Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Obří kauza: Jednadvacet lidí bylo obviněno za intriky v insolvenčních řízeních

2. 12. 2020

page.Name
Svým rozsahem jde o největší kauzu, kterou se královéhradečtí kriminalisté v novodobé historii zabývali, neboť samotný spis včetně příloh čítá více než čtyřicet tisíc stran. Speciální vyšetřovací tým ALFA Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje se případu věnoval necelých pět let a nyní byla obsáhlá kapitola uzavřena návrhem na podání obžaloby na 21 osob k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

Komplikovaný případ údajných zmanipulovaných insolvenčních řízení byl tedy ukončen.  V dubnu roku 2016 z rozhodnutí státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze kriminalisté obdrželi spis z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality SKPV Policie ČR, který v té době obsahoval obvinění dvanácti fyzických osob ze zmanipulování a zinscenování insolvenčních řízení.

Speciální skupina kriminalistů provedla řadu úkonů, které pomohly s objasněním skutečností vztahujících se k danému trestnímu spisu. Vzhledem k tomu, že trestná činnost související s tímto případem přesáhla hranice České republiky, ocenili jsme významnou a přínosnou součinnost od jednotlivých států, zejména Slovenska, Kypru, Velké Británie nebo Kanady.

Při vyšetřování byla rozšířena obvinění z původních dvanácti fyzických osob na celkem 16 fyzických osob a pět právnických. „Podle našich zjištění měla být činnost organizované skupiny zaměřena na soustavné páchání úmyslné trestné činnosti. Skupina obviněných se podle našich závěrů měla cílit na zinscenování insolvenčního řízení za účelem neoprávněného nátlaku a dosažení neoprávněného zisku,“ přiblížila případ mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Dále podle ní skupina manipulovala insolvenční řízení s důrazem na vyvádění zbylého majetku ze společností nacházejících se v úpadku a ovládaných jednou z obviněných osob. Následně měla skupina osob U těchto společností v úpadku bylo rovněž manipulováno a ovládáno insolvenční řízení včetně dosazení spřízněného insolvenčního správce, který byl pasivní a nenapadal provedené vyvedení majetku z majetkové podstaty úpadců.

Trestnou činností měla vzniknout škoda přesahující 161 milionů korun. V rámci prováděných úkonů byl zajištěn majetek, zejména nemovitosti, majetková práva k akciím či peněžní prostředky na účtech obviněných. Podle dřívějších informací jsou mezi obviněnými podnikatel Petr Sisák, advokát Ivo Hala či bývalá českobudějovická soudkyně Marie Červinková. Hala i Sisák obvinění dříve odmítli a označili jej za nesmyslné.

Mezi obviněnými figuruje i společnost Via Chem Group. Firma v únoru 2018 obvinění odmítla. Označila ho za účelový krok, který má komplikovat v roce 2014 zahájené insolvenční řízení Via Chemu a blokovat reorganizační plán. Reorganizace Via Chemu, který měl závazky za dvě miliardy korun, byla završena loni. Věřitelé si vybrali buď peněžní platbu, nebo akcionářský podíl. Firma mohla opět začít fungovat jako standardní obchodní společnost.

V uplynulých dnech bylo Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze předán trestní spis společně s návrhem na podání obžaloby 21 osob, které se měly dopustit celkem 13 trestných činů. „Hlavní aktéři, kteří jsou obviněni pro nejzávažnější zločiny, mohou čelit v případě uznání viny vysokým trestům, a to v rozmezí od 10,5 do 16 let,“ upozornila mluvčí policie.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR