Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Muži okrádali seniory a způsobili škodu 240 tisíc, po starším se pátrá

19. 4. 2021

page.Name
Vyšetřovatel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje v těchto dnech obvinil dva muže ve věku 19 a 39 let z krádeže a podvodu. Starší je navíc obviněn z porušování domovní svobody. Oběma je kladeno za vinu, že během dvou měsíců na konci minulého roku v celé republice pod různými záminkami obelstili devět občanů ve věku od 71 do 91 let.

„Jezdili po vesnicích, kde si vytipovali dům, u kterého zaparkovali. Mladší muž zůstal v autě a druhý šel zkusit „štěstí“. Pod smyšlenou záminkou, že veze jejich synovi zboží, většinou šlo o mobilní telefony, požadoval peníze. V některých případech, aby vzbudil důvěru, předstíral telefonní hovor s jejich synem. Nejenže se mu podařilo vylákat peníze, ale z domů si odnášel mobilní telefony, peněženky i platební karty,“ popsala případ policejní mluvčí Iva Kormošová.

Seniorům způsobil škodu za téměř 240 tisíc korun. „Pouze jedna žena, protože neměla žádného syna, podvodníkovi „nesedla na lep“ a požadované peníze – 15 tisíc korun – mu nedala. Nejvyšší škodu, 100 tisíc korun, způsobil nejstarší ženě, která několik dní po okradení bohužel zemřela,“ uvedla mluvčí.

Vyšetřováním bylo zjištěno, že popis podezřelých poskytnutý poškozenými se ve velké míře shodoval, seděl i na nedávno propuštěného muže z vězení. Starší z obviněných si za trestnou činnost na seniorech ve vězení odpykal tří a půl letý trest, odkud bylloni  na konci června podmínečně propuštěn s uloženou povinností navštěvovat probační a mediační službu. Tam se dostavil naposledy v listopadu a od té doby se po něm slehla zem.

Po Alexanderu Danielovi, staršímu z dvojice, který má zhruba 173 centimetrů vysokou obézní postavu, hnědé oči a krátké šedé vlasy, bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Protože je předpoklad, že opustil republiku, je na něj vydán i evropský zatýkací rozkaz. Mladší z mužů je stíhán na svobodě. Policie vyzývá občany, které navštívil hledaný muž, nebo by mohl někdo podat informaci o jeho pobytu, ať zavolá na linku 158, nebo se dostaví na jakoukoliv služebnu,“ dodala Kormošová.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR