Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Příslib společného života, žena poslala dvěma nápadníkům statisíce

23. 9. 2020

page.Name
Podvod jako hrom! Stalo se to zhruba před rokem, kdy se čtyřicetiletá žena z Hradecka na sociálních sítích seznámila s chirurgem americké armády, který byl na misi v Afgánistánu. „Navázali spolu kontakt a po nějaké době měl za ní do České republiky přijet. Aby ho však pustili, musela mu poslat peníze,“ nastínila začátek podvodu policejní mluvčí Iva Kormošová.

Ten pak pod různými záminkami, jako například, že je postřelen a potřebuje peníze na léčbu, kvůli zranění mu propadla letenka, proto potřebuje další peníze na novou, z důvěřivé ženy vylákal 730 tisíc korun. Další milion, který potřeboval na vykoupení ze zatčení, mu již neposlala a přestala s ním komunikovat.

To ale pro ni nebylo dostatečným odstrašujícím ponaučením. „O půl roku později se ji ozval na seznamce další americký voják, tentokrát působící na misi v Sýrii. Opět sliboval společný život. Na letenku, zavazadla, rozvodové dokumenty a podobně z ní vylákal 700 tisíc korun. Jelikož se muže nedočkala, přišla věc oznámit policii,“ přiblížila mluvčí druhý případ.

Z doložených dokumentů vyplynulo, že žena si většinu peněz půjčila u nebankovních společností. Policisté v této souvislosti zahájili úkony trestního řízení pro zločin podvod, za který hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

DOPORUČENÍ POLICIE 

 • dobře zvažte, zda přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu
 • dávejte si pozor na sliby týkajícího se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí
 • protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby milými slovy, komplimenty, lichotkami
 • pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka, například lékaře, architekta, vojáka, specialisty…
 • bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu
 • předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje
 • své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců
 • po určité době přichází se svými požadavky, a to formou finanční pomoci, například na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání…

  Hynek Šnajdar
  hynek@salonkyhk.cz
  Ilustrační foto