Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Muž policii při zbraňové amnestii odevzdal tank a samohybné dělo

7. 4. 2021

page.Name
Muž z Královéhradecka policii při nynější zbraňové amnestii odevzdal tank T 34/85 a samohybné dělo SD-100. Oba obrněnce držel od 90. let minulého století legálně, ale měl pochybnost, zda jsou obě zbraně dostatečně podle současných předpisů znehodnocené. Proto využit zbraňové amnestie a vše policii preventivně nahlásil. ČTK to dnes řekla mluvčí policie Iva Kormošová.

Policejní specialisté ve spolupráci s vojáky tank i dělo, které byly bez původních dokladů, prohlédli a zjistili, že zbraňové systémy jsou znehodnocené a neschopné střelby. Jejich znehodnocení však podle policie není takové, aby odpovídalo platné právní úpravě. Obrněnce se tím podle policie přesunuly z kategorie bezpečnostní materiál do kategorie zakázané zbraně.

Tank i dělo nechali policisté u jejich původního majitele. "Jsou u něj řádně zabezpečené a nejsou nebezpečné," uvedla mluvčí.

Muž si podle ní hodlá obě zbraně nechat dodatečně znehodnotit tak, aby vše odpovídalo předpisům. To bude podmínkou pro to, aby je mohl nedále vlastnit.

Zbraňová amnestie trvá od konce ledna do konce července. Lidé při ní mohou bez vysvětlování a bez postihu odevzdat nelegálně držené zbraně. Mohou také požádat o zaregistrování nelegálně držené zbraně a legálně si ji ponechat.


ČTK
Foto: Policie ČR