Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Bankovní manažer opět v akci, přes kryptoměny podvedl muže a dvě ženy

19. 11. 2021

page.Name
Policie během uplynulých tří dnů přijala další tři oznámení na podezření z podvodu. Poškození na základě pokynů volajícího přišli o více než půl miliónů korun. A co se vlastně stalo? Pětatřicetiletý muž a třiasedmdesátiletá žena chtěli výhodně investovat do kryptoměn. Digitální měnu si s pomocí „bankovního úředníka“ zakoupili, ale bohužel jim nesdělil hesla, která potřebují ke vstupu do bitcoinové peněženky.

„Poslední poškozenou je jednatřicetiletá žena, která včera podlehla neznámým volajícím. Ti ji přesvědčili o napadení jejího účtu, kdy je třeba vybrat všechny peníze a vložit je do tak zvané skladovny, která se nachází v OC Atrium v Hradci Králové,“ řekla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Skladovna podle ní měla být partnerem její banky, kde si měla uschovat peníze. Byl to však bitcoinmat. „Až poté, co se doma svěřila příteli a ukázala mu potvrzení o vkladu peněz, zjistili, že jde o nákup kryptoměny bez přístupových hesel,“ uvedla mluvčí. Policie v souvislosti s podvody varuje před neznámými volajícími, i když se jeví jako volající z banky či od policie. Hovor so lze ověřit zpětným voláním.

„Pokud jde o volání s pomocí spoofingu (program navolení jakéhokoliv čísla), nikam se nedovoláte. Pokud však vymačkáte nově číslo volajícího, dovoláte se majiteli čísla. Banka v žádném případě nenutí zákazníky vybírat peníze z účtů a někam je vkládat. Nikdy nežádá o sdělení autorizačních kódů ani hesel do internetového bankovnictví, natož aby žádala nainstalování programu pro vzdálenou správu,“ vysvětlila Kormošová.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR