Sobota

21. května 2022

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Alkohol je u každé 15 nehody! Policisté si posvítí na opilé i zdrogované řidiče

17. 7. 2020

page.Name
Na silnicích Královéhradeckého kraje se od začátku letošního roku do poloviny července stalo celkem 2531 dopravních nehod, při nichž přišlo o život celkem 15 osob. Alkohol byl zjištěn u 153 účastníků dopravních nehod. „K intenzivním kontrolám řidičů pod vlivem alkoholu či drog přistoupí policisté počínaje dnešním dnem po celém kraji,“ upozornila policistka Magdaléna Vlčková.

Podle ní neukáznění řidiči usedají pod vlivem alkoholu a drog neustále za volant a svým chováním ohrožují další účastníky silničního provozu. „Přestože dopravní policisté v celém kraji strávili letos v přímém výkonu služby už téměř 107 tisíc hodin, z nichž více než 20 tisíc odsloužili v nočních hodinách, stále zbytečně na silnicích umírají další lidé. Letos už vyhaslo v celém kraji 15 lidských životů,“ připomenula policistka.

V příštích hodinách a dnech proto bude veřejnost policisty vídat na silnicích po celém kraji mnohem častěji. Hlídky budou mobilní a z taktických důvodů budou měnit svá stanoviště. Kontroly budou provádět na všech typech komunikací, tedy například i na dálnici D11. Do začátku akce se zapojí téměř 200 policistů, kteří se u řidičů zaměří na dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a návykových látek před a v průběhu jízdy, v hledáčku budou rovněž cyklisté či motorkáři.

„Cílem této dopravně bezpečnostní akce není znepříjemňovat cestování poctivým řidičům. Právě ty chtějí policisté ochránit před těmi, kteří usedají za volant pod vlivem alkoholu a drog či jiným způsobem ohrožují bezpečnost silničního provozu a jsou pro ně tedy přímou reálnou hrozbou,“ vysvětlila Vlčková.

Řidiči pod vlivem alkoholu hrozí finanční sankce v rozpětí od 2500 do 20 tisíc korun, zákaz činnosti od šest měsíců až do jednoho roku a přičtení sedmi trestných bodů. V případě, že se řidič odmítne podrobit dechové zkoušce, odběru krve či testování cestou tak zvaného drug testu, předává se případ k dořešení správnímu orgánu, kde mu hrozí sankce od 25 do 50 tisíc korun, od jednoho do dvou let zákaz činnosti a přičteno bude sedm trestných bodů. 

Několik případů z nedávné doby, kde byl u účastníků dopravních nehod zjištěn alkohol:

https://www.policie.cz/clanek/motorkar-riskoval-pri-predjizdeni.aspx
https://www.policie.cz/clanek/s-vozidlem-narazila-do-altanu.aspx
https://www.policie.cz/clanek/opet-alkohol-za-volantem-312193.aspx
https://www.policie.cz/clanek/automobil-spadl-z-mostu.aspx

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Policie ČR