Pondělí

17. ledna 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

V množírně se ve výkalech pohybovaly desítky psů, putovali do útulku

2. 11. 2020

V množírně se ve výkalech pohybovaly desítky psů, putovali do útulku 822 snímků
Policie na základě oznámení Krajské veterinární správy zasahovala v jednom rodinném domě na Hradecku, kde bylo větší množství psů chovaných v nevhodných podmínkách. „Na místě nalezení psi byli chováni v několika místnostech buď volně, nebo v klecích,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Čivavy, stafordi a buldočci se pohybovali ve svých výkalech a všude se šířil nesmírný zápach. Rozhodnutím správních orgánů bylo více než sedm desítek psů umístěno do náhradní péče. Se souhlasem státního zástupce byla v domě provedena domovní prohlídka, při které policie zajišťovala potřebné podklady pro případné trestní řízení.

„V současné době čekáme na závěry odborného vyjádření veterinární stanice, na jehož základě se rozhodne, zda se majitelé dopustili nějakého trestného činu,“ dodala mluvčí policie Kormošová. Jak jsme již uvedli, psi putovali do hradeckého útulku, který je u Lesního hřbitova. Vzhledem k tomu, že jeho kapacita útulku nedostačující, hledá město možnosti, kam ještě zabavené psy umístit.

Snaží se pomáhat také široká veřejnost s nabídkami adopce. K té ale dojít nemůže, protože psi jsou stále ve vlastnictví soukromého majitele. „Vznikla nám tady poměrně nepříjemná situace. Poskytnutí azylu zabaveným psům z množírny není v žádném případě základní povinnost města. Zvířata byla umístěna do útulku do předběžné náhradní péče na návrh Krajské veterinární správy. Dokud to půjde, tak se samozřejmě o psy postaráme, ale je nutné přiznat, že je to velmi náročné,“ řekla náměstkyně primátora Věra Pourová.

Podle ní náročnost nespočívá pouze z pracovního hlediska, ale také ekonomického. Útulek totiž musí zajistit nemalému množství psů stravu, vodu a náklady spojené s pobytem. „Zatím bylo odhadnuto, že náklady za sedm desítek psů činí přibližně 22 tisíc korun za den,“ dodala náměstkyně primátora. Hradecký útulek tak dočasně stopl příjem psů.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR