Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Advokát mohl způsobit miliónové škody, skončilo sedmileté vyšetřování podvodu

1. 10. 2020

page.Name
Případ podvodu ve stádiu pokusu s návrhem na podání obžaloby. Tímto verdiktem byl po sedmi letech ukončen případ jednašedesátiletého již bývalého advokáta z Hradce Králové, který zastupoval na základě plné moci jednu zahraniční firmu.

„V roce 2013 nechal sepsat notářský zápis o uznání závazku z peněžité pohledávky ve výši téměř 18,5 milionu korun, do kterého bez souhlasu, vědomí a fakticky v přímém rozporu se zájmy společnosti. Do zápisu záměrně včlenil povinnost uhradit dlužnou částku do deseti dnů od sepsání smlouvy. Při nezaplacení dluhu pak povinnost za každý den prodlení uhradit smluvní pokutu ve výši půl procenta dlužné částky a více než osm procent ročně jako úrok z prodlení,“ přiblížila případ mluvčí policie Iva Kormošová

Během 60 dní tak měla firma na úrocích zaplatit téměř o 5,8 miliónu korun více. K uhrazení této sumy nedošlo na základě rozhodnutí soudu v roce 2015 o zastavení exekuce. Advokát měl profitovat z vymožené částky. „Vyšetřování trvalo dlouho proto, že šlo o zahraniční firmu. Několikrát muselo být vyžádáno poskytnutí mezinárodní právní pomoci. Proti různým rozhodnutím bylo podáno několik stížností, musel být vypracován posudek znalcem z oboru ekonomika a také odborné vyjádření týkající se analýzy dat,“ uvedla mluvčí.Ze znaleckého posudku navíc vyplynulo, že pokud by se dlužné období počítalo až do zahájení trestního řízení zhruba 4,5 měsíce, dlužná částka by se vyšplhala na téměř 13,6 miliónu korun. Obviněný muž byl za stejný čin již loni odsouzen k podmíněnému tříletému trestu. Muži v současné době hrozí za spáchání trestného činu podvod pobyt ve vězení od pěti do deseti let.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto