijímat po dobu několika let dotace. Tři obžalované soud části obžaloby pro nedostatek důkazů zprostil. Rozsudek není pravomocný.

Nejpřísnější nepodmíněné tresty dostali Jitka Walterová a Jan Řezáč včetně peněžitého trestu – obžalovaná 50 tisíc a obžalovaný 40 tisíc korun. Zároveň se zprošťující část výroku týkala těchto dvou obžalovaných a ještě jednoho. „Bylo prokázáno, že při realizaci sedmi vzdělávacích projektů byly uváděny nepravdivé údaje a neoprávněně vylákávány dotační prostředky k jinému než určenému účelu. Z části šlo o zcela fiktivní projekty, dílem o projekty, kde sice byla ustanovena cílová skupina, ale z profesního hlediska neodpovídala tomu, co bylo v žádosti o dotaci deklarováno,“ prozradil ČTK státní zástupce Petr Kouble.

Podle soudu bylo na sedm vzdělávacích projektů neoprávněně čerpána dotace z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Škoda podle spisu přesahuje 10 milionů korun, další jednání obžalovaných podle státního zástupce směřovalo ke škodě přesahující dva miliony korun. K tomu nedošlo, protože krajský úřad vyplácení dotací zastavil. „Byly nárokovány částky, které reálně vyplaceny nebyly, takže další škoda nevznikla, ale jednání bezprostředně k tomu směřovalo,“ řekl státní zástupce.

Obžalovaní stanuli před soudem kvůli dotačnímu podvodu nebo poškozování zájmů Evropské unie z období 2012 až 2015. Z obžaloby vyplývá, že nedodrželi dotační podmínky a vykazovali fiktivní kurzy, například v gastronomii, v péči o seniory nebo při školení záchranářů. Kurzy se neuskutečnily, případně v rozporu s dotačními podmínkami. V případu figuruje 18 fyzických a devět právnických osob. Obžaloba označila za hlavní obžalované a organizovanou skupinu tři fyzické osoby, z nichž jedna je po smrti, a společnost Poradea a Česko-polská akademie celoživotního vzdělávání.

Těmto obžalovaným hrozilo až deset let vězení a podle spisu mezi nimi existovala dělba funkcí. Obžaloba za hlavního strůjce podvodů označila jednoho z těchto tří lidí, podnikatele, který je po smrti. V jeho případě bylo stíhání zastaveno. Figuruje ve všech sedmi projektech. Obžaloba ho vinila z toho, že hrál roli zprostředkovatele a administrátora dotací s tím, že přes nastrčené lidi vylákal z krajského úřadu dotace na školení. Ostatním obžalovaným hrozilo většinou až osm let vězení.

Případ míří i do prostředí Horské služby ČR. Tato organizace ale nepatří mezi hlavní obžalované. To platí i o obžalovaných současných či bývalých členech. Horské službě uložil soud peněžitý trest 20 tisíc korun, organizace dotaci již dříve vrátila. V odůvodnění také soud zmínil, že v souvislosti s projednávaným případem zpočátku „naprosto selhal systém kontroly“ krajského úřadu. „Pokud seděly papíry, bylo vše v pořádku. Neexistovalo, aby se kontrolovalo, jak školení probíhají,“ nechal se slyšet předseda senátu Petr Mráka.

Tomáš Kučera sd hj jw
ČTK
Ilustrační foto