Čtvrtek

28. září 2023

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Za dvojnásobnou vraždu poslal krajský soud muže do vězení na doživotí

12. 4. 2021

page.Name
Odsouzený Karel Šťovíček loni v létě uškrtil na Semilsku dvě ženy. Dnes ho Krajský soud v Hradci Králové poslal za mříže vězení na doživotí. Obžalovaný i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání.

Podle soudu muž zavraždil první ženu v noci na 26. července v obci Rovensko pod Troskami a druhou krátce po půlnoci 5. srpna v Turnově. S oběma ženami měl předtím sex, vyplynulo z obžaloby. „Vinu uznal, souhlasil s trestem,“ řekl mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek. Soud verdiktem schválil dohodu o vině, trestu a náhradě škody, která byla uzavřena dnes mimo hlavní líčení mezi státní zástupkyní a obžalovaným. Pozůstalým má zaplatit více než 5,2 milionu korun.

„Pro výkon výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí se zařazuje do věznice se zvýšenou ostrahou,“ uvedl soud. Šťovíček se činů dopustil, přestože v roce 1999 byl za vraždu již odsouzen. Tehdy ho soud potrestal za vraždu důchodce na Semilsku čtrnáctiletým vězením. Navíc tehdy dostal dva roky vězení za vyhrožování soudci.

Doživotní trest si podle statistiky Vězeňské služby České republiky odpykává 44 lidí, z toho tři ženy. Dosud poslední doživotní trest hradecký krajský soud vynesl 16. října 2018, a to v případu loupežné vraždy muže u Lázní Bělohrad na Jičínsku, za přípravu či pokusy vražd dalších tří lidí a za nedovolené ozbrojování. Doživotí tehdy dostali Jaroslav Janák a jeho bývalá manželka Petra. Jejich komplic dostal osm let vězení. Loni Ústavní soud Janákovým snížil doživotní tresty na 30 a 28 let.

ČTK
Ilustrační foto