Neděle

2. října 2022

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Po několika letech rozuzlení, krajský soud potvrdil tresty v kauze Silvatres

21. 1. 2021

page.Name
Odsuzující rozsudky královéhradeckého okresního soudu v kauze bývalého hejtmana kraje Pavla Bradíka (ODS) dnes potvrdil Krajský soud v Hradci Králové. Obžaloba Bradíka společně s bývalým krajským radním Jiřím Vamberou a dvojicí úředníků kraje viní z pletich při veřejné soutěži.

Obžaloba souvisí s firmou Silvatres založenou krajem, která měla zpracovávat odpad z těžby dřeva. Kauzu řešily soudy několik let. Bradík byl prvním hejtmanem hradeckého kraje, a to v letech 2000 až 2008. Odvolací krajský soud dnes odvolání všech obžalovaných proti odsuzujícímu rozsudku Okresní soudu v Hradci Králové zamítl.

„Odsuzující rozsudek Okresního soudu v Hradci Králové je tak pravomocný, žádný řádný opravný prostředek není přípustný,“ řekl mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek. Z mimořádných opravných prostředků je možné už jen dovolání k Nejvyššímu soudu.

Okresní soud loni v březnu všechny obžalované potrestal za trestný čin pletichy při veřejné soutěži nebo veřejné dražbě spáchaný ve spolupachatelství dvouletým vězením s podmíněným odkladem na tři roky a zákazem výkonu funkce spojené se zadáváním a rozhodováním o veřejných zakázkách na tři roky.

„Poškozený Královéhradecký kraj byl se svým nárokem na náhradu škody odkázán na řízení ve věcech občanskoprávních,“ prozradil Kulhánek. Projekt Silvatres začalo v roce 2007 připravovat vedení kraje v čele s ODS. Firma však fakticky vznikla na jaře 2009 za krajské vlády vedené ČSSD. Trestní oznámení na tehdejšího hejtmana Lubomíra France (ČSSD) a další lidi z tehdy nového krajského vedení policie už dřív odložila.

Obžaloba viní čtveřici z toho, že od konce roku 2007 a v roce 2008 ušila na míru výběrové řízení firmě D&D Projekt. Šlo o tendr na získání know-how pro zpracování takzvané odpadní dendromasy, tedy zbytků po těžbě v lese. Podle spisu si obžalovaní zvolili firmu, která vyhraje, zatímco ostatní účastníky tendru záměrně vybrali tak, aby nepředstavovali konkurenci. Kraji podle obžaloby nevznikla žádná škoda a nikdo z obžalovaných z toho neměl žádný prospěch.

ČTK
Ilustrační foto