Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Drama v centru Hradce! Muž se pokusil usmrtit svou rodinu včetně dvou dětí

6. 3. 2023

page.Name
Přímo v centru Hradce Králové se v pátek ráno pokusil dvaačtyřicetiletý muž usmrtit svou rodinu. V domě v Klumparově ulici polil hořlavinou a následně zapálil dveře od bytu, ve kterém spali dva dospělí a dvě nezletilé děti. Podle policistů chtěl muž obyvatele bytu, kteří s ním tvoří jednu rodinu, usmrtit. Policisté o víkendu muže obvinili z pokusu o vraždu a obecného ohrožení. V případě odsouzení mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

O požáru v bytovém domě v Klumparově ulici v centru Hradce Králové informovali hned v pátek ráno hasiči. "U jednoho z bytů došlo po páté hodině ranní k požáru na chodbě před domovními dveřmi. Požár naštěstí uhasili rychle sami obyvatelé bytu, nikdo nebyl zraněn. Okolnosti vzniku požáru zjišťují vyšetřovatelé," napsali hasiči na sociální sítě. 

Na první pohled banální požár měl ovšem dramatické pozadí. V pondělí po poledni informovali hradečtí policisté, že za požárem stál dvaačtyřicetiletý muž, který požár založil s cílem usmrtit svou rodinu. Muž podle policistů nalil vysoce hořlavou látku na vchodové dveře bytu, které následně zapálil s úmyslem usmrtit obyvatele bytu. "Byt běžně obývají tři dospělé osoby a čtyři nezletilé děti. V době útoku spaly v bytě dvě dospělé osoby a dvě děti. Štěstím bylo, že požár probudil jedno z dětí, které pláčem probudilo rodiče, jimž se podařilo požár uhasit," informovala dnes mluvčí hradeckých policistů Iva Kormošová.

Přivolaní hasiči v pátek na místě zjistili, že požár někdo založil úmyslně. "Na základě tohoto zjištění a dalších poznatků policisté začali pátrat po podezřelém muži, kterého našli v jeho současném bydlišti. Do tohoto bytu, který je vzdálen cca 500 metrů od bydliště rodiny, musela být přivolána zásahová jednotka s vyjednavačem, protože muž byl ozbrojen dvěma noži a vyhrožoval sebevraždou. Situaci se podařilo policistům zvládnout a muže, u kterého dechová zkouška ukázala přes 2,6 promile alkoholu, zadržet," popsala zásah Kormošová.

Policisté muže zadrželi ao víkendu ho obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu, který byl spáchán v souběhu se zločinem. Zároveň podali podnět na uvalení vazby. Následnému návrhu státního zástupce soudce vyhověl a muže, který svým činem hrozil smrtí nebo těžkou újmou na zdraví i všem dalším obyvatelům bytového domu, do vazby poslal. V případě odsouzení hrozí dvaačtyřicetiletému muži trest odnětí svobody na 15 až 20 let nebo výjimečný trest.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz