Čtvrtek

24. června 2021

Nyní

20°

Zítra

16°

Svátek má

Tři ženy s vidinou společného života poslaly podvodníkům statisíce

20. 11. 2020

page.Name
Ženy ve věku 76, 47 a 71 let, bydlící na Hradecku, naletěly s představou společného života podvodníkům poslaly celkem zhruba 1,4 milionu korun. Nyní nezávisle na sobě na policii podaly oznámení o podvodu.

„První dvě ženy v srpnu začaly na sociálních sítích komunikovat s neznámými lidmi. Jeden vystupoval jako americký vojenský lékař – kardiochirurg a druhý ortoped. Po nějaké době v ženách oba vojáci vyvolali vidinu společného života a pod různými záminkami z nich vylákali peníze,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Kardiochirurg prý poslal balík s listinami, za který se měl zaplatit poplatek 14 700 eur. Ortoped zase balík s penězi, za který druhá žena poslala v několika platbách dohromady 800 tisíc korun. Vždy po ženách po zaplacení jedné částky žádali další a další kvůli různým problémům s doručením.

„Samozřejmě po příjezdu do České republiky jim oba „lékaři“ přislíbili celou částku uhradit. Bohužel ani jedna z nich se nedočká ženicha a s největší pravděpodobností ani navrácení peněz,“ konstatovala mluvčí. Další prípad oznámila dnes jednasedmdesátiletá žena se seznámila v září na sociálních sítích s admirálem londýnské plavební společnosti, jehož loď pluje do Austrálie.

„O několik dní později měla mít loď nějaké problémy, a proto ženu požádal o převzetí balíku s cennostmi. Tak jako vždy bylo potřeba zaplatit za doručení. Žena doručovací společnosti během 14 dnů zaplatila ve třech platbách celkem 6900 euro. Admirál měl být dokonce vzat do vazby a měl potřebovat peníze na obhájce," dodala policistka. Žena však ze společného manželského účtu již naštěstí nic neposlala a podezření z podvodu oznámila.

Kriminalisté v těchto případech zahájili úkony trestního řízení ve věci podvodu, za který „kardiochirurgovi“ hrozí trest odnětí svobody jeden až pět let a „ortopedovi“, protože se podvodu dopustil v době nouzového stavu, dva až osm let vězení.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto