Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

13°

Svátek má

Na zahradě domu na Hradecku chytili metrovou krajtu královskou, unikla z terária

30. 7. 2021

page.Name
K neobvyklé situaci museli vyjíždět policisté a hasiči na Hradecku. V Chlumci nad Cidlinou, nedaleko krajského města, totiž překvapila obyvatele rodinného domu zhruba metr dlouhá krajta královská. Škrtič se dostal na zahradu po úniku z terária. Oznamovatel případu společně se sousedem hada odchytili do krabice a nikomu se nic nestalo.

„Nejedovatého hada policisté převzali a zajistili mu odbornou péči u herpetologa, ne však na dlouho. Na linku 158 se telefonicky ozvala jeho majitelka, která hlásila útěk krajty, jež se nedopatřením dostala ven z terária,“ řekla mluvčí policie Eva Prachařová. Policisté po ověření všech okolností, že had v době svého pobytu na svobodě nikoho neohrozil, krajtu vrátili chovatelům.

„Na místě vyzvali chovatele k důkladnějšímu zabezpečení a celou situaci vyřešili domluvou,“ dodala Prachařová. Podle mluvčí krajských hasičů Martiny Götzové byl had při příjezdů hasičů na místo už v krabici. „Had měřil asi jeden metr. Operační středisko hasičů se spojilo s herpetologem a přes fotografii pořízenou na místě určil, že jde o krajtu královskou,“ uvedla Götzová.

Krajta královská je škrtič a loví tak, že oběť udusí smyčkami svého svalnatého těla. Vyznačuje se minimální agresivitou a je spíše plachá. Hasiči a policisté v Královéhradeckém kraji pomáhali v létě s odchytem plazů už několikrát, většinou šlo o nejedovaté užovky. Svým výrazným zbarvením přesto vzbuzují u některých lidí strach. Dramatický případ řešili zdravotníci v kraji na začátku července, kdy na Broumovsku uštkl neznámý had dítě. Bylo v ohrožení života. Záchranáři dítě převezli vrtulníkem do nemocnice.

ČTK
Ilustrační foto: Facebook komunita Krajta královská