Středa

10. srpna 2022

Nyní

14°

Zítra

13°

Svátek má

Další sebevražda? Z Bílé věže spadla dvacetiletá žena, na místě zemřela

29. 9. 2020

page.Name
Bílá věž v centru Hradce Králové není jen dominantou města a turistickou atrakcí s krásnými výhledy do okolí, ale také objektem vyhledávaným sebevrahy. Dnes krátce před půl druhou odpolední zde došlo k tragické události. Z vrcholu věže totiž spadla dvacetiletá žena, která na místě zemřela. Zda šlo skutečně o sebevraždu, je předmětem vyšetřování. „Nařízena byla soudní pitva,“ oznámila policejní mluvčí Iva Kormošová.

Ať už šlo o neopatrnost či záměr mladé ženy, jedno je jisté. Dvaasedmdesát metrů vysoká Bílá věž stojící na jihozápadní straně Velkého náměstí v bezprostřední blízkosti katedrály svatého Ducha, není dostatečně zabezpečena, aby k takovým tragickým událostem nedocházelo. Vzhledem k tomu, že ochoz není zabezpečen sítí, ale pouze zábradlím, které lze snadno přelézt, sebevrazi tak mají „cestu na věčnost“ usnadněnou. Od roku 2016 jde o o pátý osudový případ.

První sebevrahem byl v květnu toho roku pětačtyřicetiletý muž. Rok na to pětadvacetiletá dívka, v roce 2018 čtyřiatřicetiletý muž a loni šestapadesátiletá žena. Jediným motivem byla sebevražda. Po loňské sebevraždě ženy, která se vrhla z ochozu věže, se tento problém opět dostal na pořad dne. To tehdy potvrdil i Petr Vinklář, vedoucí odboru kanceláře primátora.

„V současné době to je ve fázi projednávání, zjišťování případných nákladů. V této věci by se měli sejít zástupci magistrátu, památkářů, architektů a možná také v oblasti bezpečnosti hasičů i policie,“ řekl nám na začátku letošního roku Petr Vinklář, vedoucí odboru kanceláře primátora. Kromě toho uvedl, že se řeší případné zabezpečení sítěmi, kamerami a podobně.

„Zatím ale není o ničem rozhodnuto. Není to uzavřené, ale je potřeba si říci, že to problém nevyřeší a lidé, kteří chtějí ukončit svůj život, půjdou jinam. Samozřejmě tyto tragické případy dělají Bílé věži špatnou reklamu,“ dodal. A od té doby nenastal v řešení zabezpečení Bílé věže žádný oficiální a hmatatelný posun, o čemž svědčí i dnešní tragický případ.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz