Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Policisté obvinili pár z Hradecka z týrání zvířat. V množírně trpěly desítky psů

4. 2. 2022

Policisté obvinili pár z Hradecka z týrání zvířat. V množírně trpěly desítky psů 0 snímků
Po více jak roce složitého vyšetřování obvinili hradečtí policisté z týrání zvířat třiašedesátiletého muže a jeho o 12 let mladší partnerku. V rodinném domě páru policisté v říjnu 2020 našli v naprosto nevhodných podmínkách celkem 77 psů. Podle kriminalistů dvojice pachatelů minimálně několik měsíců týrala v domě v Habřině na Hradecku větší počet psů zvlášť trýznivým způsobem. Oběma obviněným hrozí u soudu až šestiletý trest vězení.

Policisté na konci října roku 2020 nalezli v rodinném domě v Habřině na Hradecku v naprosto nevyhovujících podmínkách celkem 77 psů. "Na místě jsme nalezli velký počet psů, kteří byli chováni v několika místnostech buď volně nebo v klecích. Čivavy, stafordi a buldočci se pohybovali ve svých výkalech a všude se šířil nesmírný zápach," popsala tehdy zásah, ke kterému došlo na základě podnětu Krajské veterinární správy, policejní mluvčí Iva Kormošová. Více než sedm desítek psů skončilo následně v útulku hradeckých technických služeb. O několik týdnů později se podařilo získat psy do majetku města a nabídnout je veřejnosti k adopci. 

Po dlouhém vyšetřování se nyní kriminalistům podařilo shromáždit dostatek důkazů k tomu, aby třiašedesátiletého muže a jednapadesátiletou ženu obvinili z týrání zvířat. Podle veterináře trpěli zajištění psi očními vadami jako jsou různé záněty, vředy a výtoky. Část psů trpěla onemocněním chrupu a dutiny tlamní - chyběly jim například zuby nebo měli hnisavé záněty dásní. Veterinář odhalil i psů i postižení končetin. Psi měli přerostlé drápy vrostlé do polštářků, část zvířat měla i pupeční nebo tříselné kýly, parazitální onemocnění, nebo špatně srostlé různě staré zlomeniny. "V době kontroly byli psi nervózní, vystresovaní, bázliví, někteří při manipulaci strachy i močili," popisuje Kormošová. 

Zubožené psy nabízeli na internetu na prodej

Z vypracovaného znaleckého posudku vyplynulo, že psi byli chováni v nevyhovujících zoohygienických podmínkách bez dostatečného osvětlení a větrání chovných prostor. U většiny očkovacích průkazů nebyla doložena platnost očkování. Z posudku dále vyplynulo, že chovatelé dlouhodobě psi vystavovali negativním stresovým vlivům, duševním útrapám, čímž psi ztratili zájem o svou očistu, péči o srst a kůži. Dále jim neumožnili dostatek pohybu a nechali je v dráždivém mikroklima, což jim způsobilo zdravotní poruchy a stavy bolesti. Navíc produkovali psy s geneticky podmíněnými vadami.

Policisté zjistili, že oba obvinění chovali psy za účelem obchodu. K prodeji ji nabízeli na různých webových inzertních portálech. Policisté dvojici obvinili ze zločinu týrání zvířat a z přečinu chov zvířat v nevhodných podmínkách. Oběma obviněným hrozí trest odnětí svobody od 2 do 6 let.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR