Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

V kraji loni klesla kriminalita, nejvíce u nejzávažnějších trestných činů

21. 1. 2021

page.Name
O téměř 19 procent poklesla ve srovnání s předchozím rokem v Královéhradeckém kraji kriminalita. „V našem kraji jsme ve srovnání s předchozím rokem zaznamenali o 1338 skutků méně. Vliv omezujících vládních opatření se na poklesu zcela jistě podepsal, stejně tak patrně i větší míra zodpovědnosti občanů,“ myslí si ředitel krajské policie Petr Petřík.

Jde o jeden z největších poklesů, který byl v celé České republice prezentován v bilanční zprávě Policejního prezidia ČR.  Policie v kraji čelit loni novým úkolům, které plynuly z průběžně vydávaných vládních či ochranných opatření. „V souvislosti s nouzovým stavem a omezeními však v žádném případě ani na chvíli nehrozilo, že by jakkoli bylo ohroženo vyšetřování trestných činů,“ ubezpečil náměstek ředitele Jiří Karásek.

Největší procentuální pokles kriminality v kraji se týká nejzávažnějších trestných činů. Zatímco v roce 2019 zde policie evidovala devět vražd, loni jich bylo pět. Snížení bylo zaznamenáno i u kapesních krádeží. V roce 2019 bylo evidováno 73 skutků, loni pouze 26. „Největší nárůst objasněnosti jsme meziročně zaznamenali nejen u krádeží kapesních či věcí z aut, ale také u loupeží či krádeží dvoustopých vozidel,“ doplnil náměstek ředitele.

Jak dále prozradil, i v letošním roce bude mezi priority kriminalistů patřit odhalování a objasňování trestné činnosti, a to zejména drogové či kybernetické kriminalitě a také trestných činů páchaných na seniorech. V oblasti hospodářské kriminality bude v hledáčku daňová trestná činnost. Loňský rok přinesl řadu změn do výkonu služby policistů, kteří bývají často veřejnosti nejblíže.

„Všichni se museli přizpůsobit striktnímu dodržování základních hygienických opatření a s tím souvisejícího provádění služebních zákroků v ochranných prostředcích. Dekontaminací po rizikových kontaktech prošla řada služeben, vozidel, výstroj a výzbroj policistů proto, abychom mohli zajistit bezpečí a ochranu pro další výkon služby i veřejný pořádek. I za těchto podmínek byl pro zásahy neustále připraven například antikonfliktní tým a pořádková jednotka,“ vysvětlil Miloslav Kaplan, náměstek ředitele zodpovědný za vnější službu.

Ani minulý rok se neobešel bez dopravních nehod. Těch se v kraji stalo 4839, což je o 352 méně než v roce předchozím. Snížil se i počet dopravních nehod s tragickým následkem. V roce 2019 přišlo o život 48 osob, vloni 25. „Je to patrně mnoha omezeními, kdy i provoz citelně poklesnul. I přesto strávili dopravní policisté v přímém výkonu služby na silnicích kraje celkem 173 240 hodin. Řidiči je mohli  potkat na 20 dopravně bezpečnostních akcích, do nichž jsme nasadili celkem 2047 policistů,“ informoval Petr Dušek, vedoucí odboru služby dopravní policie krajského ředitelství policie.

V permanentní službě byli rovněž policisté z cizinecké policie. Ti v nouzovém stavu v jarních měsících společně s armádou a celníky střežili 213 kilometrů dlouhou státní hranici s Polskem, přičemž při počtu 61 příslušníků na dvanáctihodinové směně jde o 1464 odsloužených hodin každý den. Na tísňové lince bylo v roce 2020 přijato 51 534 hovorů, což je v průměru 141 hovorů denně.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR