Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Žena z Hradce naletěla falešnému americkému vojákovi. Přišla o 160 tisíc

7. 2. 2022

page.Name
Falešnému americkému vojákovi naletěla devětašedesátiletá žena z Hradce Králové. Podvodník použil v posledních letech hojně využívaný trik. S ženou se seznámil na sociální síti, navázal s ní důvěrný vztah a pod smyšlenou záminkou z ní postupně vylákal více než 160 tisíc korun. Žena si dokonce kvůli falešnému vojákovi vzala úvěr.

Žena z Hradce Králové se seznámila s podvodníkem na sociální síti. O přátelství ji požádal údajný kapitán americké armády, kterým měl být vrchním logistickým důstojníkem působícím na americkém velvyslanectví v Kábulu. Stejně jako v několika dalších podobných případech, které řešili hradečtí policisté v posledních měsících, i tentokrát si žena začala s vojákem dopisovat a navázala s ním důvěrnější vztah.

Americký kapitán poté přišel s tím, že dostal rozkaz k přesunu do Kandaháru, a jelikož nikoho jiného nemá, požádal ženu o převzetí balíčku s jeho osobními věcmi a penězi. "Žena, aby mohla zaplatit poplatek za kurýra, si vzala půjčku a na zahraniční účet odeslala 50 tisíc korun. Další úvěr ve výši téměř 120 tisíc korun si vzala na zaplacení pokuty, která byla udělena za velké množství posílaných peněz v balíku," uvedla mluvčí hradeckých policistů Iva Kormošová.  

Falešný voják následně žádal ženu ještě o třetí platbu. Na uhrazení poplatku za přistávací list pro doručení ve výši skoro čtvrt milionu korun si už žena ale naštěstí úvěr nevzala a třetí poplatek nezaplatila.

Po několika dnech obdržela další žádost o přátelství jiného muže, který měl stejnou profilovou fotku jako "její" kapitán. V tu chvíli se žena rozhodla podvod oznámit. Od neděle se tak případem zabývají hradečtí policisté.

Policisté v souvislosti s případem znovu připomínají, že by lidé neměli nikdy posílat peníze nikomu, koho znají pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu. Pachatelé totiž zpravidla vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz

 

 

Od včerejšího dne se zabýváme oznámením jedné 69leté ženy z Hradce Králové, která se stala obětí podvodu. Na sociální síti ji požádal o přátelství kapitán americké armády, který je vrchním logistickým důstojníkem působícím na americkém velvyslanectví v Kábulu. Tak jak to vždy bývá, začali si dopisovat a navázali důvěrnější vztah. Poté kapitán dostal rozkaz k přesunu do Kandaháru, a jelikož nikoho jiného nemá, požádal ženu o převzetí balíčku s jeho osobními věcmi a penězi. Žena, aby mohla zaplatit poplatek za kurýra, si vzala půjčku a na zahraniční účet odeslala 50 tisíc korun. Další téměř 120tisícový úvěr si vzala na zaplacení pokuty, která byla udělena za velké množství posílaných peněz v balíku. Na uhrazení poplatku za přistávací list pro doručení ve výši 8.400 britských liber si už naštěstí úvěr nevzala a třetí poplatek již nezaplatila.
Během pár dní obdržela další žádost o přátelství jiného muže, který měl stejnou profilovou fotku jako její kapitán, na což se rozhodla podvod oznámit.